פייסבוק סגרה את עמוד המזבלה

צעד נוסף במלחמה המקוונת של הרשת החברתית מול מנהל אתר המזבלה, שמותח עליה ביקורת חריפה, וחשף פרטים של בכירים בחברה; במסגרת התביעה שהגיש נגדה התברר: עובדי הרשת צילמו פוסטים שלו, לפעמים דקות לאחר פרסומם

עודד ירון
עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משרדי פייסבוק ישראל
עודד ירון
עודד ירון

פייסבוק סגרה את עמוד המזבלה ללא התרעה - צעד נוסף במלחמה המתמשכת בין דורי בן ישראל קריו, המנהל את האתר המסקר את תחום הפרסום, לרשת החברתית על גבי הרשת ובבית המשפט. לדברי הרשת החברתית העמוד הוסר מפני שחשף מידע אישי ללא רשות. פייסבוק, שהגישה לאחרונה כתב הגנה לתביעה שהגיש נגדה בן ישראל קריו, טוענת כי היא נאלצה לשנות את הסדרי האבטחה בגלל התנהגותו.

הצעד האחרון מגיע אחרי שפייסבוק כבר הגדירה את האתר כאתר מסוכן ואתר להפצת ספאם - וחסמה כליל את האפשרות לשתף אליו קישורים ברשת החברתית. צעד שהוביל את דורי בן ישראל קריו, מפעיל אתר המזבלה שמותח על הרשת ביקורת נוקבת כבר שנים, להגיש תביעה נגד החברה, כמו גם לנסות לעקוף את החסימה בשיטות שונות.

בן ישראל הגיש את התביעה בחודש מארס אחרי שפייסבוק חסמה את הקישורים לאתר המזבלה באופן מוחלט. משתמשים שניסו לשתף לינקים מהאתר בפוסטים או אפילו בהודעות פרטיות נתקלו בהודעה לפיה התוכן מגיע מאתר מסוכן — הודעה שאמורה להיות שמורה לאתרים שמפיצים ספאם או וירוסים. "התוכן שאתה מנסה לשתף כולל לינק שמערכות האבטחה שלנו זיהו כלא בטוח: mizbala.com אנא הסר את הקישור כדי להמשיך", נכתב בהודעות. בנוסף, הגיש בן ישראל בקשה "לסעד זמני", כלומר להסרה מיידית של החסימה של אתר המזבלה.

הסיבה לחסימה הכללית היא הפתיחה של אתר נוסף בשם "קונטקט פייסבוק" בדצמבר האחרון. באתר שפתח בן ישראל, מתפרסם מידע נרחב על פייסבוק כולל פרטי הקשר של בכירים ברשת ובהם מנהלת פייסבוק ישראל עדי סופר תאני, סיימון מילנר, ראש מחלקת מדיניות של פייסבוק EMEA. בנוסף האתר כולל פרטים של זמיר דחב"ש, הבעלים של משרד שלום תל אביב שמנהל את יחסי הציבור של הרשת החברתית.

עדי סופר תאני. מנכ"לית פייסבוק ישראלצילום: עופר וקנין

האתר פורסם במחאה על המתחמקות מאחריות של הרשת החברתית, והקושי להגיע לקבל מענה כלשהו לתלונות. רק באוקטובר האחרון החברה סיפקה כתובת אימייל שאליה ניתן לפנות בתלונות. זאת במסגרת הסכם פשרה בתביעה של אריה שפר, יהודית לוי, אבי לן ועדי בנטוב לן, שהוגשה עמותת טרון של עורך הדין גיא אופיר ועורכי הדין אדם ורדי, שי מורלי ומתן עזרא.

בן ישראל קריו פתח את האתר בדצמבר האחרון, אבל מצילומי המסך שהגישה החודש הרשת החברתית לבית המשפט במסגרת הדיון המשפטי בבקשה לסעד הזמני עולה כי פייסבוק ניהלה מעקב ידני צמוד אחרי הפוסטים שלו עוד לפני פתיחת אתר קונטקט פייסבוק. לדוגמה, פוסט שהעלה ב-11 בדצמבר, לפני פתיחת האתר הנוסף זכה לצילום מסך 24 דקות לאחר שעלה לאוויר. בפוסטים אחרים צילום המסך היה כמעט מיידי. בנוסף, מתברר מהמסמכים כי הם עקבו אחרי פרופיל חלופי שהוא פתח תחת השם דוני קריו.

פייסבוק נשאלה מוקדם יותר החודש מדוע עובדיה עקבו באופן כה צמוד אחרי הפוסטים בעמוד של בן ישראל ושל המזבלה - לכך טרם התקבלה תשובה במערכת "הארץ".

פייסבוק: תוכן זדוני שנועד להטריד

בכתב ההגנה שהגישה פייסבוק היא טענה כי אתר קונטקט-פייסבוק נוצר אך ורק כדי להטריד בני אדם פרטיים  "התוכן הזדוני המופיע באתר 'קונטקט פייסבוק מפר את תנאי השימוש והמדיניות של פייסבוק. בהתאם לכך, חסמה פייסבוק אירלנד את האפשרות עבור משתמשי פייסבוק לפרסום בשירות פייסבוק קישורים המובילים לאתר קונטקט-פייסבוק".

עוד טוענים עורכי הדין של הרשת החברתית כי המנגנון "לא עצר את התובע מלנקוט במאמציו הבלתי נלאים להטריד אנשים פרטיים ולהפר את פרטיותם. לאחר הפעלת החסימה על אתר 'קונטקט פייסבוק', התובע יצר 'מעקפים' שונים – באמצעות קישורים וכתובות URL חדשים – על מנת להפנות משתמשים לאתר 'קונטקט פייסבוק'".

צילום המסך שצורף לכתב ההגנה של פייסבוק: בוצע 24 דקות לאחר עליית הפוסט

"בפרט השתמש התובע בתת כתובות (Sub-URLs) תחת המתחם של אתר Mizba.la ואתר המזבלה, אשר נוצרו במטרה להפנות משתמשים לאתר קונטקט- פייסבוק הבלתי חוקי".

לטענתה של פייסבוק, בן ישראל עבר על כללי הרשת החברתית האוסרים על פרסום פרטים אישיים. "אתר קונטקט-פייסבוק היווה צעד אגרסיבי בהטרדתם ובהפרת פרטיותם של אנשים פרטיים. תשומת הלב והשקידה הכרוכים ביצירת אתר אינטרנט ספיציפי ומורכב למטרה זו מלמדים על כוונתו הזדונית של התובע, שלוותה בהמשך בפעולות הטרדה נוספות מצדו", נכתב בתביעה.

"לקישורים שיצר התובע באתר שלו, אשר מפנים לאתר המפרסם מידע פרטי לגבי אנשים פרטיים ללא הסכמתם, אין מקום בשירות פייסבוק, והם אסורים במפורש לפי תנאי השימוש והמדיניות של פייסבוק. בהתאם לכך, ההחלטה של פייסבוק אירלנד לחסום קישורים המפנים משתמשים לאתר 'קונטקט פייסבוק' של התובע, היתה סבירה לחלוטין".

בעין השביעית ציינו כי פייסבוק הביאה בכתב ההגנה פרסומים של בן-ישראל קריו, שלטענתם מהווים "דפוס פעולה של הטרדה" כלפיהם. בין היתר הם מציינים כי בן ישראל חתם כמה מהפוסטים במילים "פייסבוק תבער"; כי פרסם תצלום של הכתובת "BURN" שנכתבה לטענתו ליד משרדי פייסבוק, וכי כתב בטוויטר "בלאגןןןן לשרוף את פייסבוקקקקק". בפייסבוק שמים דגש על סרטון שפורסם באתר מזבלה תחת הכותרת "בסופו של דבר יש כתובת לפייסבוק ישראל". בסרטון מצולם ביתה של מנכ"לית פייסבוק ישראל, עדי סופר תאני מרחפן.

"פרסומים אלו אילצו את פייסבוק ישראל לשנות את מערך האבטחה במשרדיה ולהוסיף משאבים נוספים כדי להיערך לאפשרות שהתובע יממש את איומיו", כתבה החברה בכתב ההגנה.

בתשובתו לטענות פייסבוק בדיון בבקשת בן ישראל לסעד זמני טען עורך הדין קלינגר בין היתר כי בעוד שפייסבוק חסמה את אתר המזבלה, היא לא חסמה אתרי חדשות רבים, ובהם אתר הארץ, שהכילו קישורים לאתר קונטקט ישראל. גם גולשים ששיתפו קישורים לכתבות הללו לא נחסמו בגין השיתוף.  "קרי: החסימה בוצעה בצורה סלקטיבית בלבד", כתב קלינגר.

"כבר עתה ברור כי שלוש האמירות עליהן נתבעות הנתבעות, כי אתר התובע הוא 'זדוני', 'זבל' ו'מסוכן למחשב' אינן נכונות, אלא כי נדרש לטוות קורי קישורים על מנת להגיע לתוכן כלשהוא שספק אם הוא גם כלל בעייתי. הנתבעות טוענות בתשובתן כי האתר נחסם לאור זאת שהוא מקשר לאתר שלישי הנמצא בבעלות התובע ואשר מכיל פרטים אישיים. טענה זו אינה דיה לצורך הצו הזמני, ובמיוחד לאור האמירות הצמודות להודעות החסימה".

פייסבוק מסרה בתגובה לשאלה בנוגע להסרת עמוד המזבלה:

"יש לנו מדיניות ברורה ואנו נוקטים פעולה כאשר מישהו מנסה להשתמש בפייסבוק כדי לחשוף מידע אישי ללא רשות. אנו עושים זאת בצורה הוגנת ומאוזנת, ללא התחשבות באנשים או בארגונים המעורבים בכך. הרוב המכריע של האנשים המשתמשים בפייסבוק בישראל עושה זאת בדרכים חיוביות מאוד מדי יום״.

בנוגע למעקב שניהלה אחר הפוסטים בעמוד המזבלה טרם התקבלה תשובה.

קריו ציין בתגובה לשאלת "הארץ" כי הוא כלל לא צילם את הסרטון המדובר, אלא רק פרסם אותו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ