סיפרתם על עוגה כושית מצוינת בפייסבוק? צפו לחסימה

כמה גולשים בולטים ברשת החברתית נחסמו בשל סטטוסים ישנים ובהם המילה כושי; פייסבוק: אנו מסירים תוכן שתוקף ופוגע באנשים על בסיס גזעי

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עודד ירון

אחרי הקוקסינל, עכשיו מגיע תור הכושי. גולשים בפייסבוק מדווחים כי הרשת החברתית חסמה אותם בגלל שכתבו את המילה העברית, וכמו במקרה הקודם, החסימה הושתה גם על מקרים שבהם המילה נכתבה אף לפני כמה שנים.  בפייסבוק שבו והסבירו כי על פי כללי הקהילה הם מסירים תוכן שתוקף ופוגע באנשים על בסיס גזעי.

על החסומים הפעם נמנים בין היתר גם גדי וילצ'רסקי ויחיאל רדוצקי, שלפי סטטוס של אשתו, אודליה רדוצקי, נחסם על פוסט שנכתב לפני שבע שנים.

"מה שעצוב זה שבטור של שבוע שעבר במקור ראשון כתבתי שפייסבוק עלולים להתחיל לחסום על המילה המסוימת הזאת, רק שבניגוד לכתוב בטור, לא באמת שיניתי", כתב יותם זמרי שנחסם שוב, בפרופיל החלופי שלו. באותו טור אגב הוא כתב כי חיפש סטטוסים שעלולים להוביל לחסימה הבאה, ומצא סטטוס שבו החמיא לעוגה הכושית שהכינה אשתו. בטור הוא סיפר ששינה את שמה לעוגה אפרו-אמריקאית.

ראוי לציין שחסימה של מילים פוגעניות אינה פרקטיקה חדשה או בלעדית לפייסבוק. פורומים שונים וגם צ'אטים מנעו ממשתמשים לכתוב קללות כבר לפני 10 ו-15 שנה. כמו כן, קשה לדעת אם מדובר בהחלטה מכוונת לצנזר מילה מסוימת (בחיפוש אחר המילה כושי, תוכלו עדיין למצוא לא מעט סטטוסים) או בהחלטה של מישהו לדווח באופן סיטוני על משתמשים שהשתמשו במילה.

גם ההחלטה לנקות את השיח ברשת היא לא בהכרח בלתי סבירה. הבעיה היא שלמרות שקשה להתכחש לשורשים או לשימושים הגזעניים שלה, יש די והותר מקרים שהשימוש תמים - כמו במקרה עליו כתב זמרי. במילים אחרות, פייסבוק, כהרגלה, חוסמת באופן שרירותי, גם כשמדובר בסטטוסים ישנים, ומבלי להתחשב בהקשר.

בתשובה לפניית הארץ הסבירו בפייסבוק כי המצב הפעם לא שונה מהמקרה הקודם. "אנחנו רוצים שאנשים ירגישו בטוחים כשהם משתמשים בפייסבוק ואין מקום לתוכן המעודד דברי שטנה. לכן פיתחנו אוסף של כללי קהילה המבהירים שאנו מסירים תוכן שתוקף ופוגע באנשים על רקע גזע, מוצא אתני, השתייכות לאומית, זיקה דתית, נטייה מינית, מיגדר, זהות מינית, או מוגבליות רציניות ומחלות. אנו מעודדים אנשים להיות מודעים לקהל שלהם כאשר הם משתפים סוג כזה של תוכן".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ