ויקיפדיה תוחשך ל-24 שעות במחאה על חקיקה חדשה

האנציקלופדיה החופשית יוצאת למאבק בחוק זכויות יוצרים חדש ואיתה אתרים נוספים. יו"ר גוגל, שהצטרפה למחאה: "בפעם האחרונה שבדקתי, זה נקרא צנזורה"

עודד ירון
עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עודד ירון
עודד ירון

ויקיפדיה בשפה האנגלית הוחשכה היום (רביעי) במחאה על חוק Sopa וחוק PROTECT IP נגד פיראטיות, שמקדמים סנטורים ונבחרים בארה"ב. החוק נועד להעניק לרשויות האמריקאיות ולבעלי זכויות יוצרים כלים חדשים וחזקים להילחם בהפרת זכויות ברשת. בין השאר יוכלו בעלי הזכויות לבקש מבית משפט להוציא צווים נגד אתרים שבהם נעשתה הפרת זכויות, בין אם באחריות בעלי האתר ובין אם לאו, שיכולים למנוע פרסום באתרים, חסימת האפשרות לגבות תשלום, חסימה במנועי חיפוש ואפילו חסימת הכתובת של האתר. "הפתרונות הם דרקוניים. הצעת החוק דורשת מספקיות האינטרנט להסיר כתובות מהרשת - זה נקרא צנזורה בפעם האחרונה שבדקתי", אמר על החוק אריק שמידט, יו"ר גוגל, בכנס של MIT שנערך בנובמבר.

"אם תעבור, החקיקה תפגע באינטרנט הפתוח והחופשי ויולידו כלים חדשים לצנזורה של אתרים בינלאומיים בתוך ארה"ב", נכתב בהודעת ויקיפדיה, שהגיעה אחרי שגם הבית הלבן הביע הסתייגות מהחוק ומהשלכותיו. "כל ניסיון להילחם בפיראטיות ברשת חייב להגן מפני סכנות הצנזורה המקוונת של פעילות חוקית, ואסור שיפגע בחדשנות של עסקים דינמיים, גדולים כקטנים", נמסר מהבית הלבן.

חוק Sopa יעניק לפרקליט המדינה האמריקאי יכולת להטיל על אתר שהוכרז כמפר זכויות יוצרים את הסנקציות הבאות: ספקיות אינטרנט יידרשו לחסום גלישה לדומיינים של האתר, מנועי חיפוש יידרשו לא להציג אותו בתוצאות החיפוש, שירותי תשלום לא יורשו לאפשר לו להרוויח כסף ומפרסמים באינטרנט יידרשו לא לעשות עמו עסקים.

ויקיפדיה הכריזה על כוונתה להחשיך את האתר במחאה כבר לפני זמן רב ואליה הצטרפו גם אתרים נוספים ובהם מוזילה, היוצרת את דפדפן פיירפוקס הפופולרי, בנוסף גם האתר הפופולרי Reddit ואתר של Mojang, יוצרת המשחק הפופולרי Mincraft. במקביל הופעל לחץ רב על גוגל ופייסבוק להצטרף להחשכת האתרים. פרטים נוספים על ההחשכה אפשר למצוא באתר sopastrike.com

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

"היום ויקיפדים מכל העולם דיברו על התנגדותם לחקיקה ההרסנית", נמסר אתמול מפי ג'ימי וויילס. "זוהי פעולה יוצאת דופן עבור הקהילה שלנו - ובעוד אנחנו מצטערים על כך שנמנעת מאנשים בעולם גישה לוויקיפדיה, אפילו לשנייה, אנחנו פשוט לא יכולים להתעלם מהעובדה ש-SOPA ו-PIPA מסכנות את חופש הביטוי הן בארה"ב והן בעולם, ומהוות תקדים מפחיד לצנזורת האינטרנט בעולם". ויקיפדיה בשפה האנגלית היא אחד האתרים הנצפים בעולם, והיא מושכת כ-25 מיליון מבקרים מדי יום.

בעוד שרבים הצטרפו ליוזמה, הצעד זכה לביקורת, גם מצד כאלה המתנגדים לחוק. מנכ"ל טוויטר דיק קוסטולו, שנשאל בטוויטר אם יצטרף יוזמה השיב, "זה פשוט מטופש. לסגור עסק עולמי במחאה על נושא יחיד בפוליטיקה פנימית זה טפשי".

בתוך כך, בגרדיאן דווח שלשום כי העמדה הנחרצת שהציגו יועציו של הנשיא ברק אובמה כנגד החקיקה השנויה במחלוקת כבר נותנת את אותותיה ומסתמן כי היא צפויה להיגנז. חבר הקונגרס דארל איסה אמר כי מנהיג הרוב אריק קנטור מסר לו שלא תהיה הצבעה אלא אםיהיה קונצנזוס על חוק SOPA.

"קולה של קהילת האינטרנט נשמע. דרוש הרבה יותר חינוך לחברי הקונגרס על אופן פעולת האינטרנט, אם רוצים חקיקה אנטי פיראטית יעילה, שתזכה לתמיכה רחבה".

אל הקלחת נכנס גם איל העיתונות רופרט מרדוק שתקף את הודעת נשיא ארה"ב אובמה בדברים שפרסם בטוויטר. "אז אובמה השליך את יהבו על השלמים מעמק הסיליקון, שמאיימים על כל יוצרי התוכנות בפיראטיות. גניבה פשוטה", כתב בטוויטר ביום שבת. מרדוק תקף גם את גוגל וכינה אותה "מנהיגת הפיראטים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ