מחאה: פייסבוק רומסת את חופש הביטוי

עיתונאים ואנשי תקשורת כעמית סגל, חנוך דאום ושרון שפורר חברו למשתמשים בולטים ברשת החברתית במכתב המוחה על מדיניות החסימות השרירותית של החברה

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתוך מחאת הפייסבוק
עודד ירון

שורה של עיתונאים, אנשי תקשורת ודמויות בולטות בפייסבוק שלחו היום (ראשון) מכתב לבכירי רשת החברתית בארץ ובעולם במחאה על מדיניות החסימות החברה.

"אנו, שורה של עיתונאים, אנשי תקשורת, פרסום ותוכן, פעילים מוכרים ברשת החברתית,  גברים ונשים, דתיים וחילונים, מימין, מרכז ושמאל... לא מוכנים להשלים עוד עם פגיעתה האנושה של פייסבוק בחופש הביטוי שלנו, של חברינו ושל הקהילה", כתבו המוחים. לדבריהם הגל האחרון של החסימות החל לפני כשלושה חודשים והגיעה לשיאו בימים האחרונים, "עת נחסמנו על פוסטים שנכתבו לפני שנה, שנתיים ובמקרים מסוימים אף למעלה משבע שנים".

החסימות המדוברות החלו ביום רביעי האחרון כאשר כמה כותבים בולטים בפייסבוק נחסמו על השימוש במילה "קוקסינל" - בכל המקרים המדווחים היה מדובר בשימוש שנעשה כאמור לפני שנה ויותר. באחד המקרים היה מדובר אף בשימוש בפוסט שנכתב בעת שהמשתמש תלמיד בתיכון.

"פייסבוק הפכה לחלק משמעותי בחיים ובעבודה של כולנו. אנחנו, יצרני התוכן בפייסבוק, רוצים להמשיך לייצר תוכן ולתחזק את עמודי הפייסבוק שלנו ללא חשש תמידי מחסימות אקראיות ובלתי מוסברות", הוסיפו הכותבים. על המכתב חתמו בין היתר יותם זמרי, שרון שפורר, אמיר חצרוני, אלדד יניב, עמיר שיבי, חיים לוינסון, אביב מזרחי, עמית סגל, אור רייכרט, דנה ספקטור, דורי בן ישראל, חנוך דאום ואחרים.

הדרישה המרכזית שלהם היא שפייסבוק תחל תיישם את מדיניותה בשקיפות רבה יותר. "לכל מי שלא הבין, המחאה היא לא נגד צנזור של מילים מסוימות", כתב רז ציפריס שהיה בין החסומים בשבוע שעבר.

"אף אחד לא מבקש שפייסבוק תאפשר לו לכתוב כאוות נפשו מילים שעלולות לפגוע באנשים אחרים. הנקודה היא אחרת: פייסבוק לא מפרסמת תקנון ברור, או נותנת למשתמשים שלה כלים להבין מה מותר ומה אסור, היא מענישה יוזרים על פוסטים שנכתבו שנים אחורה ולא מוכנה לגלות כל גמישות בעניין הזה, או לנהל דיאלוג מסוג כלשהו עם משתמשיה, אבל זה עוד מילא, פייסבוק מתעלמת בשיטתיות משאלות של עיתונאים שמנסים להבין בעצמם מהי המדיניות של הרשת הזו. בשורה התחתונה זו אולי זכותה של פייסבוק לא לספור אותנו, אבל גם לנו יש זכות להשמיע את קולנו. והנה, אנחנו משמיעים".

מפייסבוק נמסר: "אנו רוצים שאנשים ירגישו בטוחים כשהם משתמשים בפייסבוק ואין מקום לתוכן המעודד דברי שטנה. לכן פיתחנו אוסף של כללי קהילה המבהירים שאנו מסירים תוכן שתוקף ופוגע באנשים על רקע גזע, מוצא אתני, השתייכות לאומית, זיקה דתית, נטייה מינית, מיגדר, זהות מינית, או מוגבליות רציניות ומחלות. אנו מעודדים אנשים להיות מודעים לקהל שלהם כאשר הם משתפים סוג כזה של תוכן".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ