פייסבוק מגמישה את הצנזורה על תוכן חדשותי גרפי

אחרי הסערה שעוררה מחיקת פוסטים עם התמונה של "ילדת הנפאלם", החברה החליטה לנסות לצמצם את הצנזורה על נושאים חדשותיים - אפילו אם הם כוללים תמונות קשות או תיאורים גרפיים

עודד ירון
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
עודד ירון

פייסבוק הודיעה ביום שישי כי בשבועות הקרובים תתחיל להגמיש את הכללים האוסרים על תוכן גרפי וטקסטואלי קשה, אם מדובר בתוכן בעל חשיבות חדשותית. בפוסט בבלוג הרשמי של פייסבוק הסבירו ג'ואל קפלן, סגן נשיא למדיניות ציבורית, וג'סטין אוסופסקי, סגן נשיא לתפעול עולמי ושותפויות מדיה, כי ההחלטה על השינוי ביישום הכללים הגיעה בעקבות ביקורת (או "משוב", כפי שהגדירו זאת בפוסט) שקיבלה החברה בשבועות האחרונים.

השניים לא התייחסו ישירות לפרשה כזו או אחרת, אבל אחד המקרים הבולטים ביותר בחודשים האחרונים סבב סביב אחת התמונות האיקוניות של מלחמת וייטנאם. בתמונה, שזיכתה את ניק אוט מסוכנות הידיעות אי-פי בפרס פוליצר, נראית פאן טי קים פוק זמן קצר אחרי שנפגעה מהפצצת נפלאם בכפרה ב-1972. בתמונה, "The Terror of War", נראית הילדה בת התשע, שסבלה מכוויות בכל חלקי גופה קרעה מעליה את הבגדים הבוערים, ורצה עירומה.

"The Terror of War", וייטנאם, 1972
"The Terror of War", וייטנאם, 1972צילום: ניק אוט

העירום של ילדה צעירה היה יותר מדי בשביל פייסבוק והיא החליטה למחוק פוסט שכתב הסופר הנורווגי טום אגלנד בנושא צילומים ששינו את פני הלוחמה. אחרי המחיקה הראשונית הדברים התגלגלו לכלי התקשורת בארצו שהביעו מחאה על מדיניות הצנזורה. אבל בתחילה פייסבוק עמדה על שלה ואף צנזרה פוסט של ראש הממשלה ארנה סולברג, לאחר שזו שיתפה את התמונה בדף שלה.

רק לאחר הביקורת החריפה שספגה הרשת החברתית היא התנצלה וחזרה בה. "בשל מעמדו כצילום סמלי בעל חשיבות היסטורית, הערך של התרת שיתופו עולה בחשיבותו על הערך של הגנת הקהילה על ידי הסרתו, אז החלטנו להשיב את הצילום לפייסבוק בכל המקרים של הסרתו שלהם אנו מודעים", מסרה החברה.

הפרשה הנוכחית היא רק אחת מני רבות שהתעוררו סביב מדיניות הצנזורה של פייסבוק בנושאים חדשותיים, בעולם וגם בארץ. רק אתמול דווח בוול סטריט ג'ורנל, כי כמה  מהפוסטים שפירסם בשנה האחרונה דונלד טראמפ בפייסבוק הובילו למחלוקת חריפה בחברה. עובדים בחברה תמכו בהסרה של חלק מהפוסטים של טראמפ שעסקו באיסור כניסה למוסלמים לארה"ב משום שהם מפרים את מדיניות החברה על תוכן פוגעני. הוויכוח הפנימי התגלגל לבסוף לפתחו של מנכ"ל החברה, מארק צוקרברג, שהחליט להותיר את הפוסטים של טראמפ על כנם.

בפוסט שכתבו על המדיניות החדשה התייחסו קפלן ואוסופסקי לקשיים הכרוכים בהתמודדות עם תוכן מורכב בחברה שפעילה בכל כך הרבה מדינות ברחבי העולם. "שמירה על הסטנדרטים העולמיים לקהילה שלנו היא עניין מסובך. הקביעה אם תמונה ראויה לדיווח חדשותי או בעלת חשיבות היסטורית היא מאוד סובייקטיבית. תמונות של עירום או אלימות שיכולות להיות מקובלות בחלק מסוים של העולם עשויות להיתפס כפוגעניות, או אפילו בלתי חוקיות, באחר", כתבו. "כיבוד נורמות מקומיות ושמירה על סטנדרטים עולמיים מתנגשים פעמים רבות. פעמים רבות אנשים לא מסכימים על הסטנדרטים שצריכים להיות מיושמים כדי להבטיח שקהילה תהיה בטוחה וגם פתוחה לביטוי חופשי".

השניים לא ציינו כי צפוי שינוי רשמי של קווי המדיניות, אולם הם הם כתבו כי בשבועות הקרובים יבוצע שינוי בשטח. פייסבוק תאפשר לאנשים לראות יותר פוסטים וצילומים של דברים שנתפסים כחדשות, או בעלי חשיבות ציבורית - אפילו אם הם יעמדו בניגוד לכללי הקהילה. "אנחנו נעבוד עם הקהילה ועם שותפים כדי לבחון איך בדיוק לעשות זאת, גם באמצעות כלים חדשים וגישות לאכיפה. המטרה שלנו היא לאפשר יותר תמונות וסיפורים מבלי שיהוו סכנות אבטחה, או יציגו תמונות גרפיות לקטינים ולאחרים שלא רוצים לראותם".

ניתן לראות בהחלטה של פייסבוק צעד חיובי, שמקדם חופש ביטוי. ואולם, ראוי לציין שבעידן של קליקבייט והמירוץ של כלי התקשורת אחר האייטם הוויראלי הבא, גם ההגדרה של מה שראוי להיכנס לאתרי חדשות עברה הגמשה משלה -

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ