מקרה החיילים בקלנדיה מוכיח: וייז וגוגל לא באמת שומרות על הפרטיות שלכם

האפליקציה של גוגל מבטיחה לשמור על פרטיות המשתמשים, אבל ברגע שזה התאים לה, היא חשפה מידע אישי על הנסיעות של החיילים שנקלעו לקלנדיה

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קלנדיה על מפת ווייז
קלנדיה על מפת ווייז

מחקר חדש שפירסמה אוניברסיטת ג'ורג'יה-טק מגלה שאנשים יקשיבו לרובוטים במצבי חירום גם אם אלה יובילו אותם למקומות ולמצבים מסוכנים. המחקר אולי חשוב, אבל קשה להגיד שהוא מפתיע. אחרי הכל רק השבוע קיבלנו תזכורת כואבת למחיר שאנחנו משלמים על כך שאנו שמים את מבטחנו בטכנולוגיה ובחברות שעומדות מאחוריה.

לא מדובר בכך שצמד חיילים תעו למחנה הפליטים קלנדיה, ויצאו בנס. הסיפור כבר ידוע, החיילים טענו שהם הסתמכו על וייז, והאפליקציה הטעתה אותם. זה כמובן יכול לקרות בהרבה מאוד דרכים - החל מחוסר קליטה רגעי של ה-GPS, דרך אי הבנה של הוראות האפליקציה וכלה באלגוריתם של האפליקציה שאולי החליט שהדרך הטובה ביותר עוברת בקלנדיה.

אבל כל זה בגדר עניינים שבין אדם לאפליקציה. טכנולוגיה, בדיוק כמו אנשים, אינה מושלמת, והחיבור בין השניים עוד פחות. גליץ' קטן במטריקס והתוצאות יכולות להיות לפעמים קטסטרופליות.

הרגע הבעייתי באמת, שבו קיבלנו תזכורת לכמה מסוכנת ההסתמכות העיוורת שלנו על הטכנולוגיה ובעיקר על אלה שעומדים מאחוריה, הוא הרגע שבו החברה מסרה תשובה לעיתונאים, ובהם כותב שורות אלה, והאשימה את החיילים בכך שלא שעו להוראות האפליקציה.

"אפליקציית Waze כוללת הגדרה ספציפית, אשר מהווה ברירת מחדל, המיועדת למנוע ניתוב דרך אזורים אשר מסומנים כמסוכנים או כאסורים לישראלים לנסיעה", נכתב במייל שנשלח מהחברה. "במקרה זה, ברירת המחדל הנ״ל היתה כבויה באפליקציה בה נעשה שימוש בנסיעה הרלוונטית ובנוסף, בוצעה סטייה מן המסלול המקורי אשר הוצע וכתוצאה מסטייה זו, במבואות קלנדיה, נכנסו הנוסעים לאזור האסור".

המדהים הוא שבווייז ענו על שאלה שבכלל לא נשאלו. במייל ששלחתי הסתמכתי על הפוסט שכתב בפייסבוק חיים הר זהב, ובו הזכיר דיווחים קודמים, בוויינט למשל, על כך שווייז שינתה את הגדרות הניווט של משתמשים ישראלים בעקבות העלייה במתיחות במזרח ירושלים. הר זהב האשים שבעקבות הלחץ של פוליטיקאים מהימין כמו ראש העיר ירושלים ברקת, וייז שינתה שוב את ההגדרות.

בתשובתה היא לא התייחסה למהפכים שהיו או לא היו במדיניות בעקבות הלחץ הפוליטי, אבל כפי שברור מהטקסט, היא טוענת שהגדרות ברירת המחדל אמורות למנוע כניסות לשטחים פלסטיניים.

הבעיה היא שבחפזונה להגן על עצמה מפני ההאשמות שהיא סיכנה את החיילים, וייז לא היססה לחשוף מידע פרטי ואישי של משתמשים, בניגוד לתנאי השימוש שלה עצמה, ובניגוד לאינספור הצהרות של גוגל ו-Waze.

מי שינבור במדיניות הפרטיות של החברה וברשימה הארוכה של הדברים שווייז מתירה לעצמה לעשות במידע שהיא אוספת על המשתמשים, ימצא את הסעיף הבא - שהוא היחיד שעשוי להתפרש כמגן על הפעולה של החברה:

"לצורך פעולה במקרה של מחלוקת, או הליכים משפטיים מכל סוג בינך לבין השירות, או בינך לבין משתמשים אחרים או צדדים שלישיים בקשר או בנוגע לשירות".

אבל עו"ד יהונתן קלינגר שנשאל אם הסעיף הזה מכסה את החברה במקרה הזה, השיב שהסעיף מאפשר רק להעביר מידע לגורמי אכיפת חוק.

עידו קינן, שכתב גם הוא על כך בחדר 404, ציין כי מהפרטים של התגובה עולה שווייז נוקטת בשיטה הכי פחות יעילה להגן על פרטיות המשתמשים. היא שומרת את המידע הספיציפי של משתמשים (כפי שהיא מציינת בתנאי השימוש שלה) מבלי להשמיד אותו או לפחות להצפין ולהותיר את מפתחות ההצפנה בידי המשתמשים.

במלים אחרות, בפעם הבאה שתראו מסמך שמתחיל במלים "Waze Mobile Limited מכבדת את הפרטיות שלך", או כששוב גוגל (או חברת האם אלפבית) תאשים את הממשל האמריקאי בסיכון של פרטיות המשתמשים שלה, תזכרו שחברה ששייכת לה לא היססה להשליך את הפרטיות של משתמשים מהחלון בשנייה שזה היה לה נוח. ובפעם הבאה שתתהו מה כבר יש לכם להסתיר, כמו כל טוקבקיסט ממוצע, כדאי שתיזכרו שאפילו פרט יום יומי וטריוויאלי כמו מסלול הנסיעה בווייז יכול לשמש נגדכם, אם אתם מהווים בעיה לחברת ענק.

וייז נשאלה אתמול מי התיר לה למסור מידע פרטי על השימוש של החיילים באפליקציה. היא טרם השיבה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ