לאיזו בכירה בפייסבוק להאמין: זו שאומרת שהיא לא מייצגת את אירלנד או זו שכן?

ומה לעשות אם מדובר באותה אשה? הרשת החברתית טוענת שוב ושוב שלפייסבוק ישראל אין כל קשר לטיפול במידע של ישראלים; כך אמרה השבוע מנהלת המדיניות של החברה ג'ורדנה קטלר בדיון בכנסת. לפני שנה היא אמרה דברים שונים לגמרי

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נציגת פייסבוק ישראל, ג'ורדנה קטלר
נציגת פייסבוק ישראל, ג'ורדנה קטלרצילום: אמיל סלמן

עיתונאים, מחוקקים ומשתמשים ישראלים שמנסים לקבל מפייסבוק מידע נתקלו במשך שנים בתשובות מתחמקות מהחברה בישראל, שטוענת כי אין כל קשר בין פייסבוק ישראל לפייסבוק אירלנד, שאחראית על ניהול המידע של המשתמשים. ואולם, מנהלת מדיניות פייסבוק בישראל, ג'ורדנה קטלר, שחזרה על אותו טיעון בדיוק בביקורה בכנסת השבוע, אמרה לפני שנה דברים הפוכים, והגדירה את עצמה נציגה של פייסבוק אירלנד. כך מגלה סרטון שצילם הפעיל החברתי ערן ורד בדיון בשנה שעברה.

התסריט הקבוע של גלגול האחריות בין חברות פייסבוק בעולם חזר על עצמו גם השבוע בכנסת. הדיון התקיים בוועדת המדע והטכנולוגיה בעקבות פרשת קיימברידג' אנליטיקה, וכפי שדיווחה רפאלה גויכמן ב-The Marker, נציגת החברה היתה מנהלת מדיניות פייסבוק בישראל, ג'ורדנה קטלר.

בדיון מתחו חברי הכנסת, חוקרים ומשפטנים בכירים ביקורת חריפה על המדיניות המתחמקת של פייסבוק. עורך דין לביא אובנת, מנהל מחלקת אכיפה ברשות להגנת הפרטיות במשרד המשפטים, אמר למשל כי פייסבוק ישראל מפנה לפייסבוק אירלנד, שלטענתם היא הישות שאוספת מידע על ישראלים. לדבריו, החברה באירלנד השיבה לדרישות הרשות בצורה לא מספקת, וציינו שהם מבחינתם כפופים אך ורק לרשות להגנת הפרטיות האירית. "לא יכול להיות מצב שפייסבוק ישראל טוענים שאין להם תשובות עבורנו, ופייסבוק אירלנד משיבים לנו על בסיס וולונטרי בלבד", הוסיף.

זה לא מנע מקטלר לשוב ולהשתמש באותה טקטיקה בדיון. כאשר עו"ד גילי בסמן ריינגולד, היועצת המשפטית של הרשות להגנת הפרטיות, אמרה כי החוק הישראלי חל על פייסבוק, והסמכות בישראל על המידע של המשתמשים שייכת לרשם מאגרי המידע. "אני עובדת בפייסבוק ישראל ואני לא יכולה לענות - זאת שאלה לפייסבוק אירלנד", השיבה קטלר.

פרופיל הלינקדאין של ג'ורדנה קטלר. לא עברה תפקיד מאז 2016

התשובה הזו גררה ביקורת חריפה מח"כ רויטל סוויד (המחנה הציוני) שהשתתפה בדיון השבוע, ומתחה ביקורת חריפה על הצביעות של החברה. בעקבות הדברים סוויד המשיכה להאשים את קוטלר כי היא מתחמקת ממתן תשובות ברורות, ואמרה "את מתחמקת מלענות האם חוק הגנת הפרטיות חל על משתמשים ישראלים". "מדברים בשני קולות וככה היה עם צוקרברג בסנאט. לא יכול להיות שאין פה נציג שיכול לענות על שאלות. כולנו יודעים שמגיעים בכירים מפייסבוק לארץ. אתם מציגים פסאדה של שיתוף פעולה בישראל - תתייחסו ברצינות למדינת ישראל".

מבט על הפרופיל של קטלר ברשת החברתית המקצועית לינקדאין אכן מאשר את הדברים - היא נכנסה לתפקידה כמנהלת מדיניות פייסבוק בישראל לפני כמעט שנתיים, ואין כל שינוי מאז. ואולם כאמור, היא עצמה אמרה דברים שונים לגמרי בדיון שזימנה ח"כ סוויד בשנה שעברה בעקבות הגילוי של הגרדיאן לפיו פייסבוק מוחקת תוכן העוסק בהכחשת שואה אך ורק במדינות כמו ישראל וגרמניה שבהן היא חוששת שהיא עלולה לשלם על כך מחיר משפטי או כספי.

רויטל סוידצילום: ניר קידר

בדיון בשנה שעברה השתתפו בין היתר גם אנשי שיווק ופעילים בולטים בפייסבוק ובמחאות נגדה כמו סניה ולדברג, דורי בן ישראל וערן ורד. במהלכו ניסה ולדברג לברר מה תפקידה של קטלר.

"לא ברור את מי היא מייצגת כאן", אמר. "היא אמרה שהיא מייצגת את פייסבוק. איזה פייסבוק? פייסבוק אירלנד, פייסבוק סן פרנסיסקו, פייסבוק ישראל?", שאל.

קטלר מצידה השיבה כי היא יכולה לענות על השאלה: "אני נציגה של פייסבוק אירלנד בישראל", אמרה

שאלה בנושא נשלחה אתמול (רביעי) בערב לדוברת פייסבוק. טרם התקבלה תגובה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ