אם תהיתם, טוויטר לא חסמה את לינוי בר גפן; "יצאתי להפסקה. זה נהיה מבחיל מדי"

יומיים לאחר שבית המשפט מתח ביקורת חריפה על הטענות השוביניסטיות של טוויטר נגד בר גפן, החשבון שלה נעלם מהרשת החברתית; ואולם, מדובר בהחלטה שלה

עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לינוי בר גפן
עודד ירון

יומיים לאחר שזכתה לניצחון לא שגרתי בהליכים המשפטיים מול טוויטר (שעדיין לא התבררו עד תומם), נעלם הערב (שלישי) החשבון של לינוי בר גפן מהרשת החברתית. ההיעלמות הפתאומית גרם לרבים לתהות אם טוויטר החליטה להתנקם בה ולחסום את חשבונה, אבל בר גפן עצמה הבהירה שמדובר בהחלטה שלה. "יצאתי להפסקה. זה נהיה מבחיל מדי", הסבירה.

ההחלטה להתנתק מגיעה אחרי שבית המשפט השלום הורה לטוויטר לשלם לבר גפן 20,000 שקלים כדי לכסות את ההוצאות שלה עוד לפני שהתביעה שלה בכלל החלה להתברר. בר גפן הגישה נגד החברה תביעה בסך 300 אלף שקלים בגין סירובה להסיר ציוץ שגם השופט גלעד הס ציין ש"על פניו יש בו משום לשון הרע ואף הטרדה מינית".

השופט גלעד הס החליט על ההוצאה החריגה בשל מה שהגדיר התבטאויות שוביניסטיות של עורכי דינה של טוויטר ממשרד "הרצוג, פוקס, נאמן" נגד בר גפן. טוויטר ביקשה לדחות את התביעה על הסף בטענה שלבית משפט ישראלי אין סמכות לדון בתביעה נגד החברה שרשומה בארה"ב ובאירלנד. 

השופט דחה את טענות החברה ומתח ביקורת חריפה על כך שעורכי הדין של החברה עסקו רבות בהתבטאויות של בר גפן שעסקו גם בנושאים מיניים.

"סברתי לתומי כי הימים בהם הקורבן הופך לאשם, בפרט כאשר מדובר בעבירות מין, חלפו עברו מהעולם", כתב השופט הס. "אין מקום כי בעלי ומפעילי הרשת הפופולרית טוויטר, במסגרת תביעה שהוגשה לגבי ציוץ אשר על פניו (וכמובן מבלי לקבוע מסמרות בסוגיה) יש בו משום לשון הרע ואף הטרדה מינית, במקום לעסוק בנושא עצמו, יבחרו לפרוס על פני עמודים רבים טענות בדבר עברה המיני הנטען של המשיבה וזאת באופן בוטה, קיצוני ומשפיל... ניתן לומר כי קיים בסיס לטענת המשיבה כי החלקים בטענות המבקשות העוסקים בהתנהגות המינית של המשיבה בעבר, יש בהם גוון שוביניסטי".

לפני סגירת החשבון, בר גפן  סיפרה בטוויטר (וגם בפייסבוק) על האירועים בבית המשפט, והיא סיכמה את הדברים בפנייה ל"למי שמתלבטת: כן, תתבעו נזיקין על הטרדה מינית. גם את המטריד וגם את המאפשרים לו. אחד אחד. בסבלנות. תבלעו את העלבון ותתבעו אותם, שישלמו".

"המקרה שלי קטן, אבל אני מקווה מאוד שיותר ויותר שופטים ושופטות יישרו קו עם השופט הס וכמותו יבהירו לעורכי/ות דין שקו ההגנה העלוב הזה, שבו מנסים להלך אימים על נפגעות באמצעות חדירה לתחתוניהן, איננו מקובל יותר. הנה, עכשיו אתם יודעיםות שזה אפשרי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ