גם מתיחת פנים לא הצילה את חשבון הפייק ניוז הוותיק מזיהוי

מאביגדור ליברמן כמרגל רוסי, דרך האפיפיור שמפקפק בנצרותו של הנשיא טראמפ; "בינה מלמד" ניסתה לדחוף סיפורים שקריים או מוטים לתקשורת הישראלית ללא הצלחה מרובה; עכשיו החשבון שינה את פניו ל"מדליפים ללא גבולות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפנים החדשים של "בינה מלמד"

חשבון הטוויטר המזויף שניסה לקדם סיפור שקרי לפיו שר הביטחון לשעבר, אביגדור ליברמן, הוא מרגל רוסי, ניסה לעשות מתיחת פנים ולהמשיך בהפצה של פייק ניוז לעיתונאיות ועיתונאים ישראלים. 

ואולם, עיתונאים, חוקרים וגורמים במשרד החוץ הבחינו כי למעשה החשבון "החדש", תחת השם "Leakers without Borders" הוא בסך הכל אותו חשבון שהזדהה בעבר כ"בינה מלמד", אך שינה את שמו. 

"@BinaMelamed ניסתה להזין עיתונאים ישראלים בפייק ניוז", כתב אלעד רצון, מנהל המחקר והפיתוח במשרד החוץ. "הג'רוזלם פוסט חשף את הבלוף ורן מרגליות (מנכ"ל חברת Commun.it) זיהה את רשת הבוטים. עכשיו שונה שם החשבון ל@LeakersWB לניסיון נוסף. מספרי זהות של טוויטר לא משקרים". 

ואכן, החשבון הוותיק, שנפתח כבר בינואר 2010 לא הסתפק בשינוי שם המשתמש החיצוני, אלא שינה את שם החשבון. ואולם, כפי שציין רצון ואישר גם רן מרגליות שחקר את הרשת, מספר הזיהוי הייחודי של החשבון נותר 106078942.

עיתונאיות ועיתונאים שוב דיווחו כי החשבון ניסה להפיץ סיפורים תחת הכסות החדשה. הפעם הסיפור שקידם נגע למפגש בין שליח האו"ם לתימן לשגריר ישראל בשוודיה. כתבת "הארץ" אליסון קפלן סומר סיפרה שתוכנת האנטי וירוס הזהירה כי הקישור לידיעה הוביל לאתר "מאוד מסוכן".

מאז שהחשבון נחשף, הוא שב לכותרות שוב כשרן מרגליות עקב אחרי הפעילות  של החשבון ושל הרשת שסייעה בהפצת הסיפורים, וגילה שבין הבוטים הרוסיים והחשבונות בערבית אפשר למצוא גם חשבון שמתחזה לח"כ ש"ס לשעבר, חיים אמסלם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ