העתיד המעורפל של גוגל ספרים

גוגל שוקלת את צעדיה לאחר שבית המשפט בארה"ב קבע שמיזם הספרים שלה אינו חוקי

מיה סלע
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיה סלע

אפליקציית "גוגל בוקס" על גבי מחשב לוח. נפסק כי ההסדר מהווה הפרה של חוקי זכויות יוצרים
בהנהלת גוגל קיבלו את הפסיקה בהלם, וטרם החליטו כיצד לפעול. היועצת המשפטית של גוגל, הילרי וור, מסרה ל"הארץ" כי אף שמדובר באכזבה, החברה תבחן את החלטת בית המשפט ותשקול את האפשרויות שעומדות בפניה.

"כמו רבים אחרים, אנחנו מאמינים כי להסכם הזה יש פוטנציאל לאפשר את הגישה למיליוני ספרים שקשה כרגע למצוא בארה"ב", מסרה וור, "נמשיך לפעול כדי שיותר ספרים בעולם ייחשפו באינטרנט באמצעות גוגל בוקס".

פסיקת בית המשפט עוצרת כרגע את אחד ממיזמי הדגל של גוגל - הקמת הספרייה הדיגיטלית הגדולה בעולם. הקמת הספרייה יצאה לדרך כפרויקט שקודם באופן אישי על ידי מייסד גוגל, לארי פייג'. הפרויקט זכה לתמיכה רחבה במסדרונות החברה, ומנהליה ראו בו חלק טבעי מהחזון של גוגל - מיפוי וארגון של מקסימום מידע, והפיכתו לנגיש לכל.

הפרויקט נמשך כבר כמה שנים. ב-2005 התעורר המכשול הרציני הראשון: ארגונים המייצגים סופרים ומו"לים תבעו את גוגל, בטענה כי סריקת ספרים והעלאתם לרשת מהווה הפרה ברורה של זכויות יוצרים. גוגל פתחה במשא ומתן עם נציגים של כמה ארגונים, וב-2008 הושג ההסדר. ארגוני הסופרים והמו"לים הסכימו לסריקת הספרים, וגוגל מצדה ניאותה לשלם תמורת הסכמתם 125 מיליון דולר.

אלא שעד מהרה התעוררה התנגדות נרחבת להסכם משני כיוונים - יריבותיה של גוגל והסופרים. היריבות - אמזון, מיקרוסופט ויאהו - טענו כי ההסכם נותן לגוגל דומיננטיות בלתי הוגנת בשוק הספרים הדיגיטליים, ומרחיב את המונופול שלה בשוק מנועי החיפוש. לצד החברות עמדו גם ממשלות צרפת וגרמניה, שהתקוממו על ההסכם.

במקביל, קמו סופרים רבים, שנתמכו על ידי מו"לים שהביעו אי-שביעות רצון מההסדר, והודיעו כי הם מסרבים לשחק לפי הכללים של גוגל. אחד הדברים שקוממו סופרים רבים הוא העובדה שהם נדרשו להביע התנגדות מפורשת כדי שלא להיכלל בהסכם. אם לא יודיעו על התנגדותם, הוסכם, הצטרפותם תהיה אוטומטית. חתימות של 6,500 סופרים שמתנגדים להסכם הוגשו לבית המשפט. רבים טענו כי המיזם הופך את גוגל לחברה שעומדת בראש קרטל ספרותי.

בנובמבר 2009, בעקבות גל ההתנגדויות, הודיעה גוגל כי הסכימה להסדר גמיש יותר עם ארגוני הסופרים והמו"לים. ההסדר קבע בין השאר כי בעלי זכויות יוצרים יצטרכו לתת אישור מפורש כדי שספריהם יהפכו אלקטרוניים. אלא שגם ההסדר הזה לא סיבר את אוזני המתנגדים.

לאחר דיון שנמשך 13 חודשים, דחה השופט הפדרלי דני צ'ין את ההסדר. השופט פסק כי הפרויקט מהווה הפרה של חוקי זכויות היוצרים וחוקי ההגבלים העסקיים, וכי ההסדר "הלך רחוק מדי", בכך שהעניק לגוגל מונופול. לדברי השופט, למרות שגוגל הגמישה כביכול את עמדתה בהסדר המתוקן, הוא איפשר לה להרוויח מספרים ללא השגת רשות מיוצריהם.

השופט צ'ין הביע חשש מכך שהפרויקט יפגע בפרטיות של הגולשים, היות שגוגל תוכל לאסוף מידע על הרגלי הקריאה המחפשים והרוכשים. השופט הכיר ביתרונות שביצירת ספרייה דיגיטלית אוניברסלית, אך אמר כי ההסדר שהציעה גוגל ליוצרים "אינו הוגן, אינו הולם ואינו מתקבל על הדעת". עם זאת, השופט לא שלל אפשרות של הסדר משפטי אחר בעניין.

החלטת השופט מהווה מפלה גם לאיגוד הסופרים ולאיגוד המו"לים האמריקאים, שהגיעו להסכם עם גוגל והפכו לבעלות ברית של החברה. מנכ"ל איגוד הסופרים האמריקאי אמר שמוקדם מדי לומר מה יהיה הצעד הבא: "השופט השאיר את הדלת פתוחה להסדר משופר".

ומה באשר לשוק הספרים הישראלי? לפני כמה חודשים העבירה התאחדות המו"לים הישראלית מסמך התנגדויות לבית המשפט האמריקאי. כעת, אומר יו"ר ההתאחדות, ירון סדן, כי עליו ללמוד את פסיקתו של השופט צ'ין.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לואיס המילטון

מרצדס ייצרה מכונית ש"קופצת כמו קנגורו". גם המילטון סובל

מדפי ממתקים בסופר

כיף כף מטורקיה ופתי בר מפולין: החברות שמוכרות כחול לבן מחו"ל

מתוך תחקיר CNN. האמת מגיעה לאבו עאקלה

אני מאוד רוצה לדעת אם המדינה שלי רצחה עיתונאית. אתם לא?

עטיפת הספר. העיר שהיתה אמורה להיות ייחודית במינה

לרגע היה נדמה שערד יכלה להיות עיר אחרת לגמרי

BW אמזון רחפנים 256

החבילה מתעכבת: למה הרחפנים של אמזון עוד לא סיפקו את הסחורה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"