נעצר חשוד שלישי במעורבות בקשר ישראלי להרצת מניות בארה"ב

ג'ושוע סמואל אהרון המבוקש בארה"ב נעצר ברוסיה בשבוע שעבר; אהרון, החשוד במעורבות בהאקינג של בנק ג'יי.פי. מורגן צ'ייס, עשוי להיות מגורש מרוסיה, מאחר שבין המדינות אין הסכם הסגרה

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
עודד ירון

שלטונות רוסיה עצרו אזרח אמריקאי שחשוד במעורבות במזימה ישראלית להרצת מניות בארה"ב ופריצה למאגרי מידע של בנק ג'יי.פי. מורגן צ'ייס ומוסדות נוספים. מוקדם יותר החודש התיר בית המשפט המחוזי בירושלים להסגיר לארה"ב שני חשודים נוספים בפרשה.

על פי הדיווחים בתקשורת הרוסית, ג'ושוע סמואל אהרון בן 32, נעצר ביום רביעי האחרון במוסקבה. המעצר בוצע בשיתוף פעולה בין משרד הפנים הרוסי לבין האינטרפול. על פי הדיווח בנובאיה גאזטה, מאחר שאין הסכם הסגרה בין ארה"ב לרוסיה, השלטונות ברוסיה חיפשו דרך אחרת להעביר את אהרון לידי שלטונות ארה"ב. במקום הסגרה, רוסיה מתכננת ככל הנראה לגרש אותו בגין הפרה של תנאי הויזה.

ג'ושוע סמואל אהרון. מתוך אתר האף-בי-איי
ג'ושוע סמואל אהרון. מתוך אתר האף-בי-איי

אהרון, שהתגורר בישראל לפני שנמלט לרוסיה, מבוקש על ידי האף-בי-איי והשירות החשאי האמריקאי "בחשד למעורבות במזימה לפרוץ לחברות אמריקאיות גדולות כדי להשיג את פרטי הקשר של לקוחות", נכתב באתר המבוקשים של האף-בי-איי.  על פי כתב האישום שהוגש נגד השלושה בשנה שעברה הם חשודים כי גנבו את פרטי הקשר של יותר מ-100 מיליון לקוחות מכמה מהמוסדות הפיננסיים הגדולים בארה"ב, ובהם Scottrade ו-E*Trade.

אהרון מואשם בשורה של סעיפים ובהם פריצה למחשבים ומזימה לפריצה למחשבים, כמה סעיפי הונאה שונים, גניבת זהות והלבנת הון. הוא חשוד ששיתף פעולה עם גרי שאלון וזיו אורנשטיין, אזרחי ישראל, במזימה להרצת מניות בארה"ב. השלושה הקימו חברות קש, ביצעו רכישת מניות מוגברת והפיצו מיליוני הודעות כוזבות באמצעות הדואר האלקטרוני, במטרה להעלות את ערך המניות. לאחר מכן, הם מכרו את המניות, והלבינו את הכסף דרך חשבון בנק קפריסאי לחברות קש נוספות.

באתר האף-בי-איי נכתב כי אהרון היה ה"פנים" של המזימה, ועל פי החשד הוא יצר את הקשר בין חבריו לפעילות לחברות לסחר במניות. אהרון פעל תחת השם הבדוי מייק שילדס - תוך שהוא משתמש בתעודות מזויפות ובמספר ביטוח לאומי השייך לאדם אחר.

על פי הרשויות בארה"ב, הראיות נגדם כוללות, בין היתר, תצהירים של עדי מדינה המפלילים אותם בביצוע ההונאות; תכתובות דוא"ל וצ'אטים בין החשודים לתכנון ולביצוע ההונאות, כולל התכתבות אלקטרונית ביניהם לחברות הברוקרים והבנקים בנוגע לפתיחת חשבונות בנק וחשבונות ברוקרים, תוך שימוש בשמות בדויים ודרכונים מזויפים או גנובים; פלטי עסקות סחר במניות ופלטי ברוקרים המשקפים דפוסי סחר לא סדירים ודומים ביחס למניות החברות; ראיות בדבר פתיחת חשבונות בנק וחשבונות ברוקרים שנפתחו על שם חברות קש תוך שימוש בשמות בדויים ומסמכים מזויפים, כולל דרכונים מזויפים או גנובים.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ