אתר: ביקורות ספרים לעידן הטוויטר

"דור הלייק קורא פחות ופחות, ולדעתי צריך לדבר אליו בשפתו כדי להחזיר לו את הרצון לשקוע בספר טוב ולהיסחף בדמיון", אומר יונתן ילון מקים אתר ביקורות ספרים לממהרים

עודד ירון
עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עודד ירון
עודד ירון

יונתן ילון
תצלום: תומר אפלבאום
אבל בסופו של דבר, כל מי שעבר את שיעורי הספרות בבתי הספר התיכוניים, יודע שזה לא עניין חדש וגם לפני 20 שנה ויותר כבר אפשר היה למצוא תקצירים לכל ספר עב כרס. אתר חדש בשם "ביקורות ספרים לממהרים" מנסה לעשות את אותו דבר לביקורות הספרים.

האתר שהקים יונתן ילון, יוצר הקווסט "אושר בלי גבולות", מיועד כדבריו "לאנשים שאין להם זמן לקרוא ביקורות ספרים".

ילון אומר שמדובר בתחום מוזנח יחסית. "הביקורות שמתפרסמות בה ובעיתונות נוטות להיות ארוכות, 'אקדמיות' או 'ספרותיות' מדי, ולרוב נמנעות מלחרוץ דעה ברורה על הספר".

האתר שלו מציע את ההיפך הגמור - שום דיון ארכני ומתפלפל, שום חיטוט ברפרנסים התרבותיים של הספר - רק ביקורת שיכולה להיכנס בציוץ או שניים בטוויטר. הביקורת מחולקת לתקציר, או כפי שהוא מכנה זאת, "במשפט אחד", לביקורת של פסקה אחת ולדירוג. הגולשים מוזמנים כמובן לדרג את הספרים בעצמם ולכתוב תגובות משלהם.

כשילון נשאל אם אופן ההצגה לא מרדד קצת את הדיון הוא משיב שבסופו של דבר המטרה היא לא הדיון אלא הנגישות. "אני כמובן לא נגד דיון מעמיק בסיפורת, אבל חושב שלא יזיק שביקורות הספרים יהיו קצת יותר 'רדודות' ונגישות לקהל הרחב".

"ברוב העיתונים והאתרים הגדולים מדורי התרבות והבידור עוסקים בעיקר באח הגדול ובביקיני החדש של בר רפאלי. כשכבר מפרסמים ביקורת על ספר, היא מנוסחת בצורה שונה מאוד, ולרוב מזכירה יותר תרגיל בחוג לספרות באוניברסיטה. מרוב התמקדות ברקע ההיסטורי ובאלמנטים הספרותיים לא מתייחסים לשורה התחתונה - האם זה ספר ששווה לקרוא?".

"הסיפורת היא בשביל כולם ולא צריכה להיות סגורה ב'גטו אינטלקטואלי'. היא מדיה שאינה בהכרח יותר עמוקה או פחות מגניבה מסרטים, סדרות טלוויזיה, מוסיקה או משחקי מחשב - וכך גם צריך להתייחס אליה. דור הלייק קורא פחות ופחות, ולדעתי צריך לדבר אליו בשפתו כדי להחזיר לו את הרצון לשקוע בספר טוב ולהיסחף בדמיון. סוג של הפוך על הפוך".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ