דו"ח: הסרטונים שאתם מפרסמים על ילדיכם עלולים למנוע מהם עבודה עתידית

מאות התמונות והסרטונים שהורים מפרסמים על ילדיהם, עוד בטרם הגיעו לגיל 13, עלולים להפוך לסיכון כשיגדלו. גניבת זהות, דירוג אשראי ואפילו מציאת אהבה עלולה להיות מושפעת מהפוסט שפורסם בילדותם

איתן לשם - צרובה
איתן לשם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לואיס המילטון
נהג הפורמולה 1 לואיס המילטון ומעריץ מבולבלצילום: Ng Han Guan/אי־פי

"המידע שאנחנו מפרסמים על הילדים שלנו ברשת, עלול לסכן אותם בהווה ובעתיד", כך קבע דו"ח של הנציב להגנה על ילדים בבריטניה. לא פחות מ-1,300 תמונות וסרטונים ישותפו ברשתות החברתיות על כל ילד עוד בטרם חגג 13, כשעד גיל 18 - בהתחשב בנתון הממוצע של 26 פוסטים לילד ביום - ישותפו 70 אלף פוסטים אודות הנער. "להיקף המידע הזה, שהוא רק שבריר מהמידע הכולל, יכולה להיות השפעה שלילית על סיכויי מציאת העבודה של הילד, דירוג האשראי שלו ואפילו מציאת בן/ת זוג", כך לפי הדו"ח.

25 העמודים של המסמך מפרטים בין היתר את הפלטפורמות השונות בהן נאסף מידע על הילד - רשתות חברתיות, מכשירים אלקטרוניים שונים (מצלמות, רמקולים וכו'), צעצועים מקוונים, אפליקציות חינוכיות, מאגרים ביומטריים, אפליקציות מבוססות מיקום ועוד. ריבוי האמצעים השונים האוספים, כברירת מחדל או עקב הפעלה, מידע אודות הילד בטרם הגיעו לגיל 18 הופך את חייו לשקופים. 

הדו"ח מתייחס לסיכונים, הנוכחיים והעתידיים, שיכולים לנבוע משיתוף אובססיבי של חיי הילד בפלטפורמות השונות. "עבור הילדים הגדלים היום, ההשפעה של ה'פרופיילינג' (היכולת לבנות פרופיל אישי עליהם) מועצמת. פשוט משום שיש הרבה יותר מידע אודות כל פרט", נכתב בדו"ח.

בין הסכנות המידיות ניתן למצוא זליגת מידע לגורמים פליליים (פדופילים, סוחרים במידע ברשת האפלה וגניבת זהות), פגיעה בביטחון האישי ובפרטיות של הילד, והפרעה להתפתחות התקינה של הילד בעקבות חשיפה מוגברת לרשתות חברתיות.

הסכנות הופכות להיות משמעותיות יותר בטווח הארוך, משום שמדובר בדור הילדים הראשון שיתבגר כשעברו פרוש ופרוץ בפני כל דורש. מאחר שמערכות בינה מלאכותית הולכות ומשתכללות בקריאה ועיבוד של נתונים, סביר להניח - כך לפי הדו"ח - שהמשקל של המידע האישי של כל אדם יעלה בהתאם. מעסיקים וחברות אשראי עתידיים, בבואם לבחון את עברו של הנבדק, ייחשפו גם לחומרים לא רצויים / מביכים / מפלילים מעברו ואלה עלולים להטות את הכף נגדו.

החוקרים מתייחסים גם לאפליקציות שנחשבות בטוחות לילדים, כמו פורטלים של בתי ספר או אפליקציות מיועדות לילדים הזמינות בגוגל פליי. כותבי הדו"ח גילו שרמת אבטחה שלהן נמוכה מאוד, ואם המשתמש לא שינה באופן אקטיבי את הגדרות הפרטיות הוא מסתכן בדליפת מידע. כשמדובר בתמונות ומידע אישי של קטינים, הדבר הופך להיות מדאיג פי כמה מאשר דליפות מידע שהפכו שגרתיות עבור משתמשים בוגרים.

מסקנות המסמך מתחלקות לרמה האישית והכללית. ברמה האישית מומלץ לכל הורה לבחון את הגדרות הפרטיות של מכשירים אוספי מידע בביתו, להגביל את שעות החשיפה לרשתות חברתיות ולהמעיט בהפצת תוכן אישי של הילד.

מהפיכת חקיקה

ברמת החברה נדרשת מהפכה, לא פחות, כך קובע הדו"ח. המהלכים המוצעים כוללים חקיקת חוקים מיוחדים לשימוש במידע של קטינים, הכנסת תכנים לימודיים למערכת החינוך המדגישים את חשיבות השמירה על פרטיות, ואילוץ של מפתחי אפליקציות לקטינים להחיל חומות הגנה גבוהות. כותבי הדו"ח גם מפרטים את הצורך בהנגשה של מדיניות הפרטיות "כך שכל ילד יבין אותן", ושכלול מערכות האינטליגנציה המלאכותית שנועדו להרחיק מי שמתחת לגיל 18 מאפליקציות שאינן מיועדות לו.

"יותר מידע מאי פעם נאסף על הילדים שלנו", כתבה אן לונגפילד, נציבת ההגנה על ילדים בדברי הפתיחה לדו"ח. "בין אם על ידינו, על ידי הצעצועים שלנו או על ידי חברות מסחריות - טביעות הרגל הדיגיטליות של הילדים שלנו מתחילות מוקדם מאוד, ועלולות להיות בעלות השפעות הרסניות על עתידם. התופעה רק צפויה להתעצם בשנים הקרובות, לכן עלינו לפעול יחד - הורים, מחנכים ומחוקקים - כדי להבין את התופעה והשלכותיה ולשלוט טוב על זהותם של המחזיקים בידע אודות ילדינו". 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ