חוקר אבטחה חשף פרצות בנתבים של בזק

הפרצות, בדגם של חברת נטגיר, איפשרו להשתלט על הראוטרים ולתקוף את המחשבים או השרתים ברשת. בזק מסרה כי מדובר בשרתים ותיקים וכי היא מעדכנת אותם באופן שוטף

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודד ירון

חוקר אבטחה ישראלי חשף לאחרונה פרצות בעשרות אלפי נתבים (ראוטרים) של בזק, שמאפשרות לתוקף חיצוני להשתלט עליהם ולפרוץ לכל הרשת. מבזק נמסר בתגובה לפניית "הארץ" כי מדובר בנתבים ותיקים שנמצאים בתהליך של יציאה משירות. החברה הוסיפה כי היא מבצעת עדכונים שוטפים לראוטרים.

החוקר, שביקש לא לחשוף פרטים אישיים שלו, הסביר ל"הארץ" כי החולשות שגילה בנתבים מדגם Netgear DGN2200 מאפשרות לתוקף "לבצע פריצה מרחוק ועל ידי הפעלת כמה חולשות (טריוויאליות להשמשה) להשתלט בעצם על הנתב. לאחר השתלטות על הנתב, ניתן לבצע פריצה פוטנציאלית לכל הרשת מאחוריו (למשל, מחשבים ביתיים, שרתים ועוד)".

לדבריו של החוקר, הדבר מאפשר בין היתר להחליף קבצים, לבצע תקיפות פישינג על אתרים שאינם מוגנים בהצפנת SSL (כלומר, הם מצוידים בחיבור HTTP ולא HTTPS), לחסום גלישה למחשבים וכן להרוס ראוטרים.

בפוסט שבו פירט את ממצאי בדיקתו ציין החוקר כי פנה לחברת בזק בחודש שעבר והם טיפלו באחת הפרצות שהתגלתה. עם זאת, בתשובתו ל"הארץ", מוקדם יותר השבוע, הוא ציין עוד כי הנתבים עדיין בסכנה, מאחר שבזק טיפלה רק בפרצה אחת ועדיין לא הוציאה עדכון רשמי, ומפני שעדכוני ראוטרים אינם מתבצעים בשכיחות גבוהה.

מתוך הפוסט של החוקר בבלוג Security godmode

לדברי החוקר, הוא יצר קשר גם היצרנית, חברת נטגיר, אבל היא "גילגלה את האחריות על בזק". פניות של "הארץ" לחברה לא נענו.

מבזק נמסר בתגובה כי מדובר בנתבים ותיקים שמצויים בתהליך מתמשך של יציאה משירות. נמסר כי "ככלל, בזק מבצעת באופן שוטף עדכוני גרסאות לנתבים, המטפלים בין היתר באפשרויות חשיפה לציוד בבתי הלקוחות. כדוגמה להוצאת נתבים ותיקים משירות ניתן לראות את הקמפיין החדש ה'דוחף' לשדרוג נתבים לנתבים מהדור החדש ביותר, כאשר לקוח בשכירות אינו נדרש לתוספת תשלום כלשהי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ