ועדת הבחירות המרכזית דחתה את העתירה נגד אפליקציית אלקטור

הוועדה קבעה כי אין בסמכותה לדון באפליקציית הבחירות בשימוש הליכוד, שחשפה את ספר הבוחרים המלא של ישראל, וכי הנושא נמצא בסמכותה של הרשות להגנת הפרטיות. הרשות קראה השבוע לדחות את העתירה, למרות שהאפליקציה עדיין לא מאובטחת

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש הממשלה בנימין נתניהו בטדי, אתמול. מצא יעד מושלם לתעמולה ויחסי ציבור
ראש הממשלה בנימין נתניהו בטדי, אתמול צילום: ניר קידר

ועדת הבחירות החליטה היום (שלישי) לדחות את העתירה שביקשה לאסור על הליכוד ומפלגות אחרות את השימוש באפליקציית אלקטור - ממנה דלפו פרטיהם האישיים של יותר משישה מיליון וארבע מאות אלף אזרחים לאחר שהליכוד העלה אליה את ספר הבוחרים. 

הוועדה, בראשות השופט העליון ניל הנדל, קיבלה את עמדת משרד המשפטים לפיה פגיעה בפרטיות אינה נמצאת בסמכותה. בכך קיבלה את עמדת היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, והרשות להגנת הפרטיות במשרד המשפטים, שקראו לדחות את העתירה על הסף. אפליקציית אלקטור ממשיכה לפעול. 

"קריאה וקריאה חוזרת של העתירה מבהירה בבירור כי היא עוסקת בפגיעה בפרטיות של האזרחים המופיעים במאגר, הגישה שיש לגורמים שונים למידע האישי שלהם, וטענות בדבר פרצות האבטחה המצויות באפליקציה", כתב הנדל בהחלטה. "דברי חקיקה אלה אינם מנויים בדברי החקיקה שנקבעו ושפורטו בסעיף 17ב לחוק דרכי תעמולה, ולכן לפי הלשון אין ליושב ראש ועדת הבחירות סמכות להוציא צווים למניעת הפרתם". 

עוד נכתב בהחלטת הוועדה כי "ישנה רשות האמונה על אכיפת דינים אלה – הרשות להגנת הפרטיות – שצורפה כמשיבה לעתירה. לא זו אף זו, בעתירה צוין במפורש כי 'הרשות להגנת הפרטיות... אינה ממלאת את תפקידה ומאפשרת למפלגות ובהן הליכוד, להפר את פרטיות אזרחי ישראל". לטענת הוועדה, העותרים עצמם מכירים בסמכות הרשות: "תכלית העתירה היא לגרום לרשות לבצע את תפקידה או לעקוף את הרשות באמצעות מתן צו מניעה לפי חוק דרכי תעמולה".

עו"ד שחר בן מאירצילום: אייל טואג

השופט הנדל כתב כי העותרים, עורכי הדין שחר בן מאיר ויצחק אבירם, לא מיצו הליכים קודם להגשת העתירה, ואף מתחו ביקורת על כך שהשניים לא פנו מראש ישירות למפתחי אלקטור, למפלגת הליכוד ולמפלגת ש"ס (שטוענת כי לא השתמשה באפליקציה). "לעיתים פניה מוקדמת מייתרת עתירה או חלקה, גם באופן בלתי צפוי. שנית, הפניה המוקדמת עשויה להוביל לליבון עובדתי טוב יותר בטרם הגשת עתירה, ובכך לתרום למיקוד המחלוקת".

כזכור, היועמ"ש והרשות להגנת הפרטיות קראו לדחות ביום ראשון לדחות את העתירה. זאת למרות שהרשות אישרה כי מערכת אלקטור סובלת מפרצות חמורות, וגם היום אין כל ראיה לכך שהיא מאובטחת.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ