יותר אנשים מאמינים כי כדור הארץ הוא שטוח. האם יוטיוב היא האחראית לכך?

מחקר חדש, שכלל ראיונות עם עשרות מאמינים בתאוריית הכדור השטוח גורס כי לפלטפורמת סרטוני הווידאו של גוגל יש משקל רב בהפצת מידע מוטעה המכוון לקהל קל לשכנוע

איאן סאמפל, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כדור הארץ כפי שנראה מהחלל
איאן סאמפל, גרדיאן

חוקרים מאמינים כי הם זיהו את הגורם המרכזי כיום לעלייה בכמות האנשים שמאמינים בתאוריה כי כדור הארץ שטוח: אתר שיתוף קבצי הווידאו של גוגל, יוטיוב. חשדם של החוקרים התעורר כאשר הם ביקרו בשני המפגשים הגדולים ביותר של התנועה: בכנס השנתי בראליי שצפון קרוליינה ב-2017, ולאחר מכן בכנס בדנבר שבקולורדו שהתקיים ב-2018.

החוקרים ראיינו 30 משתתפים בכנס וגילו כי קיים דימיון הקשור לסיפורים של אותם אנשים, בנוגע לדרך שבה הם השתכנעו כי כדור הארץ אינו אובייקט עגול המסתובב ברחבי החלל, אלא דווקא עצם דמוי דיסקוס. כל הנשאלים מלבד אחד סיפרו כי הם לא היו משוכנעים באמיתות התאוריה עד לפני שנתיים, אך שינוי את דעתם לאחר שצפו בסרטונים שמקדמים תאוריות קונספירציה ביוטיוב. "האדם היחיד שלא טען שנחשף לכך מהסרטונים, היה שם עם ביתו ובן זוגה ואמר כי הם ראו את הסרטונים וסיפרו לו על כך", אמרה אשלי לנדראם, מי שהובילה את המחקר באוניברסיטת טקסס טק.

הראיונות של החוקרים חשפו כי מרבית הנשאלים צפו בסרטוני יוטיוב הנוגעים לתאוריות קונספירציה אחרות - בהם תאוריות על אסון התאומים, הירי בסנדי הוק והשאלה האם נאסא באמת הגיעה לירח - כשבמהלכם הציעה להם הפלטפורמה סרטונים הנוגעים לתאוריית הכדור השטוח. חלקם סיפרו כי צפו בסרטונים רק כדי להפריך את התאוריות, אך מצאו את עצמם "נכבשים" על ידי התאוריה.

לנדראם סיפרה כי אחד מהסרטונים הפופולריים בנושא, "200 הוכחות שכדור הארץ הוא לא כדור מסתובב", עושה רושם של אפקטיבי במיוחד משום שהוא מציע טיעונים שקורצים לתפיסות מגוונות, החל מטקסטים תנ"כיים, דרך תאוריות קונספירציה ועד טיעונים בעלי אופי מדעי יותר. המרואיינים סיפרו כי בשלב מסוים הם התחילו לשאול את עצמם שאלות כמו "היכן העקומה?" או "מדוע האופק תמיד בגובה העיניים?".

יוטיוב. עוזרת לשכנע את הקלים לשכנועצילום: DADO RUVIC/רויטרס

לנדראם, שהציגה את הממצאים בכנס השנתי של האגודה האמריקאית לקידום המדע בוושינגטון, אמרה כי היא לא חושבת שיוטיוב פועלת בצורה שגויה, אך אם בכוונת החברה לסייע בהפצת מידע מהימן היא יכולה לפעול בנוגע לאלגוריתם שלה על מנת שיציג מידע מדויק יותר.

"יש הרבה מידע מועיל ביוטיוב אך לצד זה גם הרבה מידע שגוי", אמרה לנדראם. "האלגוריתם של יוטיוב מקל על המשתמש לרדת למטה במחילת הארנב, על ידי הצגת אינפורמציה מסוימת לאנשים שעלולים להיות רגישים יותר לאותו מידע. אמונה בתאוריה שכדור הארץ הוא שטוח הוא לא בהכרח דבר מזיק, אך לעתים הדבר מגיע יחד עם חוסר אמון גדול יותר במוסדות וגורמי סמכות", היא הוסיפה. "אנחנו רוצים שאנשים יהיו יותר ביקורתיים בנוגע למידע שהם נחשפים אליו, אבל יש איזון מסוים שצריך להתקיים".

לנדראם קראה למדענים ולאנשים נוספים ליצור סרטונים משלהם על מנת להיאבק בצמיחת סרטוני הקונספירציה. "אנחנו לא רוצים שהפלטפורמה תהיה מלאה בסרטונים שגורסים כי כדור הארץ הוא שטוח. אנחנו צריכים סרטונים אחרים שמסבירים למה אותם טיעונים לא נכונים ושיציגו דרכים שבאמצעותן אנשים יוכלו לגלות זאת בעצמם".

עם זאת, היא סיכמה בכך שאמרה כי ייתכן והמדענים לא יהיו אלה שישכנעו חלק מאותם אנשים המאמינים בתאורייה. "תמיד יהיה אחוז קטן של אנשים שיידחו כל טיעון מדעי שמוצב בפניהם, אבל יכול להיות שתהיה קבוצה באמצע שלא תדחה אותו", אמרה לנדראם. "הכלי היחידי באמצעותו נוכל להילחם במידע שגוי הוא לנסות ולהציף אותו במידע טוב יותר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ