יאיר בריל - צרובה
יאיר בריל

אדם מתעצבן על נושא כלשהו. אדם רוצה לתעל את זעמו למשהו פרודוקטיבי, להרגיש פעיל, להרגיש שביכולתו לעשות שינוי. איך זה נגמר בסוף? כולם יודעים - אדם מחליט להפשיל שרוולים, לפתוח מחשב ולהקים עצומה באינטרנט - הצלחה כבירה ללא ספק. ולמרות שהיעילות של עצומות כאלה שנויה במחלוקת (בלשון המעטה), עדיין נראה שיש ציבור גדול שלא מוותר עליהן בכזאת קלות.

קחו לדוגמה את 6,000 האנשים שחתמו על העצומה אשר קוראת לארצות הברית למכור את מדינת מונטנה לקנדה על מנת להתמודד עם החוב הלאומי, שעומד כרגע על 22 טריליון דולר (קחו מיליארד ותוסיפו לו עוד שלושה אפסים). האזרחים המודאגים שעומדים מאחורי העצומה ופתחו אותה לפני שבוע, סימנו לעצמם יעד של 7,500 חתימות, מטרה שנראית בת השגה, לא מעט בזכות הכיסוי התקשורתי הנרחב שקיבל המקרה.

"יש לנו חוב גדול מדי ומונטנה מיותרת", נכתב בהודעה של מנסח העצומה איאן האמונד, לצד תג מחיר של טריליון דולר תמורת המדינה הצפונית. "פשוט תגידו להם שיש שם בונים או משהו כזה", הם הציעו איך למכור את המדינה לקנדים התמימים.

עצומה באתר Change.orgצילום: צילום מסך

אם הייתה מחשבה שהאמריקאים יתנגדו לרעיון, נראה שרבים מהם דווקא היו די נלהבים מהיוזמה. "מונטה תזכה למריחואנה חוקית, ביטוח בריאות והוקי ראוי", ציין תומך נלהב. "אני אוהבת את הצורה שבה המפה שלנו נראית בלעדיה", כתבה אחרת. "אני תושב מונטנה כל חיי ולמען האמת, נמאס מהיחס האמריקאי לחיי אדם. בנוסף, קנדה תקבל חלקים מילוסטון", הצדיק את הרעיון גולש נוסף.

עם זאת, לא נראה שגם מכירת מונטנה תקרב את האמריקאים למחיקת החוב כולו, מה שיכול להסביר את ההתלהבות של הגולשים שהתנדבו להציע נכסים נוספים תוצרת כחול-לבן-אדום. "תמכרו את ויומינג ואיידהו כי למי אכפת מהם", הציע אחד, בעוד אחר תהה "מה עם קליפורניה? כל השריפות האלה גורמות לחוב, בוא ניתן למלכה להתמודד עם זה". תומך נוסף במכירה ציין כי הוא חותם בעדה כי הוא "מקווה שמינסוטה היא הבאה בתור". בינתיים לא נמסרה תגובה מהבית הלבן, אך בעידן טראמפ לא יהיה זה מופרך להניח שבקרוב יגיח הנשיא האמריקאי למונטנה על מנת להלחם על אדמות המולדת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ