יאיר בריל - צרובה
יאיר בריל

השליטה של הרשתות החברתיות על הנעשה בחיינו היא עסק מסובך ומורכב. הריקוד העדין שמנהלות פייסבוק וטוויטר עם הגולשים גולש לא פעם מנסיון כן ואמיתי לשמור על סביבה נקיה וסטרילית מאלימות והסתה אל מחוזות השליטה וחדירה לפרטיות שמעבר לגבולות הפלטפורמה.

טוויטר חצתה השבוע את הקו העדין הזה, אבל בצורה שעלולה לסבך אותה בגדול בהמשך. בעולם שבו האמת היא רק אופציה שולית ופעמים רבות האדם איתו אתה מתקשר לא בדיוק קיים, הפך הווי הכחול של טוויטר לתו איכות שמספק לגיטימציה ללא מעט משתמשים.

אותו "אימות" של טוויטר עולה עכשיו לכותרות, לאחר שהתברר שהחברה סיפקה את חותמת הכשרות הכחולה לג'ייסון קסלר, פעיל בכיר בשורות האלט-רייט. לאחר מחאות רבות מצד משתמשים בטוויטר, הצהירה החברה כי היא מתכננת לבחון בכובד ראש את מערכת קבלת ההחלטות שלה לגבי אימות המשתמשים, וכפועל יוצא מכך ביטלה את הווי הכחול של קסלר ושל אנשי ימין קיצוני נוספים. לכאורה מדובר בצעד מתבקש שאמור להיטיב עם חיי הקהילה של טוויטר, אך המציאות מורכבת הרבה יותר.

טוויטר. לוקחת סמכות שלא בטוח שהיא רוצהצילום: Kacper Pempel/רויטרס

ההחלטה על ביטול ה-"verified" של חשבונו של קסלר מסתמכת על חידוד הנהלים בתקנון של החברה. אחד ממשפטי המפתח בתקנון קובע כי "החברה שומרת לעצמה את הזכות לבטל את האימות בכל רגע נתון ללא התראה מראש. הסיבות לביטול יכולות לנבוע מהתנהגות בתוך ומחוץ לפלטפורמה". המשפט הזה הוא מהותי משום שהוא למעשה מרחיב את גבולות הסמכות של טוויטר, או לפחות את התפקיד שהחברה מייחסת לעצמה.

מארק צוקרברג. פייסבוק כבר התנערה בעבר מאחריותצילום: Mark Schiefelbein/אי־פי

ברגע שטוויטר הגדירה לעצמה גבולות גזרה מחוץ לרשת החברתית עצמה, היא סיפקה לעצמה תפקיד שבכלל לא בטוח שהיא רוצה לקחת.

"עם כוח גדול מגיעה גם אחריות גדולה" נאמר בעבר, וספק אם טוויטר מעוניינת להיות שוטר מחוץ לגבולות הפלטפורמה. כמו שנוכחנו לראות בסאגת פייסבוק וההתערבות הרוסית בבחירות בארצות הברית, לחברות הגדולות נוח יותר לטמון את הראש בפיד ולטעון "השומר גולשיי אנוכי?" כשחרא פוגע במאוורר. עכשיו נותר לראות כמה רחוק טוויטר תרצה ותוכל לקחת את האחריות החדשה שלה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ