אחרי שפגעו לטראמפ בעצרת, צעירי TikTok מסמנים מטרה חדשה: כובעי MAGA

האם מצא את היריב הראוי? ברשת בשטוחים שכן, אחרי שקבוצת משתמשי טיק טוק צעירים העמיסו מוצרים מהחנויות הרשמיות של הנשי על העגלה הווירטואליות, ואז מנעו מאחרים גישה למוצרים

איתן לשם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ בעצרת בחירות
טראמפ בעצרת בחירות. ירשה לצעירי הטיק טוק לעלוב בו כך?צילום: Chris Carlson/אי־פי

אחרי שהצליחו לחבל בעצרת בחירות של הנשיא טראמפ בטולסה אוקלוהמה, חזרו צעירי הטיק טוק ומעריצי הקיי פופ לסיבוב נוסף. הפעם הם שמו על הכוונת את חנויות המוצרים של טראמפ, שמתחלקות לשתיים – חנויות המוכרות מוצרים כמו כובעים וחולצות הקשורים לבחירות, וחנויות המציעות סתם מרצ'נדייז של טראמפ עצמו (כדור בייסבול עם שמו, למשל). שיטת הפעולה פשוטה להדהים – נכנסים לאחת החנויות המקוונות, ממלאים את העגלה וניגשים לקופה. ואז? מחכים.

למעשה, מדובר בשיטה די מוכרת בענף הקמעונאות שנקראת "denial of inventory". אלא שלרוב היא מתרחשת על ידי יריבים מסחריים או סיטונאים שמעוניינים להפחית במחיר או להעלות אותו. למשל, על ידי "אחזקת" מספר גדול של חדרי מלון, הם גורעים אותם מהמלאי ומעלים את המחיר של החדרים הפנויים. השיטה המוכרת הזו הובילה אתרי קניות להטמיע ממספר הגנות כנגד התופעה, כמו הגבלת זמן על עגלה ועוד. אלא שגם על המגבלות הללו אפשר לאכוף, למשל בעזרת בוטים שמרפרשים את העמוד בכל כמה דקות.

צעירי הטיק טוק יצאו להתקפה שנראית מאורגנת ומילאו אסמיהם בר, כשחלקם אף הגיעו לסכומים מופרכים של עשרות מיליוני דולרים על מרצ'נדייז של הנשיא ה-45 הכל כך שנוא עליהם. אחד אחרי השני הם העלו לרשתות החברתיות, בעיקר לטיק טוק אך גם לטוויטר – לטובת העוקבים הקשישים - סרטונים של עגלות וירטואליות עמוסות כובעי MAGA, חולצות עם דיוקן הנשיא, חפתי זהב מעוצבים ועוד ועוד. אלא שלמרות הרעש ברשתות, שאפילו אילץ את מנהל החנויות להגיב בנושא, נראה שהקרב הזה די נועד לכישלון.

אתרים שונים, ביניהם ה-verge, בדקו את היצע הפריטים באתרים של חנויות טראמפ ומצאו – לאכזבתם המופגנת – שהפריטים "הנעולים" עדיין זמינים באתר. זאת, כנראה, בגלל שהמחסנים של טראמפ מחזיקים במלאי גדול במיוחד. למרות זאת, ההתקפות מלאות ההומור של הטיק טוקיסטים עשו את שלהם, ואילצו את האתרים להטמיע הגבלת זמן על עגלת קניות וכן הגבלה על nxpr הפריטים שכל קונה יכול לרכוש. בנוסף על כך, שורת התבטאויות של מנהל הקמפיין של טראמפ בראד פרסקל, כולל התנגחות חזיתית עם כמה פעילים בקבוצת ה"העגלות המלאות", מוכיחות שאכן היה אפקט כלשהו לפעולה הזו על המטה של הנשיא.

גם "רכישת" כל הכרטיסים לעצרת בטולסה, שהותירה את האולם ריק ומשפיל עבור הנשיא, וגם ההצפה הנוכחית של אתרי המרצ'נדייז של הנשיא, מוכיחים שצעירי הטיק טוק הפעלתנים פיצחו משהו במלחמתם מול הנשיא. הם הבינו שמול איש שכל מה שחשוב לו זה נראות, יש לחבל בה עד כמה שניתן. עבורם זה לא משנה אם הוא נפגע או לא, הם יודעים שהתדמית חשובה לו יותר מכל ולכן הם מתמקדים בפגיעה בה.

לאור ההשפלה הכרוכה בעובדה שצעירים מצליחים להוציא את מטה טראמפ משלוותו, הרשת כבר מתחילה לגעוש בתהיות בסגנון "עד מתי טראמפ יניח לצעירים בטיק טוק להשפיל אותו"?  לא בטוח שיש לו שליטה על זה, סביר להניח שהוא ינסה לתקוף אותם בעצרת הבאה שלו, אבל ייתכן שטראמפ מצא את היריב המושלם עבורו. וכמה זה נהדר שמדובר על קבוצת בני נוער, שלא מפחדת ללכלך את הידיים (אוקיי, את קצות האצבעות).

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ