חושבים שלכם זה קשה? רוסיה מתכננת ניסוי בגמילה מהאינטרנט העולמי

המטרה: להתכונן לנסיונות תקיפה והשבתה של הרשת הרוסית, ועל הדרך גם לשפר את יכולות השליטה והצנזורה של המשטר

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נאום משודר של פוטין בכנס במוסקבה
נאום משודר של פוטין במוסקבהצילום: MAXIM SHEMETOV/רויטרס

רוסיה מתכננת לבצע ניסוי בניתוק המדינה מהאינטרנט העולמי, כך דיווחה סוכנות הידיעות הרוסית RosBiznesKonsalting. על פי הדיווח, הניסוי נועד לבחון את מוכנות התשתית הרוסית לדרישת חוק שאושר בדצמבר האחרון ודורש שהאינטרנט במדינה יעמוד בניסיונות תקיפה שיובילו לניתוק התשתית הרשת העולמית.

באתר ZDnet ציינו כי טיוטת החוק דורשת להבטיח את עצמאות מרחב הרשת הרוסי, ובנוסף חברות תקשורת מקומיות אמורות להתקין אמצעים לניתוב כל התעבורה דרך תשתיות בשליטת Roskomnazor, רגולטור התקשורת הרוסי.

ההחלטה על הניסוי התקבלה בפגישה של קבוצת העבודה על ביטחון מידע, שבה חברות ספקיות תקשורת רוסיות גדולות, ובראשה עומדת נטליה קספרסקי, מנהלת חברת האבטחה InfoWatch שבעבר אף ייסדה את חברת קספרסקי בשיתוף עם בעלה דאז יוג'ין (יבגני) קספרסקי. 

בנוסף לצורך המובן בשרידות הרשת, שילוב אמצעים כאלה מחזקים את היכולות של המשטר הרוסי לרגל אחר הנעשה ברשת, וכמובן גם לצנזר תכנים לא נוחים למשטר. על פי התוכנית רוסקומנזור ינטר את התעבורה גם כדי לזהות ולחסום תוכן רגיש, וגם כדי לוודא שהתעבורה אכן נשארת בתוך תשתיות שבשליטת רוסיה. 

למרות שזה נשמע דמיוני כיום, ניתוק מוחלט משירותים חיצוניים ושליטה מוחלטת על התעבורה עשויה להקשות מאוד על שימוש בשירותי אנונימיות מוצפנים כמו Tor או VPN.

סמלה הרשמי של Roskomnazor. תצלום: מוויקיפדיה

הניסוי הוא חלק ממאמץ רוסי שנמשך כבר שנים, וכולל בין היתר יצירת גיבוי מקומי של מערך ה-DNS העולמי - מערך גלובלי של שרתים שתפקידם הוא לתרגם את כתובות ה-IP המספריות של אתרים לכתובות שנוחות יותר להבנה לבני אנוש.

המדינה אף הסכימה לממן את הניסוי ואת השינויים שספקיות האינטרנט צריכות לבצע בתשתית שלהם לצורך הסטת התעבורה לשרתים המפוקחים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ