דעה |

כשמדובר בפייסבוק: הרצון שלנו לא רלוונטי

גם כשנכתב בפרופיל באופן מפורש לפני המוות, וגם כשאנשים מבקשים זאת מפייסבוק, לרשת החברתית לא אכפת - כשאדם מת, הפרופיל עובר הנצחה, בלי שום התחשבות בו או ביקיריו

ורד שביט
אבק דיגיטלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ורד שביט
אבק דיגיטלי

כשראיתי את ההודעה הזו בפרופיל הפייסבוק של מאי פלג מירושלים לאחר מותה בחודש שעבר הלב שלי התכווץ:

אז זהו, שלפייסבוק לא אכפת מה רצונה של מאי, ולא אכפת לה שמאי נתנה את שם המשתמש והסיסמה שלה בכוונה ומתוך רצון שהפרופיל שלה (זה פרופיל ולא דף) ימשיך להיות פעיל ושיקיריה, עליהם היא סומכת, יוכלו להמשיך ולהיכנס אליו ולתפעל אותו. פייסבוק מאפשרת לכל אדם לדווח על מוות של כל משתמש אחר, וברגע שהדיווח מתקבל, הפרופיל מונצח - גם אם זה לא מה שרצה המשתמש לפני מותו.

זה אכן מה שקרה גם עם הפרופיל של מאי, ומהר מאוד: מישהו שלא כיבד את רצונה דיווח לפייסבוק והפרופיל הונצח. מאי ידעה שהיא הולכת למות, היא ידעה מה היא רוצה שיקרה עם הפרופיל שלה לאחר מותה - ולפייסבוק זה לא משנה.

השבוע, ג'ף מק'מנמי מוויסקונסין בארה"ב, בעלה של הת'ר, פירסם מתוך הפרופיל של אשתו את ההספד המרגש והמקסים שכתבה על עצמה (קריאה מרגשת ומומלצת). הוא מתחיל במלים "יש לי חדשות טובות וחדשות רעות. החדשות הרעות הן, שככל הנראה אני מתה. החדשות הטובות הן שאם אתם קוראים את זה, אתם בהחלט לא (אלא אם יש לכם wifi בעולם הבא)".

הת'ר ידעה שהיא הולכת למות והשאירה לג'ף את הטקסט הזה עם הגישה לפרופיל שלה. הלב שלי שוב מתכווץ כשאני קוראת את מה שהוא כתב יומיים לאחר מכן: "החלטתי לשמר את הדף הזה כזיכרון להת'ר. אני לא אסתפק רק בהמשך העדכונים על הספר, אלא גם אמשיך להעלות תמונות וקטעים כיפיים מהחיים של ברי, כמו שהת'ר תמיד אהבה לשתף".

ברי היא בריאנה, בתם של ג'ף והת'ר. באפריל היא תהיה בת חמש. הספר הוא הספר שהת'ר כתבה ויצא לאור באפריל: Cards for Brianna: A Lifetime of Lessons and Love from a Dying Mother to Her Daughter.

והרצון של ג'ף? הרצון שלו להמשיך לתפעל של הפרופיל של אשתו (גם זה פרופיל ולא דף) מתוכו, ולעדכן משם לעוקבים (אלפים) ולחבריה (מאות) תמונות של בתם ועדכונים לגבי הספר? ובכן, זה לא הולך לעניין את פייסבוק. וגם זה שהת'ר ידעה שהיא הולכת למות ונתנה לו את שם המשתמש והסיסמה שלה בכוונה, גם זה לא יעניין אותה. אני עוקבת אחרי הפרופיל של הת'ר בחשש שמא בפעם הבאה בה אגיע אליו, אגלה שכבר הונצח.

ב-2012 לואיז פאלמר מאנגליה מצאה את עצמה מחוץ לפרופיל הפייסבוק של בתה היחידה בקי, שמתה בדצמבר 2010 מגידול במוח, בגיל 19. בסוף חייה לבקי כבר היה קשה לקרוא או לכתוב לבד יותר מכמה משפטים, ולכן נעזרה באמה, שנכנסה ביחד איתה לפרופיל שלה, כתבה בשמה והקריאה לה מה חבריה כותבים. לאחר מותה של בקי, לואיז המשיכה להיכנס לפרופיל, מחקה הודעות ספאם ומצאה נחמה בגישה לחבריה של בקי ולמה שבקי כתבה כשעוד היתה בחיים. אבל מישהו/י דיווח לפייסבוק שבקי מתה, והפרופיל שלה הונצח, ולואיז מצאה את עצמה נעולה מחוצה לו.

נסיונותיה להסביר לפייסבוק שהיא נכנסה לפרופיל של בקי ברשותה עוד בחייה לא צלחו, והיא הגדירה את פייסבוק כ"חסרת רגישות וחסרת לב" בתגובה נוגעת ללב. "כעסתי, והרגשתי נורא מאחר שלמרות שאנשים יכולים לכתוב על הקיר, לא יכולתי לקרוא אף אחת מהשיחות הישנות שלה, או להסיר ספאם. זאת אומרת שהדף שלה נראה כמו קבר לא מטופח שעליו עשבים צומחים".

אז אנשים שמשתמשים ב-Legacy Contact של פייסבוק, זכרו שזה אינו מענה מספיק טוב או גמיש. לפייסבוק לא אכפת מה אתם רוצים או מה החלטתם. הפרופיל יונצח ברגע שידווח.

ג'ף - הלוואי שתספיק לעשות את מה שחשוב לך לעשות בפרופיל של הת'ר לפני שהוא יונצח, כי ככל שהסיפור הזה נהיה ויראלי וצובר תאוצה, הסיכוי שזה יקרה ובמהרה רק הולך וגדל, לצערנו.

אני חוזרת ומבקשת: ראיתם בפייסבוק פרופיל של אדם שנפטר? אל תדווחו עליו.

פורסם לראשונה באבק דיגיטלי

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ