"Supergirls זה אופי" וקבוצות נוספות נמחקו לכמה שעות מפייסבוק

לא ברור כעת אם הקבוצות ובהן HR FOR HR ו"פורום קפה שפירא" נמחקו במכוון או בשל תקלה טכנית; אחרי הדיווחים בתקשורת הקבוצות חזרו לפעול

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פייסבוק
עודד ירון

פייסבוק מחקה כמה קבוצות פופולריות בישראל ובהן קהילת Supergirls זה אופי, שבה היו חברות יותר מ-87 אלף נשים. סמוך לשעה ארבע וחצי היום (שלישי), כמה שעות לאחר היעלמות הקהילה, היא הושבה לפעילות וכך קרה גם לקבוצות הנוספות.

כמותה נעלם גם "פורום קפה שפירא", קבוצה המוקדשת לדיונים והרצאות מנקודת מבט ימנית. בנוסף, נמחקה קהילת HR FOR HR, שבה יש יותר מ-2,000 חברים. מנציגי פייסבוק נמסר בתגובה לשאלת "הארץ" כי הנושא "בבדיקה וטיפול".

סיבת ההיעלמות הזמנית לא ברורה

סיבת ההיעלמות של הקבוצות אינה ברורה, ובפוסטים שהעלו המנהלות בשעות האחרונות נכתב כי גם הן מנסות לברר מה בדיוק קרה, ועדיין לא ברור אם מדובר בהסרה מכוונת או בתקלה. בקבוצות של אנשי דיגיטל העלו את הסברה כי הסיבה היא ההחלטה של פייסבוק לצאת נגד פוסטים שקוראים לפעולה בנוסח "שתפו בכל הכוח", אבל לעת עתה אי אפשר לקבוע שזאת אכן הסיבה.

"היום אני כותבת בשם כל צוות הניהול של קהילת Supergirls זה אופי", כתבה מריה גרין פוברצ'יק, מקימת הקבוצה. "למי שלא מכיר, מדובר בקהילת נשים שמתקיימת בקבוצה סגורה בפייסבוק ומקיימת מפגשים, הרצאות וסדנאות לפיתוח חברות הקבוצה בתחומים של תעסוקה, כלכלה, העשרה ופנאי, וגם מקיימת פעילויות התנדבותיות".

"היום בבוקר קמנו לגילוי שהקבוצה נעלמה מפייסבוק. כן, גם אני הייתי בשוק, וגם עוד 87,000 נשים שהן חברות הקבוצה. אנחנו מקבלות אינספור פניות הן מחברות קהילה מודאגות והן משותפים ואנשי תקשורת. חשוב לנו לעדכן שאנחנו נמצאות בקשר עם צוות פייסבוק בישראל, שעוזר לנו להבין ולפצח את התעלומה".

כאמור, בשעות אחר הצהרים, פוברצ'יק כתבה סטטוס נוסף בו הכריזה כי הקבוצה שבה לפעילות. "שמחות לבשר (אם עוד לא ראיתם לבד) שחזרנו לאוויר", כתבה.

מנכ"לית פייסבוק ישראל, עדי סופר־תאניצילום: עופר וקנין

אתר המזבלה שדיווח על הסגירה הזכיר כי הקבוצה ספגה לא מעט ביקורת על המסחור של העמוד, ועל כך שחברות ומנהלות לשעבר טענו כי הקבוצה משמשת בעיקר לקידום מוצרים לחברותיה. באחד המקרים שאירעו בחודשים האחרונים הקבוצה ספגה ביקורת על כך שהמנהלות הסירו פוסטים על הפגנה נגד רצח נשים בעוד שפוסטים מסחריים המשיכו להתפרסם.

"חברי פורום קפה שפירא יקרים. נראה כי ישנה תקלה בפייסבוק, הפורום נעלם באופן זמני", כתבה גם גלי בן חורין, בדף האישי שלה, "או שבאופן של רבע מיליון פיצויים" (עקיצה בעקבות פסק הדין בנושא העמוד של סטטוסים מצייצים). הפורום שמנהלת בן חורין הקים רק לאחרונה קתדרה עצמאית להרצאות בתשלום, או כפי שהגדירה זאת באתר - "מיזם שאינו למטרות רווח, אך גם לא למטרות הפסד".

בנאום ההשקה סיפרה בן חורין שהיא הבינה שהקהילה היא אוצר של ידע שלא מתיישב טוב עם המחשבה המיינסטרימית. "מה  אתם הייתם עושים, אם באמצע חייכם הייתם מגלים שאתם חולשים על אוצר שאין שום דרך, לממש אותו?... מה אתם הייתם עושים במקומי, אם הייתם מגלים, כמוני, שיש לכם קבוצה. ושככל שאתם מכירים את החברים יותר לעמוק - אתם מגלים שכל אחד מהם מלא, וגדוש. בעושר, בתוכן, בחכמה? וכל זה - לא מגיע לציבור, לא מעשיר את סדר היום. להפך - זה סגור בתוך מערה סגורה, מחשש שיפגעו במי שיספר לעולם שישנה חירות שם בחוץ?".

כמובן שייתכן שכמו שפייסבוק התנגדה לרווחים של אבי לן מהפרסום בסטטוסים מצייצים, כך גם פייסבוק מתנגדת גם לכך שהעמודים שימשו למטרות מסחריות, בשעה שהתיימרו לקדם קהילות למען טובת הכלל. זו אגב היתה אחת הטענות של פייסבוק במשפט שניהלו נגדה בני הזוג בנטוב-לן. החברה טענה שאינה מרשה תוכן מסחרי שמוסווה כתוכן חברתי. שופט המחוזי, רחמים כהן, לא קיבל את הטענה הזו במלואה, והוא כתב כי הוא מאמין שהסיבה העיקרית לפעילות נגד לן היא העובדה שהוא הרוויח על גבי הפלטפורמה מבלי לשתף אותה בהכנסות. מצד שני, ייתכן שאכן מדובר בתקלה. לעת עתה, לא ברור.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ