עובדים בפייסבוק זועמים על בכיר שהגן על אלימות שמולידה הרשת החברתית

במייל פנימי שנשלח ב-2016 ונחשף כעת על ידי באזפיד, בכיר בחברה בשם אנדרו בוזוורת הגן על המדיניות של פייסבוק, שמטרתה צמיחה בכל מחיר גם אם ההשלכות הרסניות

שירה פרנקל ונלי בואלס, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מטה פייסבוק במנלו פארק קליפורניה
שירה פרנקל ונלי בואלס, ניו יורק טיימס

עובדים בפייסבוק זעמו ביום שישי עקב הדליפה של מזכר של בכיר בחברה מ-2016, שבו הגן על מדיניות של צמיחה בכל מחיר - אפילו אם הדבר עלול להוביל להרוגים בפיגועים שאורגנו באמצעות הפלטפורמה של החברה.

"אולי זה גובה מחיר של חיי אדם כשחושפים מישהו להתנהגות בריונית. אולי מישהו מת במתקפת טרור שאורגנה בעזרת הכלים שלנו", כתב במזכר אנדרו בוזוורת, סגן נשיא בחברה. "האמת המכוערת היא שאנחנו מאמינים בחיבור בין אנשים באופן כל כך עמוק, עד שכל דבר שיאפשר לנו לחבר יותר אנשים הוא *דה פקטו* טוב. זה לא משהו שאנחנו עושים בשביל עצמנו או בשביל מחיר המניה שלנו. זה פשוט מה שאנחנו עושים. אנחנו מחברים אנשים. נקודה".

בוזוורת ומארק צוקרברג, מנכ"ל החברה, התנערו מתוכנו של המזכר, שנחשף באתר באזפיד ביום חמישי. ואולם, ההשפעות הורגשו היטב בחברה. לדברי שני עובדים בחברה, עובדים כתבו בפורומים הפנימיים של החברה קריאות לניהול מצוד אחר מדליפים. אחרים תהו אם פייסבוק הייתה שקופה דיה עם המשתמשים ועם עיתונאים, אמרו העובדים, שביקשו לא להיחשף בשמם. רבים מהעובדים החלו למחוק הודעות ישנות בפורומים הפנימיים מחשש שמא הן עלולות להגיע לתקשורת ולהתפרש כמעוררות מחלוקת.

מנכ"ל פייסבוק מארק צוקרברגצילום: JIM WATSON/אי־אף־פי

השערורייה החדשה מגיעה אחרי תקופה סוערת במיוחד בעבור הרשת החברתית, שעומדת בפני שאלות קשות על אחריותה כלפי 2.2 מיליארד המשתמשים שלה, בעקבות פרשת קיימברידג' אנליטיקה וחשיפת המעקב אחר שיחות המשתמשים.

פייסבוק סירבה להגיב על תגובות העובדים שלה למזכר שדלף. עם זאת, בכירים בפייסבוק פנו לטוויטר בניסיון מביך לעורר סימפטיה עם מסרים מתחנפים ששלחו לעיתונאים המסקרים את החברה. אדם מוסרי,ראש תחום הניוזפיד בחברה, כתב מיוזמתו לעורך באזפיד ולמנכ"ל החברה פוסטים נוסטלגיים וסיפור על אמו. לכתב אתר The Verge הוא כתב על השירים שליוו את קבלת הפנים בחתונתו.

כאשר כתבים מ-Vox ובאזפיד מתחו ביקורת על כך שכתבות ביקורתיות לא זכו לתפוצה בפייסבוק, הוא מיהר להגיב. "אין מצב שאנחנו נוקטים בפעולה כלשהי נגד כתבות ביקורתיות על פייסבוק", כתב.

בוזוורת', הכותב של אותו מזכר מ-2016, פנה גם לטוויטר. ביום חמישי הוא אמר כי הוא לא מסכים עם מה שכתב במזכר וכי הוא "לא הסכים איתו אפילו כשכתבתי אותו". הוא הוסיף כי "המטרה של הפוסט, כמו רבים אחרים שכתבתי באופן פנימי, הייתה להביא אל פני השטח סוגיות שהרגשתי שראויות לקבל במה באופן נרחב יותר בחברה".

לאחר שבאזפיד פירסמו את המזכר, בוזוורת מחק אותו ממערכת ההודעות הפנימית, בה פורסם הטקסט במקור. בהצהרה שנמסרה לבאזפיד, צוקרברג שיבח את בוזוורת וכינה אותו "מנהיג מוכשר שאומרים דברים פרובוקטיבים". בנוסף אמר המנכ"ל של הרשת החברתית כי הוא ורוב האנשים בפייסבוק לא מסכימים עם תוכן המזכר וכי החברה הבינה שהיא לא יכולה להיות רק סביב הרעיון של לחבר אנשים.

עובדים בפייסבוק אמרו ביום שישי כי דיונים רבים התקיימו בנוגע לטקסט. חלק מהעובדים קראו לצעדים אגרסיביים נגד אלו שהדליפו את תוכנו לתקשורת, כמו גם לחברה להתאמץ יותר בתהליך הסינון של העובדים על מנת לזהות כאלו שעלולים להדליף מידע (Whistle-Blowers).

עובד לשעבר של החברה בשם אלק מאפט כתב בטוויטר שהמזכר של בוזוורת הוא הסיבה לכך שעזב את פייסבוק. "יש מהנדסים מדהימים שעובדים בפייסבוק, אנשים שאכפת להם עמוקות מפרטיות המשתמשים, אבטחה והדרך שבה אנשים ישתמשו בקוד שהם כתבו", כתב מאפט בהודעה. "ייתכן שזה לא יעזור על מנת להשיג שיח פנימי שקוף יותר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ