רוסיה עצרה בכיר בחברת קספרסקי בחשד לבגידה

מעצרו של החוקר הבכיר בחברה קשור למעצרו של בכיר בשירות הביטחון הרוסי; בחברה אישרו את המעצר אך מסרו כי הוא נוגע לאירועים שקדמו להעסקתו בה

עודד ירון
עודד ירון

רוסיה עצרה בכיר בחברת האבטחה מעבדת בחשד לבגידה, כך דיווחה התקשורת ברוסיה. על פי הדיווח בעיתון קומרסנט, מעצרו של רוסלן סטויאנוב, ראש תחום מחקר תקריות מחשב בקספרסקי, קשור למעצר של בכיר בשירות הביטחון הרוסי, אף-אס-בה. בחברת קספרסקי אישרו את דבר המעצר, אך הוסיפו כי הפרשה אינה קשורה לתפקידו של סטויאנוב בחברה.

"המקרה אינו קשור ל-Kaspersky Lab", נמסר בהודעת החברה שפורסמה בטוויטר. "רוסלן סטויאנוב נחקר בגין תקופה שקודמת להעסקתו במעבדת קספרסקי. אנו לא מחזיקים בפרטים על החקירה. העבודה של צוות מחקר תקריות מחשב לא נפגעה מההתפתחויות הללו".

בקומרסנט נכתב כי סטוינוב נעצר בחודש דצמבר האחרון. באותו חודש נעצר גם סרגיי מיכאלוב, סגן מנהל מחלקת אבטחת מידע באף-אס-בה. על פי הדיווח, השירות חוקר חשד להעברת תשלומים מחברות זרות לסטויאנוב ואת הקשרים שלו למיכאלוב.

גורם מתחום ביטחון המידע ברוסיה אמר כי השניים נחקרים בחשד לעבירות על סעיף 275 לחוק העונשין הרוסי. אותו סעיף עוסק בעבירות הנוגעות למתן סיוע למדינות או ארגונים זרים ב"פעילויות עוינות הגורמות נזק לביטחון החיצוני של הפדרציה הרוסית". הסעיף מאפשר להגיש אישומים נגד השניים בבית משפט צבאי סודי, כך שייתכן שטבע האישומים יישאר חסוי גם בעתיד.

יוג'ין קספרסקיצילום: תומר אפלבאום

לדברי הגורם, הסעיף פתוח לפרשנות רחבה, כך שלמשל העברת מידע על רשת מחשבים הנתונה לשליטת האקרים (בוטנט) לאף-בי-איי עשויה להיתפס כבגידה. צריך להבין שמדובר בפעולה שעשויה להיות שגרתית לחוקרי אבטחה, שנתקלים לא אחת בפעילות פלילית ברשת, שדורשת התערבות של גורמי חוק.

קספרסקי, שהוקמה בידי יוג'ין (יבגני) ונטליה קספרסקי, היא חברת אבטחה גדולה ומוכרת, במידה רבה בזכות תוכנת האנטי וירוס שפיתוחה החל עוד בשלהי שנות ה-80. מאז החברה התרחבה והיא מציעה שורה של שירותים וכלים בתחום אבטחת המידע. החברה היתה מעורבת רבות על הקשורה אליו. כמו שבדרך כלל נהוג, החברה אף פעם לא הפנתה אצבע מאשימה באופן ישיר אלא הסתפקה ברמיזות. עם זאת את מה שהיא לא פרסמה השלימו דיווחים בארצות הברית שלפיהם מאחורי .

על כן לא מפתיע שבעשור האחרון הועלו נגדה לא פעם טענות על כך שהיא דווקא משתפת פעולה עם שירותי הביטחון הרוסיים. במגזין וויירד פעם הגדירו את קספרסקי אחד מהאנשים "המסוכנים ברשת", ובכתבה בשנת 2015  נטען עוד כי מאז 2012 החברה שינתה כיוון והחלה לגייס בכירים רבים עם קשרים קרובים לשירותי הביטחון ולצבא ברוסיה. בכתבה נכתב למשל כי קספרסקי עצמו למד במכון של קג"ב לקריפטוגרפיה. עוד צויין כי הוא נוהג להיפגש עם בכירי מודיעין רוסיים מדי שבוע בסאונה.

בחברה דוחים את הטענות כבר שנים, וקספרסקי עצמו אמר למגזין Israel Defense כי אין לו כל קשר לשירותי הביטחון הרוסיים. "שמועות תמיד יש בסייבר", אמר קספרסקי . "אתה יודע כמה פעמים פגשתי את פוטין? אפס. כמה את אנג'לה מרקל? פעם אחת. כמה את שמעון פרס? פעמיים. מי שרוצה יכול לבוא ולבדוק את המשרדים שלנו ולהיווכח בעצמו שאין שם כבלים שמחברים אותנו לקרמלין. אז המשרד שלנו נמצא ליד הקרמלין, זה אומר שיש לנו שיתוף פעולה אתם? לגבי הסאונה, כן, מדי פעם מגיעים לשם גם קצינים בשירותי המודיעין הרוסי. אז מה? זו הוכחה לכך שיש להם גישה למערכות של קספרסקי?".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ