התחזתה לתומכת טראמפ, גייסה כסף ל"עזרה", ואז הטיחה בתורמים "אתם גזענים"

ציוץ של תלמידת קולג' שחורה שטענה ש"נמאס לה להתחבא" ליטף את המצפון של הרפובליקנים, שהזדרזו לאמץ אותה. היא שמחה לקבל את הכסף שלהם אבל טענה ש"שום שחור לא יצביע לטראמפ". הונאה או תרגיל פוליטי מבריק?

איתן לשם - צרובה
איתן לשם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איתן לשם - צרובה
איתן לשם

עוד עדות למתח הבין מפלגתי הגואה בארה"ב בעקבות נשיאותו השנויה במחלוקת של דונלד טראמפ הגיעה בשבוע שעבר, עת נחשפה הונאת גיוס כספים לא מתוחכמת בעליל שניצלה באמנות את הפער בין הדמוקרטים לרפובליקנים. קווארן, צעירה שחורה משיקגו שהזדהתה כרפובליקנית תומכת טראמפ, צייצה בטוויטר כשהיא חבושה בכובע MAGA  (ססמת הבחירות של טראמפ: make america great again) כי "היא לא יכולה להתחבא יותר, השמאל האמריקאי גרם לנו – השחורים הרפובליקניים – להתחבא. לא עוד!". הציוץ הפך ויראלי וקווארן הפכה ליקירת ליבם של הרפובליקנים שמיהרו לאמץ אותה כהוכחה להיותם לא גזענים.

מכאן ממשיך הסיפור אל מחוזות ההזיה הפוליטית, כשקווארן המשיכה לצייץ עדכונים אודות מצבה ש"הסתבך בעקבות חשיפת עמדותיי הפוליטיות". היא טענה שהוריה נישלו אותה כלכלית, מסרבים לשלם לה את שכר הלימוד ואך איימו לזרוק אותה מהבית. היא אף הגדילה לעשות ופרסמה צילומי מסך של שיחות קשות שניהלה עם אמה בווטסאפ. הקשיים הכלכליים של "האחות הרפובליקנית" גרמו לה לפתוח פרויקט גיוס כספים ב GoFundMe, והצליחה לגייס לא פחות מ-150 אלף דולר, על פי דיווחים שונים.

"חייבים לעזור לצעיר השחורה שנושלה על ידי משפחתה", כתב אחד המגיבים הרפובליקניים שמיהר לאמץ אותה לליבו. "בוא נציל את הילדה הזו מהלחץ האדיר שמפעילים עליה התקשורת והדמוקרטים" כתב תומך טראמפ אחר, שנתן דרור לכל מחשבות הקונספירציה ושנאות השמאל של הרפובליקנים. "ברוכה הבאה למשפחה" צייץ גולש ימני נרגש. הסיפור המוזר של קווארן לצד ההתגייסות המבהילה של הימין העלו כמה גבות שפקפקו באמינות הדברים, בעיקר בשליטה המפתיעה של האמא בסלנג הצעיר ביותר. 

בעקבות חשיפת BuzzFeed News אתר גיוס הכספים הודה שאכן מדובר בהונאה, הסיר את החשבון מהאתר והפנה את הטיפול לרשויות. כך התברר שקווארן לא תומכת טראמפ, היא והוריה ביחסים טובים והקשיים הכלכליים שאולי היו לה – נפתרו הודות למצפונם הרופף של תומכי טראמפ. אך לפני שרשויות המס האמריקאיות ידרשו לבוא עימה חשבון, קווארן התראיינה לניו יורק מגזין וטענה שהיא החזירה את כל הכספים שנתרמו "ועמדו בערך על 200 דולר, בניגוד לכל השמועות".

"ישבתי עם חבר ואמרנו לעצמנו שלהרבה רפובליקנים יש את המחשבה שבעיני אחרים הם נתפשים כגזענים, והם נחושים לפזר את הסטיגמה הזו. אז חשבנו 'למה לא לנצל את זה' ופרסמנו את הציוץ. כשהוא הגיע ל-900 לייקים הבנתי שהוא הולך להתפוצץ, ואמרתי בוא ננסה להשיג קצת כסף מהעשירים המטומטמים האלה", היא סיפרה בראיון. 

קווארן הוכיחה הרבה יותר ממה שהתכוונה לעשות, כשהציוץ שלה חטף אש מכיוונים לא צפויים. "שחורים אחרים תקפו אותי, דמוקרטים עשו לי שיימינג ורפובליקנים ממשיכים להודות לי למרות שכבר 'יצאתי מהארון'". היא טוענת בתוקף שכל הכסף הוחזר, למרות שפרסמה שקנתה אייפון חדש ולא הצליחה להסביר מאיפה השיגה את הכסף עבורו. מעל הכל היא מצטערת ש"לא בחרתי תמונה טובה יותר לפוסט המקורי".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ