כך אפשר היה לעקוף את הקריסה בשרתים של הוט, חבל שלא הסבירו

לקוחות רבים של חברת הוט סבלו מממה שנראה כמו קריסה של האינטרנט, אבל הבעיה היתה קשורה למערכת שרתי ה-DNS של הוט - עם הסבר קטן כל אחד יכול היה לפתור את הבעיה

רן בר זיק - צרובה
רן בר-זיק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משרדי חברת HOT
משרדי חברת HOTצילום: עופר וקנין

בשעות האחרונות חלק הולך וגדל של מנויי חברת הוט-נט, ספק האינטרנט המהיר הגדול בישראל, נתקלו בקשיי גלישה. הבעיה הזו חמורה במיוחד כיוון שבימים טרופים אלו לא מעט אזרחים נסמכים על שירותי האינטרנט כדי לעבוד מהבית. אם האינטרנט הביתי מושבת, צריך לעבור לאינטרנט סלולרי איטי. חלופה שעובדת אם יש לכם קליטה טובה בבית ותוכנית סלולרית שתומכת בזה. אם אתם צריכים אינטרנט באיכות טובה, פגיעה באינטרנט הביתי תשבית אתכם. בנוסף, אם יש לכם ילדים בבית, השבתת האינטרנט היא אסון. ממש כך.

מדוע האינטרנט הושבת? בשירות הלקוחות ענו ללקוחות הרבים שהתקשרו שמדובר בתקלת תשתית וזה גם התגובה שנתנו בהוט-נט מטעם זמיר שלום דחב״ש תל-אביב. אך למרבה הצער, מה שהסתירו מהלקוחות בחברה שלא מדובר בתקלת תשתית רגילה אלא תקלה בשרת ה-DNS של החברה - שניתנת לפתרון בעבודה פשוטה של דקה מצד הלקוח. 

כלומר כל לקוח של החברה היה יכול לעשות פעולה טכנית פשוטה לעקיפת הבעיה ולקבל אינטרנט באותה איכות ומהירות. בהוט-נט לא רק שלא טרחו להסביר על הפתרון הזה ללקוחות, אלא גם הסתירו אותה מהתקשורת - ובכך השביתו את הלקוחות שלהם.

הרכיב החיוני והתשתיתי של הוט-נט שקרס הוא שרת ה-DNS. מדובר בשרת פשוט שמתרגם את שמות המתחם (כמו google.com או haaretz.co.il) לכתובת IP. השרת הזה הוא קריטי לגלישה ובדרך כלל רוב הלקוחות משתמשים בשרת ברירת המחדל של ספקית האינטרנט. אבל לא חייבים להשתמש רק בו. ניתן להשתמש גם בשרתים אחרים - כמו זה של גוגל (8.8.8.8) או של קלאודפלייר (1.1.1.1).

אם אתם לקוחות האינטרנט של הוט-נט ומעוניינים להשתמש בשרת DNS אחר, ניתן לעשות זאת בקלות כך (ולא צריך שום ידע טכני):

שינוי ספק האינטרנט נותן עוד כמה יתרונות - ראשית הוא משחרר את הלקוח מהצנזורה של המדינה. לא מעט אנשים, שגילו שזיר״ה באמצעות צווי בתי משפט חוסמת אתרי שיתוף קבצים כמו ״סדרות״, שינו את כתובת שרת ה-DNS. בנוסף, לא מעט פעמים שרת ה-DNS הזר, במיוחד זה של קלאודפלייר, הוא אמין ומהיר הרבה יותר.

אלו ששינו את שרת ה-DNS יכלו לגלוש בקלות ובמהירות. לקוח בשם משה דויטש גילה שברגע שהוא משנה את שרת ה-DNS בחיבור הקוי שלו, הוא יכול לגלוש ופנה אלי כדי לבדוק את העניין.

הבדיקה הטכנית היתה פשוטה - לשלוח שאילתת DNS אל השרת כדי לראות אם הוא מחזיר תשובה. בבדיקה הזו למשל אפשר לראות איך השרת של גוגל (8.8.8.8) מחזיר תשובה לשאילתה פשוטה ואיך שרתי הוט נט לא עושים את זה.

אחרי כמה שעות של תיקון, הפתרון הזמני שהוט-נט מצאו הוא להפנות את כל התנועה אל השרת של גוגל. נשאלת השאלה למה לא נקטו בפתרון הזה מההתחלה, או לפחות הודיעו ללקוחות מה לעשות. 

חברת הוט מסרה לנתי טוקר מ-Themarker כי "זוהתה תקלה בגלישה באינטרנט המשפיעה על חלק מלקוחות החברה. התקלה נבדקת עתה על ידי צוות טכני. אנו פועלים להחזיר את השירות לתקינות מלאה בהקדם האפשרי".

כאשר נציגת החברה ממשרד שלום תל אביב נשאלה מה מהות הבעיה, לא השיבה בתחילה. כאשר נשאלה אם מדובר בבעיית שרתי DNS השיבה כי התגובה נותרה בעינה.

תחנת הוט אינה עונה

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ