מלחמת ויקיפדיה על הערך "דוד ביטן": המלים "אדיוט" ו"דוקטור" נוספו לשמו והוסרו

העניין הפתאומי בערך של יו"ר הקואליציה הוביל לגל עריכות, עד שוויקיפדיה נעלה אותו לשינויים

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עודד ירון

התייצבותו של חבר הכנסת דוד ביטן בחזית היוזמה לסגירת תאגיד השידור החדש, ודבריו בשבתרבות על כך ש"רצח רבין לא היה פוליטי", הפכו אותו לדמות מאוד לא אהודה בשמאל, וההתקפות עליו לא נעצרו הפעם רק בפיד בפייסבוק או בטוויטר, אלא גלשו גם לוויקיפדיה.

הכל התחיל בשבת האחרונה בשעות הערב המוקדמות, כשמישה הוסיף לערך של ביטן מלה אחת: "דוד ביטן (נולד בי"א בניסן ה'תש"כ, 8 באפריל 1960) הוא יו"ר הקואליציה ויו"ר סיעת הליכוד ואידיוט". 11 דקות לאחר מכן, השינוי בוטל, אבל זה כמובן לא נגמר שם. צילומי מסך של השינוי הופצו בפייסבוק ובטוויטר, לשעשועם של רבים, וגם בוויקיפדיה המשיכה מלחמת עריכה בזעיר אנפין.

העניין הפתאומי בערך של ביטן הוביל לעריכות נוספות, דווקא לטובתו של הח"כ — כמו הוספת התואר ד"ר לשמו (על פי אתר הכנסת הוא בעל תואר ראשון במשפטים), אבל עיקר העריכות שנוספו היו חלק ממשחק חתול ועכבר בין מקטרגים שחזרו ומחזרו את הבדיחה לבין עורכים שמחקו את ה"תיקונים".

שעה לאחר מכן כבר הופעלה הגנה על הדף, בגלל "השחתות רבות". ומעתה ועד ה–12 בנובמבר העריכה בעמוד הותרה רק ל"בדוּקי עריכות אוטומטיות" — משתמשים שהעריכות שלהם מתקבלות אוטומטית. למרות זאת, המשיכו ההשחתות, והאחרונה שבהן אירעה ב-1:33 הלילה.

מלחמות עריכה אינן משהו חדש בוויקיפדיה, והן גם לא ייחודיות לישראל. האנציקלופדיה הנערכת ונכתבת בידי עורכיה משמשת כבר שנים זירה למאבקים בין משתמשים שונים. מחקר שפורסם ב–2013 גילה למשל שרוב מלחמות העריכה בוויקיפדיה העברית, האנגלית, הצרפתית והגרמנית מתנהלות סביב ערכים פוליטיים. במאבקים על "האמת ההיסטורית" משתתפים לא פעם גם גורמים פוליטיים או מסחריים שמבצעים עריכות מטעם, לעתים בניגוד לכללי האנציקלופדיה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ