מאגר בעלי המזל"טים בארה"ב יחשוף שמות וכתובות

בניגוד לטענות קודמות של רשות התעופה הפדרלית, המאגר החדש לפיקוח על בעלי רחפנים יאפשר חיפוש של שמות וכתובות של הבעלים

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודד ירון

רשות התעופה הפדרלית (FAA) בארה"ב הודתה בסוף השבוע לראשונה כי מאגר המידע החדש לרישום בעלי רחפנים יחשוף את פרטיהם לציבור הרחב. על פי הדיווח ב"פורבס", אתר הרישום שייפתח מחר יאפשר לציבור לגלות את שמם וכתובתיהם של בעלי רחפנים שיירשמו במאגר - החלטה שמעוררת חשש לפגיעה בפרטיות המשתמשים.

המאגר החדש הוא אחד הצעדים שנוקטת ארצות הברית בניסיון להתמודד עם העלייה הגדולה בפופולריות של רחפנים פרטיים, ועם הסכנות שעלולות לצוץ בשל השימוש הנרחב בהם. דוגמאות לכך צצות בכל שבוע. רק בחודש שעבר דווח על פעוט בריטי שאיבד את עינו מפגיעת רחפן, ובאוגוסט האחרון דווח כי רחפן התקרב למטוס נוסעים שעמד לנחות בנתב"ג, וסיכן את הנוסעים ואנשי הצוות.

במסגרת התקנות החדשות של רשות התעופה הפדרלית היא דורשת מכל מי שהחזיק ברחפן שמשקלו בין רבע ק"ג ל-25 ק"ג לפני ה-21 בדצמבר, לרשום את המכשיר עד ה-19 בפברואר 2016. מי שירכוש או יקבל רחפן לאחר ה-21 בדצמבר יידרש להירשם לפני הטיסה הראשונה שלו. התקנות חלות אך ורק על בעלי רחפנים מעל גיל 13, אף שילדים יוכלו להטיס רחפנים כחלק מהרישום של הוריהם.

אבל אחת הסוגיות שנותרה לא פתורה עד סוף השבוע היא הגישה למאגר המידע החדש של הממשל הפדרלי. בעוד שה-FAA הבטיחה כי המידע לא יהיה זמין לציבור הרחב, במסמכים משפטיים של משרד התחבורה האמריקאי נכתב כי תתאפשר גישה לשמות ולכתובות של בעלי המל"טים הרשומים במאגר.

צילום: אי־פי

ב-FAA אישרו בתגובה לשאלת "פורבס" כי השמות והכתובות אכן יהיו זמינים לציבור, אם כי לא בשלב הראשוני. "עד שמערכת רישום המל"טים לא תשונה, ה-FAA לא תפרסם שמות וכתובות. כאשר המערכת לרישום מל"טים תשונה, באופן שיאפשר חיפושים של מספרי רישוי, השמות והכתובות ייחשפו דרך מנועי החיפוש האלה", נמסר.

חוקר האבטחה אמיתי דן טוען כי "ההכרזה של ה-FAA על הכוונה ליצור מאגר חשוף לציבור של בעלי הרחפנים בארה"ב תגרום לפגיעה חמורה בפרטיותם. החשש שלי הוא שבשל השפעתו הרבה של הארגון האמריקאי, ההחלטה השגויה הזו עלולה לזלוג לארגונים דומים במדינות נוספות. בנוסף, הידיעה והיכולת למפות גיאוגרפית ובצורה ממוקדת היכן ממוקדים רחפנים יכולה לסייע לגניבה, השתלטות על רחפנים ולהפללה של בעליהם, לאחר ההשתלטות".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ