ביל גייטס. לא כולם האמינוצילום: אי־פי

האם יש גיל שהוא "צעיר מדי" בשביל לחולל מהפכות? אם תשאלו את ביל גייטס, כנראה שלא.

היום לפני 34 שנים, ב-10 בנובמבר 1983, כשהוא בן 28 בלבד, הציג גייטס לראשונה את מערכת ההפעלה של ווינדוס, Windows 1.0, ולמעשה שינה את עולם המחשבים כמו שהיה מוכר עד לאותו רגע, וגם את עולמה של מיקרוסופט עצמה, שהוקמה על ידי גייטס ופול אלן שבע שנים לפני כן, בשנת 1975.

לא פחות משנתיים עברו מאותה השקה חגיגית ועד הפצת Windows 1.0 לציבור הרחב, והעיכוב הזה הספיקה לזכות אותה בכינוי "Vaporware" - כינוי לטכנולוגיה שמוכרזת אבל אף פעם לא מגיעה לציבור.

החברה עצמה לא חששה להצטרף לבדיחות על חשבונה, ויום לאחר הפצת ה-Windows 1.0 היא ערכה רוסט (Roast) לעצמה ב-Comdex Expo בלאס וגאס. אחת הבדיחות שסופרה בכנס הייתה על כך שביום ההצגה של המערכת לסטיב באלמר עדיין היה שיער.

החברה שרכבה על הכחול הגדול

דרכה של מיקרוסופט לשלטון בעולם המחשב האישי התחילה עוד לפני ימי ווינדוס, כאשר IBM (או כמו שהיא כונתה Big Blue) פזלה לשוק המחשבים האישיים הצעיר, וחיפשה מערכת הפעלה שתכניס אותה לשוק. במקום לפתח מערכת בתוך החברה, היא העבירה את המשימה למיקרוסופט, בהסכם שבו כבר היו טמונים זרעי ההצלחה של החברה של גייטס.זה גם עלה לביג בלו ביוקר בשליטה בשוק המחשבים הביתי.

כשמיקרוסופט הצעירה פיתחה את MS Dos בעבור ענקית המחשוב, היא דאגה שהזכויות על המערכת תישאר בחברה, וכך מהר מאוד חברות אחרות נכנסו לשוק במה שהפך לעידן תואמי ה-IBM. 

הבשורה על פי זירוקס

ווינדוס 1.0 היתה הניסיון הראשון של מיקרוסופט להלביש את דוס בחליפה חדשה ונוצצת של ממשק גרפי, והיתה לה סיבה טובה: אפל. 

בתחילת 1983 אפל כבר הוציאה את "ליסה", שכבר הציג ממשק גרפי מבוסס חלונות משלו, שג'ובס אימץ אחרי ביקור במעבדות פארק של חברת זירוקס. האחרונה לא ידעה איך הטכנולוגיה שלה תשנה את העולם ותשאיר אותה מאחור.

הליסה הגיע עם תג מחירבלתי אפשרי לרוב הצרכנים (כ-10,000 דולר), אבל המקינטוש חיכה מעבר לפינה עם מחיר שפוי יותר. במיקרוסופט ידעו שאם ייצמדו ל-Dos, הם יישארו מאחור, וכך החליטו לצעוד קדימה לממשקים גרפיים יותר.

עוד לא XP

אבל ווינדוס 1.0 עדיין היתה יצור כלאיים די מוגבל, ולמרות שבתחילה קיבלה תגובות חיוביות ותמיכה מחברות תוכנה וחומרה שונות, המערכת ספגה גם לא מעט ביקורת. למרבה האירוניה, רבים מהמאוכזבים התלוננו ווינדוס שמה דגש גדול מדי על פעולות העכבר, שלא היה בשימוש נרחב בזמנו. חלק מהבעיה נבע מכך שמערכת ההפעלה החדשה לא הגיעה עם מספיק יישומים שיצדיקו את הרכישה. 

המחיר שלה עמד אז על 99 דולר, שווה ערך ל-244 דולר היום. זה אולי נשמע יקר, אך באותם ימים המחיר הנגיש היה אחת מגולות הכותרת של מיקרוסופט - בעיקר לנוכח המחירים של אפל.

על אף הביקורות, Windows 1.0 פרצה דרך חדשה בשביל החברה בפרט, ושוק המחשבים האישיים בכלל. עם זאת, כל דבר טוב צריך להיגמר, ובשנת 2001 הפסיקה החברה לספק עדכוני גרסאות למערכת. עם זאת, השליטה של מיקרוסופט בדסקטופ עדיין איתנה. זה רק העולם שעבר למובייל, ולמרות ניסיונות רבים, זה כבר היה תורה להישאר מאחור.

מערכת ההפעלה Windows 1.0
צילום: ערוץ היוטיוב Computer Clan
הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ