פול מוזור, ניו יורק טיימס

זה היה גלגול עיניים שנראה בסין כולה. הכינוס השנתי של בית המחוקקים הסיני נמתח כבר לשבוע השני, ונראה שלפחות לעיתונאית אחת נמאס מההצגות הפוליטיות והשאלות המתחנפות של עמיתיה לתקשורת.

כשהשאלה המתחנפת של כתבת אחרת עברה את קו 30 השניות שהוקצבו לה, ליאנג שיאנגיי, מאתר החדשות הכלכליות Yicai, החלה לגחך לעצמה. ואז היא הפנתה את מבטה המשתאה לעבר השואלת וגלגלה עיניה בבוז שלא ניסתה אפילו להסתיר.

זה היה רגע נדיר שניפץ את המעטה המכובד של הקונגרס הלאומי הארוך והמשעמם במכוון. האירוע המבוים בקפידה, שבו צמרת ההנהגה הסינית נושאת נאומים ונציגים משמשים חותמת גומי להחלטות, מספק את החזות הדמוקרטית לשלטון הסיני האוטוקרטי. השנה האירוע משך תשומת לב מיוחדת בשל התיקון החוקתי שהסיר את ההגבלה על המשך הכהונה של הנשיא שי ג'ינגפינג.

הקטע הקצרצר הפך ויראלי במהירות במדיה החברתית בסין, עם גיפים וממים המבוססים על גלגול העיניים הבולט. בשעות הערב צבא הצנזורים הסיני כבר נכנס לפעולה והתחיל להסיר את הבדיחות. שמה של ליאנג הפך לביטוי המצונזר ביותר בווייבו תוך שעות. בשוק המקוון Taobao תמונות של האירוע כבר החלו להתנוסס על חולצות וכיסויי טלפונים.

"את הדבר היחיד שאני זוכר מאז שהקונגרס התחיל", כתב אחד המגיבים. אחר הצדיע ל"גלגול העיניים שייצג את כל אלו שלא מעזים לעשות זאת".

באפליקציית ההודעות WeChat אנשים הפרידו כבדיחה את ליאנג והעיתונאית השניה לשתי מפלגות שונות בהתבסס על צבע הבגדים שלהן. רבים אמרו שהם תומכים במפלגה הכחולה, כשהכוונה היא לליאנג. השואלת, ז'יאנג הויון, לבשה אדום - הצבע של סין ושל המפלגה הקומוניסטית.

לפני שהפנתה את השאלה לאיש הממשל שיאו יאקינג, ז'יאנג הציגה את עצמה כמנהלת התפעול של חברת המולטימדיה האמריקאית U.S.A, תחנת שידור אשר יושבת בלוס אנג'לס ובעבר החזיקה בשותפות עם תחנת הטלוויזיה שבניהול המדינה בסין. הנשיא של החברה, ג'ייסון קווין, מוצג בחשבון הלינקדאין שלו כנשיא המוסד החינוכי קונפוציוס, שמגדיר עצמו מוסד ללא כוונת רווח שפועל למען חינוך ליזמות.

 אתרי חדשות עם קשרים לממשל הסיני בדרך כלל זוכים להיות אלו שמפנים שאלות למנהיגים הפוליטים בקונגרס, בזמן שאתרי מיינסטרים מקומיים וחיצוניים מקבלים את ההזדמנות לעתים רחוקות. המעסיקים של שתי העיתונאיות לא הגיבו לבקשה לקבלת תגובה על התקרית.

אז מה היתה השאלה המזעזעת?

"ההעברה של האחריות לפיקוח על נכסי מדינה היא נושא לדאגה עולמית. על כן, כמנהל ועדת הפיקוח והמנהל על נכסים של המועצה הלאומית, באיזה צעדים תנקוט ב-2018? זו השנה ה-40 לרפורמה ולמדיניות הפתיחות, וארצנו עומדת להרחיב את הפתיחות שלה למדינות זרות. עם יוזמת "חגורה אחת, דרך אחת" (שנועדה להדק את יחסי סין עם מדינות נוספות), של מזכ"ל המפלגה הקומיניסטית הסינית שי, חברות ממשלתיות הגבירו את ההשקעות במדינות השוכנות בנתיב 'חגורה אחת, דרך אחת', אז כיצד ניתן לפקח על נכסים של חברות ממשלתיות בצורה אפקטיווית כדי למנוע אובדן נכסים? איזה מכניזמים יושמו עד כה, ומה העלה הפיקוח? אנא סכם זאת עבורנו, תודה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ