דו"ח השנאה של קרן ברל כנצלסון מגלה: שונאים, בעיקר ערבים וחרדים

ערבים, חרדים ושמאלנים מככבים בצמרת הדירוג של שיח השנאה ברשת, כשהאתיופים סופגים את החודש הקשה ביותר בעקבות המחאה של חודש יולי האחרון. ועם זאת, יש מקום לאופטימיות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה בעפולה נגד מכירת בתים לערבים

כמו בכל שנה לקראת תשעה באב, מתפרסם דו״ח השנאה של קרן ברל כצנלסון. הדו"ח מנטר את גלי השנאה בשפה העברית ברשת, וחוזר עם תוצאות כדי לספר לנו מה השתנה השנה מבחינת כמות הרעל של הגולשים. על מנת לייצר את הדו"ח, המערכת חולשת בכל רגע נתון על למעלה מחצי מיליון שיחות. מעבר לניטור העכשווי, דו"ח השנאה כולל גם ניתוחי עומק של מופעי הסתה ושנאה בשפה העברית.

הדו"ח מצא כי במהלך השנה האחרונה נאמרו בשיח העברי למעלה מ-4 מיליון (4,027,763 ליתר דיוק) אמירות פוגעניות, קללות וקריאות לאלימות. מדובר בירידה של 13% באמירות השנאה ביחס לשנה הקודמת. מתוך אמירות השנאה, 64,417 היו קריאות לאלימות (צריך לרצוח, להרוג, לשרוף, להכות, לאנוס וכיוצא בזה).

רשימת הקורבנות שמצאו את עצמם מותקפים ברשת נראית כמו רשימת "החשודים המיידים" של השעירים לעזאזל תוצרת הארץ. האוכלוסייה המותקפת ביותר היא האוכלוסייה הערבית, כש-31% מכלל שיח השנאה נגד מגזרים/קבוצות הופנה נגדה. האוכלוסייה השנייה הכי מותקפת הייתה האוכלוסייה החרדית, כש-13% מכלל שיח השנאה נגד מגזרים כוון נגד חרדים. הקבוצה השלישית הכי מותקפת - שמאלנים.

הדו"ח מציין עוד כי החודש עם הכי מעט ביטויי שנאה היה ספטמבר, ומחבריו משערים שהדבר התאפשר ככל הנראה בגלל "אווירת החגים" (מסתבר שיש אווירה אחרת לגולשים הישראלים). עוד מציינים מחברי הדו"ח כי בחודש יולי 2019 הייתה קפיצה אדירה בשיח השנאה נגד הקהילה האתיופית, זאת בעקבות מחאת הקהילה ומסגורה בתקשורת כמחאה אלימה שחברו אליה גופי שמאל (8,000 ביטויי שנאה לעומת 1,200 בחודש ממוצע).

ענת רוזיליו, מנהלת הזירה הציבורית בקרן ברל כצנלסון, מסרה ל'הארץ' כי "למרות שחלה ירידה מבורכת של 13% בשיח השנאה ברשת בשנה החולפת, אנו רואים שהשיח בחברה הישראלית כלפי אוכלוסיות רבות עדיין נגוע בהרבה מאוד שנאת חינם, גזענות ואלימות. זה לא חייב להיות ככה, על הפוליטיקאים שלנו, שרבים מהם מחוללים חלק גדול משיח השנאה ברשת, לקחת אחריות ולהימנע מהתבטאויות פוגעניות כלפי אוכלוסיות שלמות בחברה הישראלית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ