דו"ח: רשת של מאות חשבונות מזויפים הדהדה את תעמולת נתניהו והליכוד

"הרשת פועלת באמצעות מניפולציות, הכפשות, שקרים, הוצאת דיבה והפצת שמועות, באנונימיות, וללא קישור גלוי למפלגת הליכוד. בימי השיא שלה, הרשת כותבת אלפי ציוצים ביום לטובת נתניהו והליכוד", טענו החוקרים

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו
"הארץ"

רשת של מאות חשבונות מזויפים בטוויטר פעלה לקידום התעמולה של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ומפלגת הליכוד, כך דווח הבוקר בידיעות אחרונות ובניו יורק טיימס. על פי הערכת חוקרי "פרויקט הבוטים הגדול", שפרסמו את הדו"ח, החשבונות השונים של הרשת זכו לכ-2.5 מיליון חשיפות לגולשים.

"באמצעות מחקר אלגוריתמי ותוכני, גילינו רשת של מאות חשבונות טוויטר אשר מקדמים את בנימין נתניהו ומפלגת הליכוד. הרשת מורכבת ממאות חשבונות... ופועלת באמצעות מניפולציות, הכפשות, שקרים, הוצאת דיבה והפצת שמועות, באנונימיות, וללא קישור גלוי למפלגת הליכוד. בימי השיא שלה, הרשת כותבת אלפי ציוצים ביום לטובת נתניהו והליכוד", כתבו החוקרים. 

יאיר נתניהו. מכחיש כל קשרצילום: מוטי מילרוד

"ניתן לראות באופן ברור כי היא 'הופעלה' באופן מסיבי עם הכרזת הבחירות, ופעילותה חריגה גם בהשוואה לקבוצת ביקורת עם משתמשים שנבחרו באופן רנדומלי. מתחילת מערכת הבחירות ועד לרגע כתיבת דו"ח זה, הרשת צייצה מעל 130 אלף ציוצים. הרשת מתגייסת ברגעי שיא עבור נתניהו, כמו הכרזת כתבי האישום כלפי נתניהו, הראיון של ראש הממשלה בחברת החדשות, ובעת השקת הקמפיין של רשימת 'כחול לבן'".

על פי הדו"ח,  הרשת מצייצת את מסרי הליכוד ואת ציוציהם של כמה פעילים מרכזיים כעורך הדין של הליכוד מיכאל דבורין, יונתן אוריך ומנהלי הרשתות החברתיות של המפלגה, ליאור הררי וטופז לוק. בנוסף החשבונות מפיצים  ולוחצים לייק לציוצים של יאיר נתניהו. החשבונות השונים נוהגים לתקוף את בני גנץ, מפלגת "כחול לבן" ולהפיץ את הדיווחים כנגדם.

החוקרים קישרו בין חשבון תחת שם המשתמש BOND לאדם בשם יצחק חדאד מאשדוד. חוקר פרטי ששוחח עם חדאד שאל אותו על פעילותו וחדאד השיב לו "אני יוצר כל מיני סרטונים וכל מיני דברים יפים שעולים, מעלה אותם". כשנשאל אם זה ממומן ענה: "כן. מעלה אותם לטוויטר, מעלה לכל מיני מקומות. הטוויטר זה הכי חזק שיש, המדיה, הרשת היום היא חזקה יותר מהכל".

חדאד הוסיף וסיפר שמדובר בפעילות ממומנת. "אני לא רוצה להגיד עשרות מיליונים", אמר לחוקר. "אבל משקיעים פה המון כסף. זה לוקח עלויות, אין פה התנדבות". חדאד הוסיף כי הוא "מקושר מאוד עם כל הנציגים הכי בכירים שיכולים להיות גם בכנסת וגם בעיר שלי פה, בכל המקומות שצריך אותם". לדבריו, הוא מחובר ל"אנשים בכירים מאוד" בליכוד.

בליכוד הכחישו כל קשר לפעילות בתגובתם לידיעות אחרונות: "הליכוד לא מפעיל שום רשת של בוטים, אווטרים, פרופילים מזוייפים וכדומה. הליכוד היא כמעט המפלגה היחידה שלא משתמשת באמצעים כאלה. הפעילות הדיגיטלית של הליכוד חוקית לחלוטין ומדווחת כראוי בשקיפות מלאה למבקר המדינה ולגורמים המוסמכים. בניגוד לנטען, יונתן אוריך וטופז לוק לא מכירים את מר חדאד, הוא אינו מועסק על ידי הליכוד ואין להם או לליכוד קשר איתו".

יאיר נתניהו הכחיש גם הוא כל קשר לפעילות ויונתן אוריך הכחיש כל קשר לחדאד, מלבד היכרות מפייסבוק. 

אחד החשבונות ברשת. החשבון ננעל לחברים בלבד בעקבות הדיווח

פרקליטו של חדאד, עו"ד דוד אלבז, מסר לידיעות אחרונות: "מרשי שולל מכל וכל את המיוחס לו. הטענות כלפי מרשי הם פרי הדמיון, הזויים לחלוטין ואין בהם שמץ של אמת. הנני להודיעכם כי פרסום כלשהו המייחס למרשי את הנטען על ידכם יגרום להגשת תביעה בסך מיליון דולר נגד המפרסמים בגין לשון הרע ופגיעה בשמו הטוב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ