הגישה הצרפתית השפויה לאיזון בין עבודה לחיים

עם תחילת השנה נכנסה לתוקפה תקנה המחייבת מקומות עבודה לגבש מדיניות שתבטיח שעובדים יוכלו להתנתק לכמה שעות משטף התכתובת המשרדית

אליסה רובין, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
אליסה רובין, ניו יורק טיימס

לא חסרות סיבות לקנא בצרפתים - חופשות נדיבות, ביטוח בריאות כולל וגם אוכל ויין מצוינים. עכשיו, שנת 2017 הביאה סיבה נוספת לקנאה: "הזכות להתנתק".

למרות שיש הלועגים ורואים בכך איסור על אימיילים בנושאי עבודה לאחר תום שעות המשרד, זה לא בדיוק העניין. ההחלטה נולדה מהתפיסה הנאורה שמאמינה שיש תועלת בכך שאנשים לא יעבדו כל הזמן, ושלעובדים יש זכות לסמן גבול כאשר הדרישות של המעסיקים פולשות לערבים בבית, לחופשות או לסופי שבוע עם חברים ומשפחה.

"עובדים הופכים יותר ויותר מחוברים בשעות שהם לא נמצאים במשרד", אמרה בשנה שעברה מרים אל חומרי, שרת העבודה הצרפתית. "הגבול בין החיים המקצועיים והאישיים טושטש", ורבים סבלו משחיקה.

הצעד החדש הוא אחד משלל חוקים חדשים שנכנסו לתוקפם בתחילת השנה החדשה, והוא מדגים את הצורך בפשרות בין המסורות הצרפתיות לבין ויתורים למציאות של העולם המודרני.

מופע לרגל חגיגות השנה החדשה בשער הניצחון בפריז
מופע לרגל חגיגות השנה החדשה בשער הניצחון בפריזצילום: רויטרס

התקנה החדשה בחוק העבודה לא אוסרת לשלוח אימיילים בנושאי עבודה, אבל דורשת כי חברות עם יותר מ-50 עובדים יגיעו להסכמה על פרוטוקול חדש שיבטיח כי עבודה לא תזלוג לימי חופש או שעות שאחרי העבודה.

כמה יועצים המליצו כי עובדים ומנהלים יימנעו מפונקציית "השב לכולם" באימיילים, כדי שרק האדם שהמייל ממוען אליו יקרא ויגיב עליו, ולא חצי מהמשרד. גישה נוספת ממליצה לקבוע זמן בכל ערב שבו אין מצפים מעובדים להגיב - כמה חברות קבעו את השעות בין תשע בערב לשבע בבוקר. אחרות בחרו להרחיב את השעות הללו משבע בערב עד שבע בבוקר.

בנוסף לחוק שמנסה לשפר את האיזון בין העבודה לחיים הפרטיים נכנסו לתוקפם שורה של חוקים פרטיים, ובהם חוק המקל את הליך הגירושין במקרה ששני בני הזוג מסכימים לכך. חוק נוסף מחייב הוספת אזהרות בריאותיות על מוצרי טבק, בניסיון להילחם בעישון. גם שקיות הפלסטיק נמצאות במדינה על הכוונת. מוכרי ירקות מחוייבים מעתה להחליף את השקיות הרגילות בחלופות רב פעמיות, שקיות שמבוססות על שילוב בין פלסטיק לחומר צמחי או שקיות נייר. החקיקה הסביבתית הגיעה גם לענף הגינון - ביום ראשון נכנס לתוקפו חוק שאוסר להשתמש במדבירי חרקים בגינות הציבוריות ולאורך כבישים מהירים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ