פייסבוק הסירה עשרות פרופילים מזויפים שניסו לדכא הצבעה במגזר הערבי

מחקר של "הבלוק הדמוקרטי" גילה יותר מ-130 פרופילים שפעלו לקידום החרמת הבחירות, ונחשדו כמזויפים; בעקבות המחקר פייסבוק הסירה יותר מ-80 פרופילים

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פוסט בערבית, של פרופיל שנמחק בידי פייסבוק: #להחרים. חתום בידי "הקמפיין הלאומי להחרמת הבחירות הציוניות"
עודד ירון

פייסבוק הסירה עשרות פרופילים חשודים כמזויפים, שפעלו כדי להוריד את שיעור ההצבעה בציבור הערבי. זאת בעקבות תחקיר של “הבלוק הדמוקרטי" על פרופילים שקידמו חרם על הבחירות בדיונים בעמודי פייסבוק פופולריים בציבור הערבי. פייסבוק אישרה כי הסירה חלק מהפרופילים המדווחים, ולדברי הבלוק הדמוקרטי יותר מ-82 מהפרופילים עליהם דיווחו נמחקו בעקבות הפנייה

הבלוק הדמוקרטי הוא ארגון שמנטר מגמות אנטי דמוקרטיות בישראל. חוקרת הארגון סמאח ותד עסקה במשך החודש האחרון במעקב אחר השיח, והיא גיבשה רשימה של יותר מ-130 פרופילים שעוררו את חשדה. 

תאאר אחמד. אחד הפרופילים המזויפים

בבלוק הדמוקרטי הדגישו כי קיימת פעילות לגיטימית שקוראת לחרם על הבחירות, אך החשד של ותד נפל על מיעוט מבין הפרופילים שהם האמינו שהם מזויפים, ואין להם קשר לתנועות הקיימות שקוראות לחרם.

לדברי הארגון, אותם פרופילים חשודים "מגיבים בצורה יזומה לעמודים שמעודדים הצבעה או לפוסטים שעוסקים בבחירות בניסיון להשחיר את פעילותם של פוליטיקאים מהמפלגות הערביות או להמעיטה", כפי שנכתב בדו"ח. "מקצת מאותן תגובות של פרופילים חשודים אלה נתמכים ומגובים על ידי פרופילים אחרים החשודים כפייקים גם הם".

"זיהינו דפוסים החוזרים על עצמם בבחירת שם המשתמש, שימוש בתמונות ליצירת אמינות ויצירת קשרים חברתיים הנראים מזויפים יש מאין", כתבו בדו"ח. "כמו כן הבחנו שרבים מהפרופילים החשודים כמזויפים שמגיבים על פוסטים כאלה הופכים ע"י האלגוריתם של פייסבוק ל-Top fans, מה שמעיד על שכיחות התגובות של אותם הפרופילים באותם העמודים".

"בתחילת המעקב נצפתה פעילות קטנה בפייסבוק סביב קריאה להחרמה בבחירות, ומיעוט מהפרופילים שהשתתפו בדיונים נראו מזויפים. בתחילת חודש ספטמבר, עם כניסתם של הקמפיינים הפוליטיים לפעולה, הבחנו בעלייה משמעותית בפרופילים חשודים כמזויפים שמפיצים תוכן שלילי סביב הבחירות", סיפרו בבלוק הדמוקרטי. לדבריהם, שניים מהפרופילים נמחקו תוך ימים ספורים (ולא ברור אם מדובר בפעולה של פייסבוק או של מפעיליהם), אך עשרות אחרים המשיכו לפעול. 

בארגון פנו לפייסבוק ביום חמישי שעבר, וביממה האחרונה הוסרו רבים מהפרופילים החשודים כמזויפים.  בפייסבוק מסרו כי הסירו את הפרופילים שהתבררו מעל לכל צל ל ספק שהם מזויפים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ