הכבל התת-ימי של בזק בינלאומי נותק פעמיים בחודשיים האחרונים

גורם בתחום התשתיות מסר ל"הארץ" כי ארגונים המחוברים לקו סבלו משיבושים קשים במשך שעות; מהחברה נמסר כי שני המקרים לא נגרמו במזיד

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודד ירון

הכבל התת ימי של בזק בינלאומי נותק פעמיים בחודשיים האחרונים, כך נודע ל"הארץ". בחברה אישרו את הדיווח וטענו כי התקלה נפתרה מבלי כל הפרעה ללקוחות. ואולם, גורם בתחום תשתיות האינטרנט בארץ מסר כי בשני המקרים נגרמו שיבושים קשים לחברות שמחוברות לכבל של החברה למשך כמה שעות.

סמיכות המקרים עשויה להעלות את החשש שמדובר במקרי חבלה מכוונים, כפי שקרה למשל בכבל תת ימי שמחבר את מצרים לרשת העולמית ב-2013. ניתוק של תשתית כה קריטית לאינטרנט המקומי יכולה להיות מאוד יעילה בשיבוש התעבורה, אבל גם לשמש כהזדמנות לגורמים עויינים להתחבר לכבל לצורכי ציתות. בזק בינלאומי דחתה בתוקף את האפשרויות הללו. מהחברה נמסר ל"הארץ" כי אין חשש לחבלה במזיד. לדבריה בשני המקרים הנזק נגרם בשוגג, ככל הנראה על ידי כלי שיט שפגעו בכבל.

התוכי של בזק בינלאומי

הכבל התת ימי "יונה" הוא אחד מחמישה כבלים שמחברים את ישראל לתשתית האינטרנט הבינלאומית.  בזק בינלאומי הניחה את הכבל התת ימי בשלהי 2011, ויצאה בשעתו במסע שיווק נמרץ סביבו עם תחילת פעילותו בינואר 2012. הוא משרת את לקוחות החברה, אבל גם חברות וגופים נוספים.

מבזק נמסר בתגובה לשאלות "הארץ":

שתי פגיעות פיזיות בחודשיים האחרונים, בצידה האיטלקי של תשתית התמסורת התת ימית שלנו, אשר ככל הנראה נגרמו מפגיעות מוכרות של עוגנים או מכמורת דייגים, המוכרות היטב באזור ספציפי זה (הקמנו צוות ייעודי למיצוי הבדיקה בנושא).

חשוב להדגיש כי, בהמשך לשאלתך, כי פגיעות אלה אינן קשורות כלל ועיקר לעולם הסייבר או לניסיונות להתחבר לכבל, אשר נשללו בוודאות.

הלקוחות נהנו כל אותה עת מרציפות שירותית ללא כל הפרעה, הודות למערך התמסורת התת ימית והבינלאומית.

תגיות:

תגובות