פייסבוק משתמשת בבינה מלאכותית למלחמה בטרור

בעקבות הלחץ הגובר על הרשת החברתית, החברה מנסה להוכיח ש"אין בפייסבוק מקום לטרור"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פייסבוק

בעקבות הלחץ הגובר על פייסבוק למניעת פעילות טרור, הרשת החברתית פרסמה בסוף השבוע פוסט ובו סיפרה כי היא משלבת בינה מלאכותית עם צוותי ניטור להתמודדות עם טרור.

ההכרזה הגיעה לאחר שהפיגוע האחרון בלונדון משך שוב אש כנגד האינטרנט והרשתות החברתיות. ראשת הממשלה הבריטית, תרזה מיי, תקפה בתחילת החודש את ענקיות האינטרנט כמו פייסבוק וגוגל וקראה לממשלות לגבש הסכמים שיחסמו את התפשטות הקיצוניים ברשת. 

"העמדה שלנו פשוטה: אין בפייסבוק מקום לטרור. אנחנו מסירים טרוריסטים ופוסטים שתומכים בטרור בכל פעם שאנחנו מודעים להם", נכתב בפוסט תחת הכותרת "שאלות קשות: איך אנחנו מתמודדים עם טרור", שעליו חתומים מוניקה ביקרט, מנהלת מדיניות עולמית ובריאן פישמן, מנהל מדיניות ללוחמה בטרור.

ואולם, ההצהרה הנחושה הזאת מוארת באור מעט מגוחך כאשר בוחנים אותה מול הדיווח של הגרדיאן מסוף השבוע. העיתון הבריטי דיווח כי באג ברשת החברתית הוביל לכך שפרטיהם של אנשי ניטור תוכן נחשפו לגולשים עם קשרים לארגוני טרור. זה קרה אחרי שאנשי הניטור חסמו מנהלי קהילות הקשורות לטרור שהפרו את הכללים. 

"אנחנו רוצים למצוא תוכן טרוריסטי מיידית, לפני שאנשים בקהילה שלנו ראו אותו", נכתב בפוסט. "כבר עכשיו, רוב החשבונות שאנו מסירים בשל טרור אנחנו מוצאים בעצמנו. אבל אנחנו יודעים שאנחנו יכולים להשתפר בשימוש בטכנולוגיה - ובמיוחד בבינה מלאכותית - כדי לעצור את התפשטות הטתוכן הטרוריסטי בפייסבוק".

השניים הוסיפו כי הם משתמשים בטכנולוגיות המתקדמות ביותר כדי להילחם בתוכן העוסק באל קאעדה ובדאעש.

פייסבוק ציינה בין היתר כי היא משתמשת בכלים לזיהוי תמונות. זאת כדי לגלות באופן אוטומטי אם תמונה או סרטון זוהו כבר בעבר כתעמולה של דאעש. "במקרים רבים זאת אומרת שתוכן טרוריסט שנועד להעלאה לפייסבוק פשוט מעולם יגיע לפלטפורמה".

השניים גם ציינו כי פייסבוק החלה להתנסות בבינה מלאכותית לצורכי זיהוי טקסט. "אנחנו עורכים ניסוי בניתוח טקסט שכבר הסרנו בשל הבעת תמיכה בארגוני טרור כמו דאעש ואל קאעדה כך שנוכל לפתח אותות מבוססי טקסט לכך שתוכן מסוים עשוי להיות תעמולת טרור".

מארק צוקרברגצילום: בלומברג

בנוסף הם ציינו כי הם פועלים להסרת קבוצות, פוסטים או עמודים שמעודדים טרור, וכדי לזהות חשבונות מזוייפים כדי להקשות על טרוריסטים להערים על המערכת.

מלבד זאת, פייסבוק שוב ציינה את הסיוע של דיווחי הקהילה. אם כי, רבים בישראל ובמדינות נוספות מתחו ביקורת על הטיפול של החברה בדיווחים על דפים שעודדו לטרור - החל משרים כמו איילת שקד וגלעד ארדן, וכלה במשתמשים מהשורה שגילו שהדיווחים שלהם נדחו.

החברה הזכירה שוב את הגיוס המתוכנן של 3,000 אנשי ניטור תוכן נוספים בשנה הבאה, ובנוסף ציינה כי היא מעסיקה 150 איש שמתמקדים בהתמודדות בטרור.

אחת מנקודות הביקורת החריפות ביותר של מיי, ופוליטיקאים אחרים נגעה לנושא ההצפנה - שקיימת כברירת מחדל בוואטסאפ. פייסבוק הגנה על השימוש בהצפנה, כפי שעשו מומחים חיצוניים רבים. ואולם היא ציינה כי למרות שאינה יכולה לספק מידע על תוכן ההודעות, היא מספקת את המידע הדרוש בתגובה לבקשות תקפות של גורמי אכיפת חוק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ