ראש הממשלה נסוג מההחלטה להעמיק את הפיקוח על היצוא בסייבר

בעקבות ההתנגדות החריפה של חברות שונות בענף, במטה הסייבר החליטו לוותר על הצו שאמור היה להרחיב את הפיקוח בין היתר גם לתוכנות שמשמשות להגנה

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנימין נתניהו בכנס סייבר. גם צבא וגם סטארט־אפ ניישן. גם אירן וגם הרצליה
בנימין נתניהו בכנס סייבר. גם צבא וגם סטארט־אפ ניישן. גם אירן וגם הרצליהצילום: קובי גדעון / לע"מ

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הודיע היום (שלישי) על נסיגה מהכוונה להחמיר את הפיקוח על הייצוא בתחום הסייבר. בכך רשמה תעשיית הסייבר המקומית ניצחון על יוזמת הפיקוח השנויה במחלוקת שפורסמה בדצמבר האחרון.

כיום יצוא הסייבר כפוף לפיקוח על פי הסדר ואסנאר, אמנה בינלאומית שמשמשת להסדרה של טכנולוגיות בעלות אפשרות לשימוש אזרחי וצבאי כאחד. אבל הצו שהוצע הרחיב מאוד את הפיקוח, מעבר למה שנדרש באמנה הבינלאומית. בין היתר, הניסוח של טיוטת הצו הרחיבה את הפיקוח גם על תוכנות הגנה ועל טכנולוגיות למחקר פורנזי - בדומה למשל לטכנולוגיות של חברת סלברייט, שנזכרה לאחרונה בהקשר של הפריצה לאייפון של המחבל מסן ברנרדינו.

עם יציאת הצו חברות רבות בתחום מתחו ביקורת חריפה על הנוסח של הטיוטה, שהיה רחב מדי, ועלול היה לפגוע בסיכוייהן בשוק. חברות שונות שלחו הסתייגויות לניסוח הצו. אחת מהן היתה חברת אבטחת המידע סימטריה. יונתן ברוורמן, היועץ המשפטי של החברה, הסביר ל"הארץ" כי הם הזהירו בין היתר כי הצו עלול היה לפגוע בתחרותיות מול חברות אחרות בחו"ל, בשל המשוכות הנוספות שעשוי היה להטיל עליהן. "מדובר בפיקוח ייחודי מסוגו בעולם. במצב כזה אם אני צריך להתמודד מול חברה הודית או אמריקאית, אין לי סיכוי", אמר. לדבריו, באותה מידה הדבר עשוי היה להקשות גם על גיוס משקיעים.

אולם, כאמור בעקבות ההתנגדות של החברה ושל חברות רבות נוספות לנוסח הצו, במשרד ראש הממשלה החליטו לסגת מהתוכנית. ראש מערך הסייבר הלאומי, ד"ר אביתר מתניה מסר כי "המתווה יאזן בין ההגנה על מכלול האינטרסים והנכסים הלאומיים במישור הביטחוני, המדיני והכלכלי".

אביתר מתניהצילום: צילום: קובי גדעון

בהודעת משרד ראש הממשלה נמסר כי "הפיקוח על הייצוא בתחום הסייבר ייצמד להסדר ואסנאר, אך לא מעבר לכך. מדינת ישראל מחויבת להסדר ואסנאר, ברמה הבינלאומית, כפי שקבוע בחוק". בנוסף נמסר כי המשרד יפרסם הגדרות שיבהירו מה בדיוק יפוקח, ותבוצע בחינה יסודית של מתן פטורים והקלות מחובת רישיון, לפי מדינות ולפי סוגי מוצרים, טכנולוגיה ושירותים.

רבים בתעשיית הסייבר בירכו היום על ההחלטה. "מהפוציזיה שהם היו בדצמבר של ואסנאר פלוס הם עכשיו עברו לפוזיציה של וסנאר מינוס. אנחנו מאוד מאוד מופתעים לטובה", הסביר ברוורמן, שבירך גם על עצם ההחלטה להעלות את הנושא לדיון בתעשייה ועל הנכונות לקבל ביקורת. "המטה לא היה צריך לפרסם את הצו, הוא בכל זאת פרסם כי הוא ידע שזה עשוי להשפיע מאוד על התעשייה".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ