"השואה נגמרה אווה, התהילה עברה": הרשת לא יודעת איך להגיב לסטורי של הילדה מהשואה

הפרויקט "הסטורי של אווה" עומד להגיע לחיינו, האם אנחנו מוכנים אליו? על פי התגובות ברשת, לא בטוח בכלל

איתן לשם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתן לשם

ביום רביעי הקרוב, ה-1.5, יצוין יום השואה בישראל – הפעם עם טוויסט. "הסטורי של אווה" הוא פרויקט אינסטגרם שמטרתו להנגיש את זיכרון השואה לצעירי ישראל, דרך תמונות וסרטונים ברשתות החברתיות. הסיפור של אווה מתבסס על סיפורה האמיתי של אווה היימן, יהודייה בת 13 מהונגריה תחת השלטון הנאצי. ביומנה מתארת היימן את החיים תחת הכיבוש הגרמני ואת סיפוריה האישיים עיבדו מפיקי הפרויקט למספר "סטורי'ז" באינסטגרם. כך, הם מקווים, יוכלו בני הנוער להבין לעומק את החיים בשואה.

הסטורי הראשון צפוי לעלות, כאמור, ביום רביעי אך הטריילר הראשון שוחרר כבר היום והרשת כמובן בוערת. מהרגע שנודע על השקת הפרויקט הביקורות והתשואות החלו לזרום בהמוניהם, רובן עולבות ביוזמי הפרויקט על רידוד שיח השואה.

לצד התגובות השליליות היו גם כאלה שבירכו על הניסיונות להגיע לליבם של בני הנוער דרך הדבר שהכי מוכר להם – הטלפון הסלולרי שלהם. לא משנה באיזה צד אתם נמצאים, בדיחות שואה הן תמיד קרקע טובה לנחות עליה. והכר הפך פורה מתמיד בעקבות הסטורי הזה.

בולטות מעל כולן היו התגובות שמתכתבות עם הדיגיטציה שעברה השואה, כולל "אתגר 10 השנים" באושוויץ, "פוק" מפרופיל הפייסבוק של האייזנץ גרופן והעלאת השערות בדבר "ההיילייט של השואה" שאווה תבחר להציג בדף הפרופיל שלה. היו גם מי שביקרו ברצינות את הניסיון כולו, כשגם מחיאות כפיים וירטואליות על הניסיון המקורי וההפקה המהוקצעת נשמעו ברחבי הרשת, וכמובן – כמו כל כוכב רשת חדש – גם אווה חטפה בראש על המסלול הקל שהיא מנסה לעשות אל הכוכבות. "אני מעולם לא סיפרתי כמה קשה להיות לסבית או אוהדת הפועל אז מה זה הקטע הזה שאת דופקת לכולנו? השואה נגמרה אווה התהילה עברה", הציעה לה לי מלאך ושלחה את הפלנטה האחרת לקרוס לתוך עצמה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ