46% מהגולשים ברשתות החברתיות תומכים בחייל שהרג את המחבל ששכב פצוע בחברון

48% מהגולשים התנגדו לירי בראשו של המחבל. במשך שש שעות, מרגע פרסום הסרטון, הופיעו כ-2,000 שיחות בנושא ובחלק מהזמן היה קצב הפרסומים 10 תגובות לדקה

עודד ירון
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
עודד ירון

הסרטון של בצלם, שבו נראה חייל צה"ל יורה בראשו של מחבל ששכב פצוע, מפלג את הגולשים ברשת. לפי חברת Vigo המתמחה בניתוח השיח ברשתות החברתיות, 48% מהפרסומים שהתייחסו לאירוע אתמול (חמישי) מתחו ביקורת על המעשה, אך מנגד ב-46% מהפרסומים בירכו על הירי. כמות הפרסומים היתה קרובה למספר הגולשים שאחראים להם - כלומר רוב הגולשים פרסמו פוסט אחד בנושא.

החברה ניטרה את השיחות בבלוגים, בפורומים ובטוקבקים אבל התמקדה בעיקר בשיח בפייסבוק ובטוויטר (96% מהשיחות), במסגרת זמן של כשש שעות - מהפרסומים הראשונים ועד שמונה בערב. לפי החברה, במשך הזמן הזה פורסמו בסך הכל יותר מ-2,000 שיחות גולשים כשבין שש לשמונה בערב קצב הפרסומים עמד על יותר מ-10 תגובות בכל דקה.

מרבית הפרסומים ברשתות החברתיות שבהם הובעה התנגדות לירי נכתבו בידי פעילים מהמרכז והשמאל שהזדהו בעמדותיהם הפוליטיות. ב-20% מהפרסומים אוזכרו ביטויים הקשורים לכיבוש. ברבים מהם נמתחה ביקורת על ההתנהגות של החיילים והקצינים שסבבו את החייל שהרג את המחבל.

46% מהגולשים שתמכו בהרג המחבל שנראה כי לא היווה סכנה כתבו כי על צה"ל לנהוג כך בכל המחבלים. רק חלק קטן מהם הכירו בכך שהסרטון מהווה בעיה תדמיתית, ובכל זאת, לדעתם האפשרות הזו עדיפה על הותרת מחבל בחיים. חלק גדול מהפרסומים נכתבו בידי אנשי ימין, וייתכן שאף ימין קיצוני, חלקם מפרופילים מוכרים של פעילי ימין שמגיבים על כל אירוע. 15% מהפרסומים תקפו את ארגון בצלם, שאחראי לצילום וההפצה של הסרטון. "שיישרפו", "נבלות", "עוכרי ישראל" - הם רק חלק מהביטויים האלימים שנכתבו בפוסטים.

חייל יורה בפלסטיני פצוע בתל רומידה

מנתוני חברת ויגו עולה כי מוקדם יותר השבוע הגיבו רבים על הפיגוע בבריסל באופן דומה: 39% מהגולשים טענו כי הפיגוע מגיע לאירופאים, וכי זה מה שמקבלים כאשר תומכים בפלסטינים. פעילי ימין כתבו בהומור: "אנחנו קוראים לשני הצדדים לשמור על איפוק", "בלגיה חייבת להפסיק את הבנייה במזרח בריסל".

השוואת יחס הגולשים בישראל ל-3 הפיגועים באירופה
השוואת יחס הגולשים בישראל ל-3 הפיגועים באירופהצילום: Vigo

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ