אלגוריתם מיוחד מנבא את סיכויי המוות של כל דמות ב"משחקי הכס"

תלמידים באוניברסיטת מינכן פיתחו מערכת לומדת שיכולה להעניק מידע אודות הגורל הצפוי של הדמויות האהובות של "משחקי הכס". לא בטוח שמעריצי ג'ון סנואו ישמחו לראות את הנתונים

איתן לשם - צרובה
איתן לשם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ון שלג ודיאנריז
ג'ון שלג ודיאנריז. ימותו ראשונים?צילום: Macall B. Polay/אי־פי

רגע לפני ש"משחקי הכס" מחזירה את נשמתה למלך הלילה (סדרה שהורגת את כל גיבוריה הראשיים, סופה למות בעצמה) הגיע לידינו מסמך מדעי שאמור לחזות את סיכויי המוות של כל דמות ודמות. הלילה הסדרה צפויה לחזור על העונה השמינית, האחרונה בהחלט, וזו שכנראה תהייה המדממת מכולן. כתוצאה מהדימום המאסיבי הקרב, מעריצים רבים חוששים שמא הגיבור האהוב עליהם (לא כולם סוגדים לג'ון סנואו) ימצא את מותו, ייתכן שבמיתה משונה במיוחד (סרסיי?!). כדי לפזר מעט מן הערפל, גיבשו תלמידין של דוקטור גיא יחדיו, חוקר באוניברסיטה הטכנית של מינכן אלגוריתם בינה מלאכותית שבאמצעותו הם מנסים לנבא את סיכויי המוות של הדמויות.

המערכת שפיתחו התלמידים של מתבססת על מודל מחקרי שמשמש גם ברפואה, ונועד לבחון את סיכויי ההחלמה של חולי סרטן. הנתונים שהוזנו אל האלגוריתם הפכו לאחוזים שמסמנים את סיכוייה של כל דמות לשרוד, ולמעשה לשבת בסופו של דבר על כס הברזל המיתולוגי. גם אם המספרים אינם מפתיעים, הם בכל זאת מצליחים לעשות סדר בחשיבות הדמויות ומבהירים שהעבר שלהן ישפיע מאוד על עתידן.

בראש רשימת הנוטים למות מככב ברון, חברם הטוב של טיריון וג'יימי לאניסטר שעושה את ממונו ממלחמות מיותרות, עם 93.5% להפוך לבר מינן במהלך העונה האחרונה. אחריו נמצא גרגור קלגיין, הידוע בכינויו "ההר" או "התפלץ שסרסיי יצרה כדי להגן על עצמה". מאחר וכל מהותו היא הגנה בחירוף נפש, אין זה פלא שסיכויי המוות שלו עומדים על 80.3%. סנסה סטארק היא הדמות המרכזית בעלת הסיכויים הגבוהים ביותר למות, עם 73.3%, כשאחריה האח הקטן בראן "רואה-הכל" עם 57.8%. שניהם מבהירים שהשתייכות למשפחת סטארק טומנת בחובה התקרבות למוות.

מהצד השני והשמח יותר של הרשימה, אלו הנטועים עמוק בצד החי של מהומת הדמים שמתקרבת אלינו, נמצאות דמויות אהובות במיוחד. דיאנריז טארגרייו, הלא היא מנתצת השלשלאות, משחררת העבדים, אם הדרקונים והיורשת החוקית של כס הברזל, רחוקה מאוד מהמוות, עם 0.9% בלבד. על כן היא נמצאת בעמדה מצוינת להניח את הישבן על הכס המבוקש (שנראה די לא נוח לישיבה יש לומר). אחריה מגיע יד ימינה, טיריון לאניסטר נמוך הקומה, עם 2.5% סיכויי מוות בלבד ועם עמדה מצוינת לשבת, עם הגבהה כמובן, על הכס. ואריז הסריס וסאם טארלי החביב הם הבאים בתור (3.2% ו-3.3% בהתאמה),

במעין עדות ליכולת ההישרדות של החלשים ביותר בכל להקה. את החמישיה נועל "קוטל המלך" ג'יימי לאניסטר עם 4% מוות בלבד. איפה ג'ון שלג בכל העניין הזה? 12% שהאיש שכבר מת פעם אחת, ימצא את מותו שוב. סרסיי, אגב, מחזיקה רק ב-5% סיכוי למות - נתון נמוך מדי לכל הדעות.

"השילוב של תשוקה והוראה הוא דרך מבריקה ליצור כלים חדשים. בקורס שלנו מצאנו דרך מהנה ללמד את התלמידים כיצד להשתמש בטכנולוגיה זו, ולהכין אותם לבנות את הדבר הגדול הבא לאחר שיסיימו את לימודיהם", סיפר פרופסור רוסט, ראש הפקולטה באוניברסיטה במינכן. המעריצים המושבעים יוכלו ליהנות מהאתר המיוחד שהוקם עבור הנתונים הללו, גם ממפה אינטראקטיבית שמציגה את כל הערים וההתרחשויות, ומנתונים ברורים לגבי כל דמות. עוד כמה שעות תתחיל ההיסטריה, ואז נדע אם גם במקרה הזה הסקרים והמדגמים פישלו ודיאנריז תמות ראשונה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ