עודד ירון
עודד ירון

צפון קוריאה פתחה אתמול (ראשון) חיבור נוסף לאינטרנט העולמי דרך חברת תקשורת רוסית. על פי הדיווח באתר 38 North,  שעוקב אחר הנעשה במדינה המסוגרת, הקישור החדש דרך TransTeleCom הרוסית החל לפעול אתמול (ראשון) בשעות הערב בפיונגיאנג.

עד כה החיבור היחידי של ספקית האינטרנט הצפון קוריאנית,  Star JV (מיזם משותף לממשלה המקומית ולחברת  Loxley Pacific), נעשה דרך חברת Unicom  הסינית. אם כי מרטין ויליאמס מ-38 North ציין כי בעבר המדינה השתמשה גם בחיבור לווייני.

צילום: JUNG YEON-JE/אי־אף־פי

האינטרנט בצפון קוריאה שונה מאוד ממה שאנחנו מכירים במערב, או אפילו בסין, שלה יש מוניטין על פיקוח הדוק על הרשת. לצפון קוריאה יש כאמור חיבור לאינטרנט העולמי, אם כי מספר האתרים במדינה מצומצם להפליא. למעשה, בשנה שעברה חשפה טעות שרת כי יש רק 28 אתרי אינטרנט במדינה

מלבד זאת, אפילו בעלות פרטית על מחשבים במדינה מפוקחת, והחיבור לאינטרנט העולמי הוא נחלתם של קומץ במדינה, שמפעילה רשת פנימית משלה בשם קוואנגמיונג.

למרות הפיקוח ההדוק והתפוצה המצומצמת של מחשבים או חיבורי אינטרנט, צפון קוריאה השקיעה רבות בפיתוח יכולות תקיפת סייבר.

למדינה יוחסו מתקפות שונות על מטרות בדרום קוריאה, ארצות הברית ומדינות נוספות. בשנה האחרונה ייחסו מומחים כמה מתקפות חמורות להאקרים שפועלים בשירות המדינה - הבולטת שבהן היא מתקפת תוכנת הכופר WannaCry, שהובילה להשבתה של שירותים, בתי חולים וחברות. עוד קודם לכן יוחסה לצפון קוריאה התקיפה לבנק המרכזי של בנגלדש שבה נגנבו 81 מיליון דולר. אחת התקיפות הגדולות ביותר שיוחסה לצפון קוריאה פגעה באולפני סוני ב-2014 כחלק מניסיונה של המדינה למנוע את עלייתו לאקרנים של הסרט "הראיון", שלועג למנהיג המדינה. 

עוד בשנת 2009 ייחסו להאקרים שפועלים בשירות צפון קוריאה מתקפות כבדות שהביאו להפלת אתרים של גופי ממשל בדרום קוריאה ובארה"ב, ובהם אתרי הבית הלבן ומקבילו הדרום קוריאני, הבית הכחול (המתקפה הורגשה אפילו בארץ). הם השתמשו אז במתקפת מניעת שירות מבוזרת (DDoS) שמשמשת להשבתת שירותים. ישנם סוגים רבים של מתקפות מהסוג הזה, אך הרעיון הבסיסי שלהן דומה - הפצצה של אתר או שירות בכמויות אדירות של מידע כדי הביא להצפת הקישור שלו לאינטרנט וכך להפלתו.

החיבור החדש: בצל מתקפות אמריקאיות על צפון קוריאה

על פי דיווח מהוושינגטון פוסט מסוף השבוע, מי שנמצאת תחת מתקפה דומה כעת היא דווקא צפון קוריאה. בעיתון נמסר מפי גורמי ביטחון בארה"ב כי המתקפה בוצעה במסגרת החרפת הצעדים של ממשלו של דונלד טראמפ נגד צפון קוריאה. פיקוד הסייבר האמריקאי ביצע התקפות DDoS נגד השרתים של יחידת הסייבר הצפון קוריאנית בכדי לשבש את פעילותם של ההאקרים הפועלים בשירות המדינה. 

דאג מאדורי, אנליסט בחברת Dyn Research שמנטרת את הרשת והבחינה בחיבור החדש לרוסיה, אמר לוויליאמס מ-38 North כי חיבור נוסף ישפר את עמידות הרשת בצפון קוריאה ויקשה על חניקת החיבור למדינה במתקפות דומות.

לא בטוח שתוספת של חיבור יחיד תוכל להגן על צפון קוריאה מתקיפות כבדות, במיוחד לאור התשתית הדלילה במדינה. למעשה, גם התקיפות שביצעו הצפון קוריאנים ב-2009 לא בוצעו ממש משירותי האינטרנט של המדינה. במקום זאת, המדינה עם האינטרנט הפרימיטיבי ניצלה את העובדה שהתשתית של שכנתה מדרום, ושל ארצות הברית מתקדמת בהרבה, ומציעה פס רחב. התקיפות הגיעו ממחשבים בכל העולם, אבל חלק גדול מהם הגיעו ממחשבים של משתמשים דרום קוריאנים שהאקרים צפון קוריאנים השתלטו עליהם.

גם היום קשה למצוא חיבור ישיר בין מחשבים בצפון קוריאה לרבות מהתקיפות שמיוחסות למדינה. קיימת כמובן האפשרות שאם אכן ההאקרים המדוברים פועלים מתוך שטח המדינה, ייתכן שהם זקוקים לחיבור לצורך שליטה על מחשבים שנמצאים מחוץ לה. עם זאת, במקרים רבים מאוד, כל השליטה והבקרה מתבצעת ללא מגע ישיר של מפיצי התוכנות הזדוניות, בהתאם לפקודות שתוכנתו מראש, ואין שום צורך בגישה ישירה למחשבים.

במילים אחרות, רוב הסיכויים הם שהתועלת מתקיפת DDoS אמריקאית הם הסברתיים, ולא בטוח שיש להם השפעה משמעותית על הפעילות הצפון קוריאנית. גם מתקפה גדולה יותר לניתוק המדינה כולה מהרשת לא צפויה לגרום נזק גדול במיוחד, במיוחד כאשר התלות של המדינה באינטרנט כה נמוכה, בניגוד לשכנתה מדרום או ארצות הברית. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ