פייק ניוז על חקירת פייק ניוז: כך עלולה להיראות ההתערבות בבחירות

המאמצים האחרונים של הטרולים הרוסיים לא התמקדו בקיטוב, השחרת מועמדים או תיווך המציאות - אלא בהפצת מידע שגוי על החקירה נגדם. כך הם מקווים לערער את אמינות המהלך המשפטי. בקרוב אצלנו?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוברט מולר
המאמצים הרוסיין מתרכזים בערעור אמינות ההליך עצמו. התובע המיוחד רוברט מולרצילום: Jonathan Ernst/רויטרס

החקירה האמריקאית סביב ההתערבות הרוסית בבחירות 2016 נמצאת בכותרות כבר, ובכן, מאז הבחירות האחרונות. רק השבוע התייחס אליה הנשיא טראמפ בנאום מצב האומה שלו, וביקש מהקונגרס להפסיק לחקור אותו אם הוא מעוניין "בחקיקה ושלום".  במקביל לטראמפ עומל עוד גורם כדי לקעקע את אמינות החקירה – רוסיה.

צבא הטרולים הרוסי שנמצא במוקד חלק מהחקירות, התגייס גם הוא כדי לערער את עצם הלגיטימיות של החקירה כנגדו. זאת באותה שיטה שהצליחה לחולל בלבול גם בתקופת הבחירות – ספינים שנועדו לטשטש את חקירת הספינים. ההבנה שצבא הטרולים הרוסי פועל נגד החקירה עצמה, דרך סוכנות IRA הידועה לשמצה (Internet Research Agency), הכתה באוקטובר האחרון, כשחשבון טוויטר פרסם חומרים מתוך החקירה המיוחדת.

@Hacking Redstone, שפעילותו הושעתה בינתיים, צייץ מסמכים רשמיים מתוך החקירה המיוחדת  שכביכול נגנבו על ידי האקר מאחד החוקרים. המסמכים שהופצו נשאו את סמל ה-FBI, וכללו פרטים מביכים על התקדמות החקירה. אלא שבדיקה של צוות החקירה לא העלתה שום פריצה, ואחרי בדיקה מקיפה של הסוכנות נקבע אף כי  איש מהחוקרים לא נפל קורבן לפריצת האקרים. כך שבמהרה הבינו בסוכנות שמדובר בניסיון של חשבון מזויף להפצת דיסאינפורמציה, וטוויטר פעלה במהירות כדי לחסום אותו.

הניסיון הזה אולי נחסם, אך הוא מלמד משהו על שיטת העבודה של ה-IRA. כבר ב-2016 החלו הטרולים שמזוהים עם הארגון להדליף מידע שקרי נגד ג'יימס קומי, אז ראש ה-FBI, כדי לרמוז שהוא מטייח את חקירת המיילים של הילארי קלינטון; ה-IRA  פעל שוב נגד רוברט מולר, החוקר המיוחד, בעזרת הפצת ידיעות כוזבות. בראש ובראשונה הוא תקף את עצם האשמת גורמים רוסיים בהתערבות בבחירות, כשהדבר פורסם לראשונה ב-2017. מטרת שטף הפייק ניוז הזה אינה לפלג את העם, לרומם או להוריד מועמד שהרוסים חפצים ביקרו או בלכתו – אלא ערעור עצם הלגיטימיות של חקירה כזו. וכפועל יוצא של הדמוקרטיה האמריקאית כולה.

ה-IRA, ש-13 מחבריו כבר עומדים למשפט בארצות הברית ומנהל החשבונות שלהם צפוי להצטרף לרשימה, מגדיל לעשות ודוחף את האצבע בעין של מערכת המשפט האמריקאית עמוק יותר. על פי החשדות, הרוסים – שיעשו הכל כדי שאנשיהם לא יגיעו למשפט באמריקה – גילו את היתרונות שבשכירת עורכי דין אמריקאים והתנהלות בתוך מערכת המשפט שלהם. יבגני פריגוזין, בכיר האוליגרכים הרוסיים המכונה "השף של פוטין", הוא הבעלים של חברת IRA וגם הוא עומד למשפט. מתוקף היותו נאשם, חומר החקירה נגדו מועבר לעורך הדין שלו וממנו הוא מגיע לחוות הטרולים הרוסית בסנט פטרסבורג שעושה ממנו מטעמים.

צילום: imgflip

המאמץ הרוסי הנמשך, בכל המישורים וגם באפיקים שלא חשבו עליהם, מעורר מחוקקים אמריקאים רבים לקרוא לפעולה יותר נחרצת נגד הטרולים של פוטין. מאחר שלרוסיה אין מה להפסיד בקרב הזה, ולא נראה שהיא מתכוונת לוותר על ניסיונותיה לחבל בדמוקרטיה האמריקאית, שינוי בנהלי החשודים, הידוק הפיקוח על הרשתות החברתיות והגברת מעקב סמוי אחרי חשודים בקנוניה, הופכים לכלים שנמצאים על השולחן מבחינת האמריקאים. אם הדברים יגיעו לכך, נראה שהמלחמה הרוסית בדמוקרטיה כבר ניצחה.

ישראל שנכנסת לישורת בחירות רצופת ספינים, יכולה ללמוד המון מהכאוס שמתחולל במרחב האינטרנטי של ידידתה הגדולה ביותר. גם כאן צפויים גורמים רשמיים לפרסם החלטות בקרוב, וגם כאן לשלטון יש מוטיבציה ברורה לערער את אמינותם.

ראש השב"כ כבר התריע מפני התערבות של מדינה זרה בבחירות, אך הפרקטיקה החדשה שנחשפה יכולה לרמוז על כיוון לא צפוי ממנו ההתערבות עשויה להגיע. אולם, עולם המראות שהרוסים הקימו יש בו לערער על כל אמת, מאחר ואין לדעת מי עומד מאחורי אותה אמת. בהיעדר הכרעה או הצבת מועמד מתאים עבורם, הם יסתפקו גם בכאוס שמתחיל בספק הכי קטן שיש.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ