דף הפייסבוק שיוצא לציד פרופילים מזויפים מהימין

"הרשת מוצפת בפרופילים מזויפים שמציפים את כל ערוצי החדשות, השיחות והתגובות בהודעות, האשמות, קונספירציות, ומה לא", מאשימים מפעילי הדף

עודד ירון
עודד ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עודד ירון
עודד ירון

הדיונים ברשת ובפייסבוק סביב המחאה החברתית מעוררים לא מעט אמוציות והרבה מאוד התקפות חריפות והאשמות על הקשר בין מנהיגיה לבין הקרן החדשה לישראל וארגוני שמאל נוספים. אולם, לפי דף פייסבוק חדש בשם "זהה ת'מתחזה - ציד פרופילים מזויפים", לפחות חלק מהמגיבים הקיצוניים ביותר הם פרופילים מזויפים, שמאחוריהם יש יד מרכזית מכוונת.

"דעות זה חשוב. ויש הרבה. אבל ברגע שהכל, הדיבור ברשת (ובחיים) הופך להיות דיבור שטנה, מפלג, עושה הפרד-ומשול, כזה שהופך כל 'סמולני' לבוגד שצריך להוציא להורג, כל איש שרוצה לשנות את סדרי העדיפויות החברתיים ל'מקבל כסף מהקרן החדשה ומוכר נשק לחמאס', משהו פה לא בסדר. וזה גם לא נשמע הגיוני. ויודעים מה? אתם צודקים", הם כותבים. "הרשת מוצפת בפרופילים מזויפים שמציפים את כל ערוצי החדשות, השיחות, התגובות בבוחטות של הודעות, האשמות, קונספירציות, ומה לא. 'האבירים נגד הספין של התשקורת', עושים את הספין הגדול מכולם".

אלון לוי, במאי במקצועו, סיפר שהכל התחיל מתגובות לדיון שהתפתח בין שרון גל לדפני ליף. כשנתקל בתגובות ארסיות במיוחד הוא החל לחפור יותר לעומק. "היה ברור שהפרופיל שעומד מאחורי התגובות הוא מזויף לגמרי". אבל זה לא היה הכל, הוא סיפר, הפרופיל היה קשור לעוד עשרות פרופילים מזויפים. הוא וכמה ידידות החלו לחפור יותר לעומק ומצאו עשרות פרופילים כאלה. לדבריו, חלקם גם נסגרו לאחר שהוצפו בדף שפתחו.

לשאלה איך אתה מזהה פרופיל מזויף לוי הסביר כי יש כמה סימנים. ראשית אין תמונה אמיתית של מישהו, בדרך כלל מדובר בתמונות גנריות שנלקחו מהרשת, במקרה של שנשים מדובר פעמים רבות בתמונות של כוכבניות פורנו. בנוסף אפשר לראות שכל הפעילות שלהם מכוונת מטרה. "אף אחד לא עושה לייק לסרט חתולים שראה ביוטיוב. ואתה גם רואה דימויים וטקסטים קבועים".

לחצו להגדלה

"נראה שיש יד מכוונת מאחורי זה. מי ומה קשה לדעת", הוא אומר. "יש המון המון דמיון בתמונות ובמידע שהם מצפים ובדרך שהם מציפים. הם משתמשים פעמים רבות באותן תמונות, של הבית היהודי, אם תרצו וארגונים דומים".

אבל לדבריו יש הבדל בין הפרופילים השונים, גם מבחינת הפעילות וגם מבחינת הסגנון ורמת האלימות של התגובות. בעוד שיש פרופילים מאוד פעילים ומאוד מושקעים יש אחרים שרק מפיצים תוכן כמעט מבלי להוסיף מידע שלהם.

"זה מצחיק כי יש שם הומור פנימי. יש המון פרופילים שהם בסטנד ביי. יש בחורה עם תמונה מאוד יפה ומזויפת שרק עושה לייקים ומציפה דברים, וברור שהתמונה שלה מושכת המון גברים".

פרופילים מזויפים וטוקבקים ממומנים אינם משהו חדש באינטרנט או בפייסבוק. במקרים רבים הם משמשים למטרות רווח על ידי הפצצת חשבונות פייסבוק בספאם. לפי מחקר שפרסמה חברת Barracuda Networks מתוך הפרופילים המזויפים של ספאמרים למטרות רווח, 97% הם פרופילים של נשים. גם הדף של הפרופילים המזויפים מציע קישור לכתבת ידיעות אחרונות העוסקת בתגובות מזויפות נגד המחאה החברתית בסיבוב הקודם.

"יש בזה גם משהו מעודד", מוסיף לוי. "תמיד יש תחושה שאתה מוקף בערימות של שנאה תהומית. משהו שלא מאפשר שום דבר אחר, ופתאום אתה קולט שחלק גדול מהאנשים שנשמעים אמיתיים הם ממש לא כאלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ