חוק הסייבר הסיני החדש מדאיג את עולם העסקים

החוק החדש דורש מחברות לאחסן מידע של משתמשים בשרתים במדינה ומחמיר את הפיקוח על חופש הביטוי ברשת

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

סין אימצה אתמול (שני) חוק אבטחת מידע שנוי במחלוקת. לדבריה, המטרה היא להתמודד עם עלייה באיומים  כמו טרור ומתקפות האקינג, אבל הוא מעורר חששות בקרב חברות זרות וארגוני זכויות אדם. החוק שאושר בפרלמנט הסיני ייכנס לתוקפו ביוני 2017.

מבקרים של החוק טוענים כי הוא מאיים לחסום כניסה של חברות טכנולוגיה זרות לתחומים שמוגדרים "קריטיים", וכולל דרישות שנויות במחלוקת לסקירות ביטחון ושמירה של מידע בשרתים בסין.

צילום: רויטרס

אנשי ארגוני זכויות אומרים כי החוק יחמיר את ההגבלות על האינטרנט של סין, שכבר היום מפוקח בידי מערך הצנזורה המקוונת הגדול והמתוחכם בעולם - שזכה לכינוי "חומת האש הגדולה של סין"

יותר מ-40 קבוצות חברות בינלאומיות פנו לראש הממשלה הסיני לי קה-צ'יאנג באוגוסט בבקשה מבייג'ינג שתתקן את מה שהן מכנות הסעיפים השנויים במחלוקת של החוק.

בכירים בממשל הסיני אמרו כי לא יתערבו באינטרסים כלכליים זרים. ואולם, הסעיפים השנויים במחלוקת נותרו בחוק גם בנוסח הסופי, כולל דרישה מ"מפעילי תשתיות של מידע קריטי" לשמור מידע אישי ומידע עסקי חשוב בסין, לספק תמיכה טכנית לסוכנויות ביטחון, ולעמוד בביקורות של גופי ביטחון לאומי.

חברות חוששות כי הדרישות הללו יחייבו אותן למסור מידע על קנין רוחני או לפתוח דלתות אחוריות במוצרים כדי לפעול בשוק הסיני.

ג'יימס צימרמן, יו"ר לשכת המסחר האמריקאית בסין, הגדיר את הדרישות "מעורפלות רב משמעויות, ופתוחות לפרשנות רחבה בידי רשויות הפיקוח".

ארגון Human Rights Watch מסר כי חלקים בחוק  - כמו הפללה של שימוש באינטרנט "לפגיעה באחדות הלאומית" - יובילו להעמקת הפגיעה החופש ברשת. בארגון מחו על כך שסין קידמה את החוק תוך התעלמות מהביקורת הבינלאומית.

ג'או זה ליאנג, בכיר במשרד לתיאום אבטחת סייבר, אמר לכתבים כי כי כל סעיף בחוק עומד בדרישות של חוקי הסחר הבינלאומי. לדבריו, סין לא תסגור את הדלת לחברות בינלאומיות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ