בעקבות הפרסום ב"הארץ": ח"כים מסירים את תמיכתם מחוק הפורנו

מרב בן ארי, עליזה לביא ואיתן כבל הודיעו על משיכת חתימתם מהחוק שמקדמים הח"כים זוהר ומועלם. זוהר דחה את הביקורת, אך שורה של מומחים התייצבו והביעו תמיכה במאמר של רן בר-זיק

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ח"כ איתן כבל
עודד ירון

בעקבות הפרסומים ב"הארץ" וב-Internet-Israel.com הודיעו היום (רביעי) כמה ח"כים כי הם מושכים את חתימתם מחוק הפורנו, שמקדמים חברי הכנסת מיקי זוהר ושולי מועלם.

ראשון לחברי הכנסת שהודיעו על משיכת החתימה שלהם מהחוק היה איתן כבל (המחנה הציוני). אליו הצטרפו מרב בן ארי (כולנו) ועליזה לביא (יש עתיד). "חתמנו על חוק שכוונתו היתה אחרת. נוכח מחטף החקיקה אני מסירה את תמיכתי", כתבה לביא בטוויטר. רועי פולקמן, יו"ר כולנו, הבהיר גם הוא כי אינו מעורב בהצעת החוק בנוסחה הנוכחי.

מנגד, ח"כ זוהר דחה את הביקורת של רן בר-זיק על כך שהמערכת - כפי שזוהר תיאר אותה בישיבה - פשוט לא יכולה למלא את התפקיד שהיא אמורה לבצע. "אלו פרפורי גסיסה מיותרים", כתב זוהר. "החוק יעבור גם יעבור בע"ה למען ילדי ישראל. מציע שתמתינו לנוסח סופי שיפורסם היום, להערכתי הוא יהיה מוסכם גם על הממשלה בסופו של דבר", הוסיף וסיכם, "כל הטענות שלכם יופרכו ולהערכתי אתם תהיו במצב ממש מביך, אתם וכל הח"כים שמיהרו להסיר את שמם מההצעה החשובה הזו".

מולו התייצבו שורה של חוקרים ומפתחים בכירים, חלקם חברי ליכוד, שהביעו תמיכה בלתי מסויגת בהסברים של בר-זיק. זאת לאחר שגולש בשם ניר אלקבץ, שהזדהה כחבר ליכוד, שאל אם יש ממש בטענות. 

על התומכים נמנה בין היתר אור דונקלמן, פרופסור לקריפטוגרפיה ואבטחת מידע באוניברסיטת חיפה וחבר הוועד המנהל של הארגון הקריפטוגרפי הבינלאומי. דונקלמן ופרופסור תומר אשור הצליחו השנה לבלום ניסיון של ה-NSA להביא לאישור של צופן פרי פיתוח הסוכנות, למרות שזו לא הציגה את ההוכחות הדרושות לאמינותו. אשור עצמו ציין בשרשור שאפילו בסין לא ממש מצליחים לסגור את הרשת.

לימינו של בר-זיק התייצב גם גלעד בן יוסף, לשעבר ארכיטקט תוכנה ראשי בחברת איזיצ'יפ, וממפתחי התוכנה שאחראית להצפנת התקן האחסון במכשירי אנדרואיד. כך עשה גם יהודה דויטש, פעיל בסדנה למידע ציבורי ולשעבר איש המחלקה הטכנולוגית של אינטרנט רימון.

רבים נוספים הביעו תמיכה ובהם גם מיכאל זילברמן, ששימש מהנדס תקשורת בחברת סלולר. זילברמן סיפר כי גם לו יש ניסיון מר במערכת כזו. "השתתפתי בפיילוט שבו 3 חברות בינלאומיות ניסו להקים מערכת לחסימת תכני פורנו בארץ. הניסוי נכשל והמכרז בוטל עקב חוסר אפשרות טכנית לביצועו", כתב.

"שלום ניר, אני חבר ליכוד ועשרים שנה עובד בתעשיית ההייטק (תוכנה)", כתב דורון גולדברג. "חבר הכנסת זוהר גורם נזק אדיר לליכוד: מבחינה טכנולוגית הוא מדבר שטויות ברמה מביכה ומבחינה עקרונית הוא סותר את עקרונות החופש והחירות עליהם מבוססת התנועה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ