קיבלתם איומים ממישהו שצילם אתכם "מענגים את עצמכם"? אפשר להירגע

מטה הסייבר וחוקרים מסבירים שהודעת ה-SMS שהגיעה לישראלים רבים ביממה האחרונה היא ניסיון סחיטה שאין מאחוריו שום דבר

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קווגמייר מתוך איש משפחה
קווגמייר מתוך איש משפחה

ביממה האחרונה נשלחו לישראלים רבים איומים בהודעות SMS בנסיון לסחוט מהם סכום השווה ערך לכ-500 דולר. ההודעות הזהות נשלחו תחת השם Quagmire (דמות מהסדרה "איש משפחה")  ובהן נטען כי הוא פרץ לטלפון שלהם והצליח להשיג צילומים אינטימיים שלהם. הוא דורש ממשתמש להעביר את הכסף בביטקוין לארנק הדיגיטלי שלו. 

גורמים שונים ובהם חוקרי אבטחה ומטה הסייבר קבעו כי מדובר אכן בניסיון סחיטה, אך הוא נשלח באופן סיטוני להמוני משתמשים ישראלים, מבלי שמישהו באמת פרץ להם לטלפון. 

צילום מסך של ההודעה השקרית

"פעמים רבות מאגרי מידע (databases) של אתרים, הכוללים שמות משתמש, מספרי טלפון, סיסמאות וכתובות דוא"ל, מודלפים ברשת", הסבירו במטה הסייבר. "תוקפים מנצלים את ההדלפות הללו לטובת הפחדת משתמשים תמימים. לכן, על-אף שהתוקף טוען כי הצליח להשיג תכנים אינטימיים של המשתמש, לרוב מדובר באיום סרק ובפועל התוקף לא פרץ למכשיר".

אנחנו רואים התפשטות רחבה של הונאות של סחיטה מינית (sextortion), הסביר אמיר כרמי, מנהל הטכנולוגיות ב-ESET ישראל. "מדובר בתעשייה שמניעה את עצמה, כלומר גם אם אדם אחד מתוך 1,000 או מתוך 5,000 הודעות שנשלחות משלם את הכופר, מדובר בפעולה משתלמת מבחינת העבריינים שמריצים את ההונאה, וכך הם כנראה יפעילו אותה מחדש במתכונות שונות עם רשימות אחרות של קורבנות פוטנציאליים".

במטה הסייבר ציינו כי גם המשטרה קיבלה דיווח על ניסיונות הסחיטה, וכי פתחה בחקירה של הנושא.

במטה המליצו לא לשלם את הכופר בשום מקרה. אם הסוחט אכן מחזיק בתצלומים אינטימיים ממליצים במטה להגיש תלונה במשטרה. "במידה שמדובר בתכנים אינטימיים של קטינים, אנא פנו למוקד מערך מאו"ר - מערך למניעת אלימות ופשיעה נגד ילדים ונוער ברשת - במספר 105", הוסיפו.

כרמי מ-Eset ציין עוד כי "במקרה של הודעת סחיטה בה מצורפת סיסמה בה אתם משתמשים או השתמשתם בעבר, ודאו שהחלפתם אותה בכל החשבונות שלכם, וכאשר אני אומר החלפתם, אני לא מתכוון להחלפה של ספרה אחת בסיסמה אלא סיסמה חדשה לחלוטין".

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ