1919-2019 |

הארכיון המלא של "הארץ" יעלה לאינטרנט במסגרת יוזמה חדשה

הארכיון החדש של "הארץ" והספרייה הלאומית יכלול את כל 100 שנות העיתון; "בעידן הנוכחי חשוב שעיתון 'הארץ' יעמוד לרשות חוקרים ואנשי אקדמיה, כמו גם לרשות הציבור הרחב", אמר המו"ל, עמוס שוקן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

כל גליונות עיתון "הארץ" מאז הווסדו ב-1919 יעברו דיגיטציה ויעלו לרשת במסגרת הסכם חדש שנחתם בין העיתון לספרייה הלאומית. זו הפעם הראשונה שבה הארכיון המלא, שמקיף את 100 שנות פעילות "הארץ", זוכה לדיגיטציה מלאה ומונגש באופן פתוח באינטרנט. כתבות הארכיון יעלו בחודשים הקרובים לאתר הארץ ויהיו זמינות ללא תשלום נוסף למנויים.

הארכיון החדש יצורף לאתר העיתונות ההיסטורית של הספרייה ואוניברסיטת ת"א הכולל למעלה משלוש מאות עיתונים ישראלים ויהודים שיצאו לאור בעשרות מדינות ובשש עשרה שפות שונות מסוף המאה ה-18 ועד ימינו. "בעידן הנוכחי חשוב שעיתון 'הארץ' יעמוד לרשות חוקרים ואנשי אקדמיה, כמו גם לרשות הציבור הרחב ולטובת כל מי שמתעניין בעיתונות הישראלית", אמר בטקס החתימה מו"ל "הארץ", עמוס שוקן.

שער הגיליון הראשון של "חדשות הארץ". ראה אור ב-18.6.1919, כ' סיון תרע"ט
שער הגיליון הראשון של "חדשות הארץ" רואה אור ב-18.6.1919, כ' סיון תרע"ט

בספרייה כבר החלו לסרוק את שני העשורים הראשונים של העיתון – החל משנת 1919 ועד לראשית שנות הארבעים. בנוסף לסריקה, תהליך הדיגיטציה של הגליונות הישנים גם כולל "חילוץ" של הטקסטים באמצעות תוכנת OCR שמזהה את הטקסטים. הגליונות יישמרו בתוכנת PDF, באופן שיאפשר לבצע גם חיפוש טקסטואלי לפי מילות מפתח (ולא רק לפי תאריכים), והפרדה בין כתבות שונות בטקסט. השימוש בתוכנות OCR מאפשר גם להנגיש את העיתונים הישנים לכבדי ראייה ולמשתמשים הסובלים מלקויות נוספות.

"בתוך כמה שבועות יוכלו הגולשים באתר הספרייה הלאומית לקרוא את גיליונות העיתון הוותיק ביותר בישראל ובכך להכיר ולהיחשף לנדבך חשוב בתולדות העיתונות הישראלית", אמר מנהל הספרייה הלאומית, אורן וינברג, באירוע שבו השתתפו גם פרופ' ירון צור מאונ' ת"א ומנכ"ל עיתון הארץ, רמי גז, והמשנה למנכ"ל, גיא ויינטרוב.

גרשום שוקן
צילום: יעקב סער / לע"מ

יו"ר דירקטוריון הספרייה הלאומית, דוד בלומברג, ציין באירוע כי הבעלים של עיתון הארץ, שלמה זלמן שוקן, תרם רבות מאוד לבניית ועיצוב ארכיוני הספרייה הלאומית כשהעביר לה בתחילת המאה הקודמת כמה אוספים וספרים חשובים במיוחד שמשפחתו הביאה ארצה לאחר עלייתה מגרמניה.

פרופ' ירון צור מאוניברסיטת תל אביב, השותפה עם הספריה להקמת האתר, אמר: "בנוף העיתונות הישראלית מצטיין ׳הארץ׳ במאפיינים המעניקים לו מקום של כבוד. רוחו המיוחדת של העיתון משכה אליו לא רק עיתונאים מבריקים, אלא גם סופרים ומשוררים, אמנים והוגי דעות".

על פי ההסכם, עם סיום הדיגיטציה של העיתון, הארכיון החדש יאפשר גם למי שלא מחזיק במנוי דיגיטלי לעיין ללא תשלום בכל גליונות "הארץ" עד 1957. לאחר מכן המאגר החינמי ימשיך להתרחב מדי שנה. בחמש השנים הראשונות ייפתחו לציבור 10 שנים נוספות (שנתיים מדי שנה), ולאחר מכן המאגר ימשיך להתרחב בשנה נוספת מדי שנה. 

עיתון "הארץ" פתח ארכיון דיגיטלי מקוון בתשלום כבר ב-1994, אך הוא הציע גליונות ממאי של אותה שנה ואילך. הכתבות שייסרקו במסגרת ההסכם יעלו גם לאתר "הארץ", וכאמור יהיו זמינות לבעלי מנוי דיגיטלי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ