התרמיות הרומנטיות ברשת פורחות ומגלגלות מאות מיליוני דולרים בשנה

בעזרת זהויות "שאולות" ומניפולציות רגשיות מצליחים נוכלי רשת להפיל בפח משתמשים באתרי היכרויות. כך הצליחה תעשיית ההונאות הרומנטיות לגלגל יותר מ–200 מיליון דולר בשנה החולפת

קייט מרפי, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מייסד אתר היכרויות חושף כי גם גברים מבוגרים מחפשים רק בנות 20 צילום: MCT Graphics via Getty Images

הונאות באפליקציות ובאתרי היכרויות הן ככל הנראה לא רק מתכון למפח נפש, אלא תופעה נפוצה שמגלגלת סכומי כסף לא מבוטלים. לפי האף־בי־איי, בשנה שעברה הונאות הרומנטיקה ברשת "חלבו" יותר מ–200 מיליון דולרים מקורבנות מכל הגילים, במה שמתפתח להיות אחד הפשעים האופייניים למאה ה–21.

"השאיפה למצוא בן זוג חזקה מאוד", אומרת לוסי בראון, מרצה לנוירולוגיה בקולג' אלברט איינשטיין לרפואה בניו יורק, החוקרת את הפעילות המוחית של אנשים מאוהבים. לדבריה, "זהו דחף רפלקסיבי, כמו רעב וצמא" שיכול להטות את כושר השיפוט של אנשים ולגרום להם להיות פחות ספקנים לגבי המניעים של מישהו ברשת. בראון מוסיפה כי אהבה רומנטית יכולה ליצור אופוריה בדומה להשפעת הרואין, וזאת הסיבה לכך שאנשים מיושבים בדעתם מתנהגים בחוסר היגיון.

אפליקציית גריינדר

ההונאות נעשות בדרך כלל באמצעות פרופילים מזויפים באתרי היכרויות ובאפליקציות כמו טינדר, גריינדר ואוקיי־קיופיד. הנוכלים משתמשים בתמונות של גברים ונשים נאים, בדרך כלל אנשים אמיתיים שאת זהותם גנבו מרשתות חברתיות אחרות. לפעמים הם עובדים ממרכזי התקשרות במערב אפריקה ומחזרים אחרי ארבעה או חמישה קורבנות בו־זמנית. המתחזה יכול גם סתם לשבת בבית ולשלוח מסרונים לקורבנותיו. הם מתחזים לחיילים אמיתיים שמוצבים בחו"ל, או מעמידים פנים שהם מהנדסים שעובדים בפרויקטים במקומות מרוחקים.

"יש להם יכולת ערמומית להקרין את מה שהקורבן צריך וליצור אינטימיות במהירות", אומרת דבי דים, מומחית לקורבנות באף־בי־איי בלוס אנג'לס. "הם עושים מניפולציה לקורבן, עד שהוא מאמין שמצא את הנפש התאומה האמיתית היחידה שלו". הקורבנות יכולים להיות גברים, נשים, צעירים, קשישים, הומוסקסואלים או סטרייטים, משכילים ולא משכילים. אחרי ימים, שבועות ואפילו חודשים של תכתובת רומנטית ולפעמים ארוטית מגיעה הבקשה לכסף.

כשהנוכל מציג עצמו כחייל, הוא זקוק לטלפון סלולרי חדש כדי לתקשר בקלות רבה יותר עם אהובתו, או שהוא זקוק לכסף כדי לצאת לחופשה על מנת שסוף סוף ייפגשו. כשהוא מציג את עצמו כמהנדס העובד באסדת נפט, הוא מספר שהילד שלו מאושפז והוא מתקשה לשלוח כסף כדי לשלם בעד הטיפול. דוגמנית או אחות זקוקות לכסף כדי להוציא צו הרחקה לבעל לשעבר שמטריד אותן. לפעמים הנוכל לא מבקש מהקורבן עצמו כסף, אלא מספק תירוצים כדי שהקורבן יקבל כסף ויעביר אותו לחשבון שלישי.

צילום: אי-פי

"נפוץ למדי שקורבנות מסייעים לנוכלים שלא במודע", אמר סטיבן בייקר, מנהל אזור המערב התיכון של ועדת הסחר הפדרלית. "היו תביעות של קורבנות כאלה שהמשיכו לקבל ולשלוח כסף אפילו אחרי שנאמר להם במפורש שהם עובדים למען פושעים".

לאחרונה החלו נוכלים לשכנע קורבנות לשלוח להם תמונות וסרטוני וידאו של עצמם בעירום, ולאחר מכן הם מאיימים שיפיצו את התמונות אם לא ישלמו להם כסף או יסייעו להם להלבין כספים. יש אפילו דיווחים על גיוס צעירים וצעירות לארגון המדינה האיסלאמית באמצעות הבטחות על רומנטיקה באינטרנט. לנשים צעירות, בעיקר במערב, מובטחים בעלים ג'יהאדיסטיים "חתיכים" לפי בחירתן.

סוכנויות לאכיפת החוק בארה"ב דיווחו בשנתיים האחרונות על שיטפון של תלונות על הונאה רומנטית. ההפסדים הכספיים הממוצעים הם 5,000–10,000 דולר, אך לדברי האף־בי־איי, קורבנות רבים הפסידו יותר מ–400,000 דולר. ואלה הם רק ההפסדים שעליהם מדווחים אלה שמוכנים לדבר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ