מה זה Sarahah, והאם היא מסוכנת?

היורשת של סיקרט ובליינדספוט כובשת את ראש רשימת ההורדות בעשרות מדינות מסביב לעולם, אבל תעשו לעצמכם ולילדים שלכם טובה ונסו לדלג על החוויה הפעם

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אפליקציית סראחה. צילום מסך: מתוך iTunes
אפליקציית סראחה. צילום מסך: מתוך iTunes

"מה זה Sarahah?" היתה שאלה נפוצה למדי ברשת בשבועות האחרונים. גם הפיד של החתום מעלה החל להתמלא באזכורים ובדיחות מטא על האפליקציה החדשה, שכמו שאנחנו אוהבים לומר במדורי הטכנולוגיה, "משגעת את העולם". אז פניתי לחיפוש של גוגל שהפנה אותי בחוכמתו האינסופית לאתר "סטיפס"

שם הסבירו לי, או לשואל/ת האנונימי/ת, כי מדובר ב"אפליקציה של מסרים אנונימיים. אל תורידי! זה ערבים עשו בשביל לזהות מיקום ולגלות עליך פרטים אישיים". התשובה הבאה היתה אמורה להרגיע: "אתר ששולחים אליו קישור ושואלים שאלות באנונימי. הוא נוצר מערבים, והוא לא מסוכן". אם כי, כל שירות שדורש קציר של גופות אדם נשמע די מטריד כמובן. 

אז מה זה לעזאזל?

שני המגיבים קצת צודקים, קצת טועים ובעיקר (כמו כולנו) צריכים נואשות תוכנית לימודים שלמה להיכרות עם העולם שסובב אותנו. אוקיי, גם שיעור שניים בהבעה לא יזיקו.

אכן מדובר באפליקציה שיצר מפתח סעודי בשם זאין אל עבידין תאופיק - אז כן, כמאמר המגיב בסטיפס, היא נוצרה "מערבים". 

היא התחילה את דרכה בתור אתר אינטרנט בתחילת השנה, וזכתה לפופולריות עצומה במדינות ערב. לפי דיווח בבי-בי-סי מפברואר, היא הצליחה לגייס כ-20 מיליון משתמשים ממצרים, סעודיה ומדינות נוספות תוך כמה שבועות. אז נראה שהמגיב שהאמין שהיא מסוכנת מפני שהיא נועדה לרגל אחרי ישראלים קצת טעה. 

בשבועות האחרונים יצאו גם אפליקציות לאנדרואיד ולאייפון, וההצלחה התפשטה לעולם כולו. באייפון האפליקציה זינקה לראש רשימת ההורדות בשלושים מדינות שונות, ככל הנראה בעיקר הודות לפופולרית בקרב בני נוער. לדברי חברת App Annie, באנדרואיד האימוץ קצת יותר איטי. האפליקציה הגיעה לחמישייה הראשונה בשלוש מדינות שונות.

אז מה היא עושה?

פירושה של המילה "סראחה" בערבית הוא כנות, והמטרה לדברי תאופיק, היא להיעזר באנונימיות שהיא מספקת כדי לעזור לחברי אמת להגיד את הדברים האמיתיים שקצת קשה לומר בפנים גלויות. "השאירו מסר בונה :)", מבקש המסר מעל תיבת הדו שיח שנועדה למשלוח המסרים לחברים.

כדי לקבל את הביקורת הבונה מהקרובים לכם, יש להירשם לאפליקציה, שתספק לכם לינק אישי ואותו תוכלו לשתף עם חברים בפייסבוק ובטוויטר. 

בבי-בי-סי סיפרו שעוד בימיה הראשונים במדינות ערב היא הובילה לדברים כמו הצהרות אהבה, יציאה מהארון וביקורת בונה אך קשה בסביבות כמו מקום עבודה או משפחה וחברים.

נו, והיא מסוכנת?

לשאלה הזאת יש שני אספקטים: האחד הוא הפרטיות, ושם התשובה היא כן. בתנאי השימוש ובהסבר הפרטיות היא מסבירה שהיא לא שומרת ולא משתפת מידע אלא בהתאם לדרישות חוקיות.

בנוסף, נכתב בתנאי השימוש כי "לעולם לא נמכור את הדאטה שאתה מספק לאף צד שלישי כחלק משיווק אישי (כך. ע"י) בלי ההסכמה הקודמת והכתובה שלך, אלא אם זה היה חלק מאיסוף מידע נרחב של משתמשים לצורך סטטיסטיקה ומחקר, והוא לא יכלול שום מידע מזהה".

יש כמה בעיות שעולות מהתנאים האלה:

1. מפעילי האפליקציה מותירים לעצם את הזכות לחשוף מידע  "כדי להגן או לשמור על זכויות הבעלות של האתר או צדדים אחרים שנהנים מהאתר הזה".

2. בכנס דפקון שהסתיים לאחרונה בלאס וגאס הראו שני חוקרים גרמנים כיצד ניתן לחשוף את המשתמשים שמאחורי מידע גלישה "אנונימי" שאספו חברות אינטרנט. האם זה אפשרי כאן? אני לא יודע, אבל זו בהחלט אפשרות שאי אפשר לדחות על הסף. 

3. תחת התת כותרת "לינקים לאתרים חיצוניים" מסבירים בסראחה: "אתרנו עשוי להכיל לינקים לאתרים אחרים באינטרנט או פרסומות מאתרים אחרים כמו גוגל אדסנס (רשת המודעות של גוגל) ואנחנו לא נחשבים אחראים לשיטות איסוף המידע של אותם אתרים... אנו עשויים להסתייע בחברות פרסום חיצוניות לצורך הצגת פרסומות בשעה שאתה מבקר באתר שלנו. לחברות האלה יש את הזכות להשתמש במידע על הביקורים שלך באתר הזה ובאתרים אחרים (מלבד השם, הכתובת או אימייל וטלפון). זה נועד לספק מודעות על מוצרים או שירותים שאכפת לך מהם".

במילים אחרות, אין לכם פרטיות פה. אתם לא יודעים מי ישתמש במידע בסופו של דבר, מי יקנה אותו ואיזה חיתוכים ייעשו בו. בסראחה לא לוקחים אחריות.  

ומה עם בריונות רשת? נו באמת, מה חשבתם שיקרה?

כרגיל כשמשלבים אנונימיות מחד וחושפנות מאידך, מתחילות להתעורר הבעיות. בדיוק כמו שקרה עם סיקרט ובליינדספוט ועוד אינספור פלטפורמות אנונימיות (וגם כאלה שלא), גם סביב סראחה התחילו להתעורר דיווחים על כך שהיא משמשת כפלטפורמה לבריונות רשת. 

לא ברור אם תאופיק חשב על האפשרות הזאת, אבל האופן שבו יצר את האפליקציה מזמין הטרדות ובריונות. כאשר רק צד אחד חושף את הזהות שלו, קל מאוד להסתתר בחסות האנונימיות ולתקוף, לאיים ולהתעלל. 

בדרך כלל החיבור לרשתות חברתיות היה יוצר בעיות, אבל פה היעדרו של החיבור הזה הוא בעיה בפני עצמה. אין שום אימות לזהות של פותח החשבון - כלומר, אין שום דבר שמונע ממני לפתוח חשבון אימייל מזויף, ולפתוח דף על שם של חבר לכיתה או חבר לעבודה ולשתף את הלינק בקרב עוד "חברים". או אם אני ממש עצלן אני יכול לכתוב לו את כל ההודעות בעצמי, ולדאוג לשתף איתו את צילום המסך.

אז גם המגיב החביב שכתב שסראחה אינה מסוכנת טעה. היא יכולה להיות מסוכנת, היא גם יכולה לשמש לרעה. והאמת שהיא לא סיפור חדש, היא אותה גברת בשינוי אדרת. אולי היא לא ממש תזיז לרוב האנשים, אבל אלה מאיתנו שקצת יותר רגישים וקצת יותר נוטים להיפגע לא באמת צריכים את הלהיט הנוכחי בחיים שלהם. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ