השיעור החשוב שהצל יכול ללמד אתכם

יואב אליאסי הבין שאי אפשר לסמוך על רק על פייסבוק, אז הוא דאג לבנות אתר להפיץ את הבשורה; הוא רק שכח שאת הבעלות על שם הדומיין צריך לחדש, אחרת עלולים להופיע בו תכנים לא מתוכננים

רן בר זיק - צרובה
רן בר-זיק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רן בר זיק - צרובה
רן בר-זיק

הרבה מאוד אנשים משתמשים בפייסבוק על מנת לקדם את האג׳נדות שלהם ולהשפיע. מרטינות כלפי חברות מסחריות ועד אג׳נדה פוליטית. לא מעט אנשים משקיעים לילות כימים וכותבים מאמרים ברשת הפייסבוק שזוכים לעתים להשפעה גדולה. יש לא מעט אושיות רשת בפייסבוק שזוכות להשפעה גדולה – אנשים כמו יואב אליאסי (הצל) למשל, שמשקלו בזירה הציבורית גדול מאוד בזכות הסטטוסים, התמונות והדברים שהוא כותב. 

מה הבעיה בפייסבוק? 

שכל יכולת השפעה בפייסבוק היא יכולת השפעה על תנאי. מספיק שמנהל זוטר בפייסבוק ילחץ על כפתור וכל יכולת ההשפעה שלך תתפורר כמגדל קלפים בטורנדו. תשאלו למשל את אבי לן, עד לפני כמה שנים אחד מהאנשים החזקים בפייסבוק בזכות ׳סטטוסים מצייצים׳ או את כלי התקשורת שרועדים מפחד מול המנהלים של פייסבוק.

אחת הדרכים להתנתק מפייסבוק היא הקמת אתר עצמאי שאינו כפוף לאיש. אני כותב לא מעט דברים שעלולים לגרום לפייסבוק להשבית את החשבון שלי. אך אני כותב אותם באתר שלי ואותו פייסבוק לא יכולה לסגור. אתרים חזקים מחזיקים גם ברשימת תפוצה של מנויים ומחזיקים נוכחות דיגיטלית במקומות אחרים שאינם פייסבוק.

אליאסי בהפגנה בכיכר רבין, במהלך מבצע צוק איתןצילום: תומר אפלבאום

אך תחזוקת אתר היא עניין לא קל, כך גילה למרבה הצער גם "הצל". אליאסי, שהתפרסם בתור זמר ראפר בשנות התשעים, הפך לאושיית פייסבוק על רקע הפגנות הימין בתקופת מבצע "צוק איתן", והפוסטים שלו זוכים לאלפי לייקים ושיתופים. נפלא מבינתי מדוע זה כך – על פי הפוסטים שלו, אליאסי הוא עילג ואלים. אבל השפעה ציבורית זו השפעה ציבורית ולאליאסי רצון לגיטימי לשמר אותה. לפיכך הוא הקים אתר בשם http://vmk.co.il

למה vmk? כי זה מה שמקבלים כאשר מקלידים ׳הצל׳ באנגלית. למרבה הצער, הוא לא לקח בחשבון שיש עלויות מסוימות לאתר.

כאשר אנו בונים אתר, אנו חייבים לזכור שהעלות אינה מסתכמת בבניית האתר וקניית הדומיין אלא יש עלויות נוספות. העלות הראשונה היא אחסון האתר. אתר חייב להמצא על שרת - או במילים אחרות מחשב שמחובר לרשת. 

אפשר (אם אתם מבינים מספיק) להשתמש במחשב ביתי, אבל ברוב המקרים משתמשים בשרת שיתופי שמסופק על ידי ספק אחסון המספק גם ממשק נוח לחיבור למחשב ותפעול האתר. העלות היא עלות שנתית. כמו כן, כדאי לחתום על חוזה תחזוקה עם בונה האתר. חוזה התחזוקה מאפשר לבעל האתר ׳ראש שקט׳. במסגרת חוזה התחזוקה, בונה האתר מעדכן את האתר, מגבה אותו ומתחייב להעלות אותו לאחר תקלה/פריצה. עלות נוספת היא עלות הדומיין. דומיין הוא שם האתר (כמו internet-israel למשל).

העלויות הללו הן לא יקרות במיוחד. אחסון הוא באיזור ה-400 שקלים לשנה במקומות איכותיים ויכול להגיע ל-200 שקלים במקומות יותר זולים. דומיין הוא 60 שקלים לשנה וחוזה תחזוקה זול יכול להגיע גם הוא ל-400 ש״ח לשנה. 1,000 שקלים בשנה בדרך כלל יספיקו לתחזוקה סבירה של אתר. לא סכום שאי אפשר לעמוד בו אבל סכום שחייבים לקחת אותו בחשבון לפני שמקימים אתר. לאתר יש גם עלות אחרי ההקמה.

כל הסכומים האלה עלולים להפוך לא רלוונטיים אם אתה לא טורח לחדש את הדומיין שלך, וזה מה שקרה. אליאסי משום מה לא שילם את 60 השקלים הדרושים, ותוקפו פג. דומיינים לא נקנים לנצח אלא לתקופות קצובות. בדרך כלל לשנה או שנתיים, ונעשה להם חידוש אוטומטי על מנת שיישארו בחזקת הקונה. אם לא תשלמו את האגרה השנתית, בעלותכם על הדומיין תפוג.

כאשר תוקפו של הדומיין פג, כל אחד יכול לקנות אותו. זה בדיוק מה שקרה במקרה הזה. הדומיין vmk.co.il נקנה על ידי אדם שיש לו תוכניות עסקיות בנוגע אליו. אבל נכון לעכשיו הוא בחר לקדם בו נושא חשוב: אגודת אדי לתרומת אברים. 

אליאסי בחברה טובה

להגנתו של אליאסי ייאמר כי הוא לא הראשון וכנראה שלא האחרון ששכח לשלם את הסכום הדרוש לחידוש הדומיין. קדמו למשל ממשלת ישראל ששכחה לחדש את הבעלות על האתר להצגת מסקנות ועדת וינוגרד על מלחמת לבנון השנייה, שב-2009 נרכש בידי פעילים שמחו על המאגר הביומטרי. חלפו כמעט עשר שנים, והפוסט הראשון באתר עוסק בקידום יועצים ארגוניים.

למעשה, ב-2015 אפילו גוגל איבדה את הבעלות על שם הדומיין המוכר ביותר ברשת: Google.com. עובד לשעבר בחברה הצליח כמעט במקרה לקנות את שם הדומיין תמורת 12 דולר בלבד. הוא החזיק בו למשך דקות ספורות, אבל זה מוכיח שגם גוגל לא חסינה.

למרבה הצער, מר אליאסי מתעב את אדי מסיבה שנפלאה מבינתי עד כה. למרות שתרומת איברים היא נושא חשוב, זכותו של כל אדם להתנגד לה וזו כמובן זכותו המלאה של אליאסי. אני כמעט בטוח שאליאסי חורק שיניים, כאשר הוא רואה איך האתר שהוא השקיע בו עמל רב מקדם מטרות אחרות.

פניתי לבעלים החדש של האתר והוא אמר לי כי ״על הדומיין יקום אתר שיעסוק ב-Virtual Machine. האתר יתאר את הסכנה העלולה להגרם מהפעלה לא נכונה של Virtual Machines וכיצד יצירת סביבה מקבילה ומדומה, לעיתים אף לא מדוייקת המספקת נתונים שגויים ושיקריים יכולה לגרום לנזקים גדולים״.

אם אתם לא רוצים לעמוד במצב שבו עומד אליאסי, כדאי שתדאגו לחדש את הבעלות שם הדומיין. כדי שמתחרה או אדם אחר לא יהנו מפירות עמלכם.

רן בר-זיק הוא מפתח בחברת OATH וכותב אתר internet-israel.com

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ